Město očima nezávislého člověka

Babiš odkryl karty

25.10.2013 10:51

Včerejší televizní superdebata politických lídrů stran ukázala v plné nahotě důvody snahy dostat se do sněmovny. Ono ale bylo velice zajímavé sledovat vystupování všech subjektů, které Česká televize pozvala do Kongresového paláce. Zatímco stranu zelených, která se pohybuje kolem pěti procent nutných pro vstup do sněmovny, televize pozvala, další strany, které jsou na tom v preferencích podobně, nechala demonstrovat pouze před palácem. Ať už to byli svobodní, piráti nebo Bobošíkové hnutí. A podle nich to byla čirá diskriminace.

Podívejme se na jednotlivé lídry politických stran a jejich vystoupení. Bohuslav Sobotka (ČSSD) byl na debatu evidentně dobře připraven, argumentoval věcně, klidně, ale trochu mi u něho chyběla razance a především náboj. Podle mne měl být mnohem více razantnější a ostřeji se vymezit proti bývalé koalici.

Karel Schwarzenberg (TOP 09) vystupoval tak, jak jsme u něj už dávno zvyklí. Podle něho byla bývalá vláda úspěšná, lidem se ve státě daří dobře, Kalousek byl dvakrát nejlepším ministrem světa a pokud by vyhrála TOP 09 volby, opět by ho instaloval do této funkce. A nebyl by to pospávající „kníže“, kdyby byl na debatu připraven. Václav Moravec ho nachytal při neznalosti vlastního programu.

Miroslava Němcová (ODS) zase evidentně zaspala dobu. Její vystoupení se neslo po celou dobu debaty v intencích let, kdy ODS vládla státu. Ani ona neuvedla jediný důvod, za který by se ODS měla občanům omluvit, stejně jako Schwarzenberg. Vláda byla podle ní úspěšná a dělala vše tak, jak měla. Fakt, že minulá vláda byla u lidí nejvíc nenáviděná v historii republiky, a to počítám i Československo, jakoby vůbec nebrala na zřetel.

Andrej Babiš (ANO) nerozhodnuté voliče příliš neoslovil. Byl agresivní, mnohé problémy neznal a uchyloval se k naučeným a neustále používaným frázím. Největší neznalost jak problematiky, tak i vlastního programu projevil v otázce druhého důchodového pilíře, když v jedné větě prohlásil, že by měl být pro občany povinný a hned nato sdělil, že by měl být dobrovolný. Zřejmě si pletl druhý pilíř se třetím. Neustále opakoval, že do vlády jeho ANO nechce, ale kdyby volby dopadly pro ANO velice úspěšně, obětoval by se a vzal by ministra financí. Stejně jako Kalousek by chtěl on sám rozhodovat o našich penězích. Odkryl tím karty. O nic menšího nežli o biliony státu mu nejde.

Nejagresivnějším diskutérem byl současný ministr dopravy Zdeněk  Žák (SPOZ). Pravda, Václav Moravec ho pořádně griloval. Nachytal ho například při tom, že ani on důkladně neznal volební program strany. Podle mého názoru byl jedním z nejslabších diskutérů vůbec.

Tomio Okamura (Úsvit) je na tom řečnicky velice dobře, ale ani on se neubránil neustálému opakování naučených frází, často utíkal od otázky a v několika případech vlastně ani neodpověděl. Například na otázku, proč nebyl ve třiceti procentech při hlasování v senátu, i když ho Moravec zcela záměrně nechtěl nechat odpovědět, sdělil veřejnosti, že v prosinci byl nemocen, ale důvody ostatních nepřítomností nevysvětlil.

Vojtěch Filip (KSČM) sice disponoval některými přesnými čísly, ale byl nachytán Moravcem, když si nepamatoval otázku. Na diváky u televize to nepůsobilo dobře. Navíc se KSČM ve svém volebním programu, dle Moravce, příliš nezabývala důchodovou reformou ani tolik diskutovaným druhým pilířem.

Ondřej Liška (SZ) se snažil seč mohl, aby ze své strany setřásl podezření z pochybení za fotovoltaiku, všechnu vinu za fotovoltaický tunel svaloval na Fišerovu vládu, ale jaksi pozapomněl, na působení Bursíka ve vládě, který s fotovoltaikou vlastně přišel. Ani Václav Moravec se v diskuzi nezmínil, že se zeleným ve vládě mezi lidem říkalo, že jsou jakýmsi béčkem ODS.

Obstojně působil v debatě předseda KDU – ČSL Bělobrádek. Z jeho vystoupení byla zřejmá snaha působit na obecenstvo klidnou silou, jasně a stručně přiznal, že stejně jako ČSSD a další strany odmítají lidovci nesmyslný druhý pilíř důchodové reformy, znal svůj vlastní program, ale prakticky ani on nic důležitého, kromě snahy se opět dostat do sněmovny, neřekl. Domnívám se, že jeho velkou chybou bylo přiznání, že by nejraději koaloval s německou CDU-CSU, a to na diváky příznivě nepůsobilo

Na rozdíl od mnoha předešlých debat včetně nedělních otázek tentokrát Moravec působil mnohem profesionálněji, neprosazoval pouze své názory a snažil se grilovat každého politika stejnou mírou.

Kdybych byl nepřesvědčeným voličem a chtěl bych se rozhodnout na základě této superdebaty, rozhodnout bych se nedokázal. Opět se ukázal fakt, že politici žijí ve skleněné kouli, odtrženi od starostí obyčejných lidí. A pokud bych měl hodnotit, kdo z diskutérů byl nejlepší, až na malou razanci, to byl jednoznačně Bohuslav Sobotka.

Vladimír Kapal

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.