Město očima nezávislého člověka

Asfaltová cyklostezka zničí krásný labský břeh

18.12.2013 13:59

Břeh Labe, od ústí sportovního kanálu do Labe, po přečerpávací stanici do ČOV, byl po léta cílem procházek lidí. Chodilo se po přírodní cestičce, byla zde možnost posadit se na travnatý břeh a pozorovat loďky a velice často byl tento břeh oblíbeným místem rybářů. A byl tam nádherný klid. Nic nerušilo šum listí stromů, šplouchání vody, protože zahrádkáři, kteří v těchto místech obhospodařují po desetiletí své zahrádky, jsou ve většině případů vyznavači přírody a klidu. Jenomže teď bude všemu konec.

Rada města schválila vypsání poptávkového řízení na veřejnou zakázku malého rozsahu na další pokračování stavby cyklostezky v akci „Polabská cyklostezka – okolí Brandýsa nad Labem – úsek číslo 6.

Jedná se o úsek od nového přemostění sportovního kanálu dřevěnou lávkou po přečerpávací stanici v lokalitě ulice V Zahradách. Těmto místům se mezi místními říká náplavka. Tento úsek sleduje břehy Labe a je veden v těsné blízkosti břehového opevnění, zde se jedná o zpevnění břehů Labe velkými kameny, v těsné blízkosti zahrádkářské kolonie. Cyklostezka by zde měla být široká tři metry, zabere tudíž celý břeh.

Podle projektu by se podél Labe a podél zahrádkářské kolonie, v těsné blízkosti plotů zahrádek, měla vybudovat tří metry široká asfaltová cesta, bez nadsázky lze říci, že se jedná o silnici. Součástí projektu jsou i terénní úpravy náplavky pro umožnění příjezdu HSZ k vodě při použití člunů.

Celková délka, vedená podél zmiňovaných zahrádek, je přibližně 240 metrů a plocha asfaltové silnice, nazývané cyklostezkou, je 718 m2. Se stavbou této silnice, protože se stezkou to již nemá nic společného, by se mělo začít v březnu nebo dubnu příštího roku. Výzvou byly osloveny tři firmy, aby poslaly své cenové nabídky na tuto akci, ale vsadím boty, že silnice podél zahrádek bude opět stavěna firmou Stavokomplet, a to i přesto, že tři oslovené firmy nebyly zveřejněny. Jsem totiž přesvědčen, že nikdo jiný v soutěži nemůže vyhrát.

Cenové nabídky  posuzovala komise ve složení: P. Havlíček, J. Polák, a L. Antončík. Náhradníky byli jmenování: M. Mareš, L. Fojtíková, aj. Katuš. Firmy měly své nabídky posílat do 10. 12., takže v současné době  již jsou známy výsledky, ale veřejnost se s nimi bude moci seznámit až po zveřejnění dalšího zápisu z jednání rady města.

Výstavbu asfaltové silnice v šíři tří metrů v dosud neporušené přírodě považuji za zvěrstvo. Nyní tudy totiž vede nádherná přírodní stezka, po které se může nejen chodit pěšky, ale v naprosté pohodě i jezdit na kolech, jezdil jsem po ní více než třicet let a byla to nádhera. Moc cyklistů tudy nejezdilo, takže jak zahrádkáři, tak rybáři zde měli klid na provozování svého koníčka. Tím, že se zde vybuduje silnice, nahrnou se do těchto, původně naprosto klidných míst, davy lidí a bude po klidu. Rybáři sem už chodit nebudou, neboť jak známo, lov ryb vyžaduje klid, jinak ryby utečou. A zahrádkáři? Ti se musí připravit na možnost, že jim začne sklízet úrodu, třeba jahody, třešně nebo meruňky, někdo jiný. Ten, který je sice nepěstoval, ale zato se zde bude vyskytovat v době, kdy na zahrádkách nikdo nebude.

Připadá mi, že se k přírodě chováme jako šílenci. Co nejvíce ji zničit, znásilnit silnicemi a namísto čisté a neposkvrněné přírody po nás našim následovníkům zanecháme asfaltová a betonová monstra. Dnes je móda, podporovaná nesmyslnou směrnicí EU, budovat všude, kde to jen jde, namísto přírodních stezek, silnice. Příklad silnice podél Labe je více než názorný.

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.