Město očima nezávislého člověka

Bezva finta, jak oblbnout občany

12.11.2011 11:20

Územní plán (úp) ovlivňuje život lidí ve městě víc, nežli si mnohdy uvědomují. Tak například jeden občan si na vlastní parcele nemůže postavit dům, protože v územním plánu je uvedena zelená plocha, jiný občan je nucen, aby na své parcele, pokud chce stavět, vybudoval nesmyslnou silnici vedoucí odnikud nikam na své náklady a následně ji daroval městu, dalším občanům města je rozsudek Nejvyššího správního soudu platný jako mrtvému zimník. To vše ovlivňuje územní plán.

A teď k oné bezva fintě. Od roku 2004 bojují lidé proti chovu koní v těsné blízkosti jejich vilek. Výnosy všech soudů jasně deklarovaly, že v obytné zóně čisté je chov koní nezákonný. Už tři čtvrtě roku by na jedné z parcel neměly stát stáje postavené na černo. Stojí stále. A proč? Protože kdosi, mohu se jen domnívat kdo, ale s určitostí to nevím, takže nejmenuji, vymyslel skvělou fintu, jak chov koní legalizovat navzdory rozhodnutím soudů. A zase je v tom územní plán. Tentokrát ten nový, na kterém se nyní pracuje.

Každý občan má právo požádat o změnu úp, a to písemně. Konečný termín k podání žádostí byl 28. říjen. Každou žádost o změnu úp musí projednat zastupitelstvo a hlasováním rozhodnout. Pokud však žádost existuje.

V návrhu nového úp plánu se objevila změna z čistě obytné zóny na zónu smíšenou právě v lokalitě, kde se koně nezákonně chovají. Ač ji nikdo nepožadoval. Údajně si tuto změnu zakreslil do návrhu úp zhotovitel sám. Údajně.

Kdyby si této nesrovnalosti nevšimla jedna z obyvatelek této lokality, a to ještě úplnou  náhodou, zastupitelé by o ni ani nevěděli, tudíž ji neprojednávali ani o ni nehlasovali a změna by se do nového úp propašovala naprosto utajeně. A najednou by zde byl chov koní naprosto legální, nezákonná stavba stájí by se též zlegalizovala a obyvatelům, kteří proti koním léta protestují a soudí se, by zbyl jen zápach, obtížný hmyz, prach  a oči pro pláč.

Ano, i tímto způsobem lze měnit územní plán. Věřím a jsem naprosto přesvědčen, že kdyby se kvůli této bezva fintě nestrhl povyk, nikdo ze zastupitelů, a to včetně mne, bychom se o ni nedozvěděli a v konečném hlasování bychom chov koní zlegalizovali. Naprosto bez jakéhokoliv zlého úmyslu.

A podobných záležitostí, kdy kdosi zhotoviteli úp podsouval různé změny, aniž by o ně bylo vlastníky žádáno, je víc. Například pozemky jiného vlastníka, tentokrát v Brandýse, byly náhle změněny na plochu určenou pro výškovou zástavbu, tedy, že je určena pro činžáky. A opět o tom vlastník ani nevěděl. Znamenalo by to, že by sice na svém pozemku mohl nechat postavit činžáky, ale rodinný dům se zahradou již nikoliv.

I proto jsem požádal a přes odpor místostarosty, že je to příliš drahé, prosadil, aby všichni zastupitelé obdrželi plachtu stávajícího úp s grafickými vyznačeními a legendou a další plachtu s návrhem nového úp, abych nejen já, ale i ostatní zastupitelé mohli návrh důkladně a přehledně prostudovat a na různé nesrovnalosti či přímo zvěrstva reagovat.

Uvidím, kdy a v jaké kvalitě oba územní plány obdržím. Na PC se totiž porovnat nedají. 

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.