Město očima nezávislého člověka

A lehkoživkové se už derou o koryta

21.08.2013 11:31

„Tak si nám kapříci vypustili rybník, paní Millerová,“ řekl by dobrý voják Josef Švejk, kdyby Hašek žil dnes. „To zase bude boj o koryta. Jako psi o kost se začnou bývalí poslanci rvát o místa na kandidátkách,“ dodal by asi ten dobrý voják.

Poslanecká sněmovna se včera neuvěřitelnými sto čtyřiceti hlasy rozpustila. A to i přesto, že bývalá předsedkyně sněmovny Němcová srdceryvně naříkala, že je to práce fotovoltaiků, kteří nechtějí přijít o prachy vyrvané z nebohých českých ovčanů. A známý mystifikátor Kalousek už s obvyklou dramatickou pózou upozorňoval, že následující volby budou bojem o svobodu. Nedodal ovšem, že se bude jednat o jeho svobodu, a to jak o svobodu rozhazování peněz daňových poplatníků, například kléru, který především jeho přičiněním náhle zbohatl tak, jak se o tom ani Josefu II. ve snu nezdálo. Ale je docela možné, že bojoval i o svou svobodu vlastní, zdivočelý Ištvan by mohl právě na něj zaměřit svou pozornost, když Kalouska už nechrání poslanecká imunita. A že by se toho ale na něj mohlo najít.

O tom, že se poslanci rozpustí, už minimálně měsíc nepochyboval téměř nikdo, a po celý tento čas zuří ve všech stranách nelítostný boj o místu na slunci. Tedy, přesněji řečeno, na výsluní kandidátek. Vždyť jenom to umožní spoustě politiků – lehkoživků být opět zvoleni a na další čtyři roky finančně velmi dobře zabezpečeni. Neumím si představit, jak by se například živil plzeňská právnická rychlokvaška Benda. Vždyť po celý život si poctivou prací nevydělal ani korunu a stejně jako většina cikánů ještě ani hodinu poctivě nepracoval a byl velmi dobře živ z našich daní.

Vnitrostranické primárky, tak se nazývá řežba stranických kolegů o výtahu k moci a penězům. A že je to tvrdá řežba, o tom asi nikdo nepochybuje. Vytahují se nejtemnější stránky života jeden na druhého, používají se lži a polopravdy uzpůsobené vlastním potřebám a dokonce se na kandidátky derou lidé, o kterých nikdy nikdo, kromě malého okruhu známých, neslyšel. Inu Pecunia non olet – Peníze nesmrdí, říkával už kdysi císař Hadrián a platí to podnes.

Svinstvo non plus ultra nazývané primárkami vládne ve všech stranách bez výjimky a mě se z toho dělá zle od žaludku. Vůbec, ale vůbec se vecpání se do vysoké politiky, nestává službou občanům, jde jen a pouze o prachy lidí, kteří si honosně říkají politici.

Na příkladu Věcí veřejných jsme viděli, jak málo stačí k této kvalifikaci. Jen být umístěn na volitelné místo a rázem je z člověka, který se předtím o politiku vůbec nezajímal, honosně placený politik. Radim Vysloužil z Čelákovic nechť je příkladem. Po řadu let jsem byl na každém zasedání nejen brandýskobolesvských zastupitelstev, ale i v okolních obcích, přes Kostelec, Lysou a menších obcí až po Čelákovice. A nikdy jsem tam tohoto „politika“ neviděl. Pak ho nějaký známý doporučil, hloupí ovčané zvolili a z neznámého človíčka se stal politikem. A výsostně placeným.

Dokud nebudou do politiky chodit lidé, kteří funkci nebudou brát jako službu lidem, ale jen jako příležitost k lehkému živobytí, nic se u nás nezmění. A žádné volby, ať už řádné či předčasné to nezmění. Vždyť jsme jenom Češi.

Vladimír Kapal

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.