Město očima nezávislého člověka

Blíží se opět feudalismus, nebo dokonce otrokářství?

06.11.2014 10:46

Český parlament přijal zákon o zkrácené pracovní době, dle německého vzoru se nazývá kurzarbeit. Co to znamená? Přesně to, co psala mladá žena v předchozím článku, která si na vlastní kůži vyzkoušela práci v americkém Amazonu.

Podívejme se na tento zákon podrobněji a vysvětleme si, co vše pro naše pracující znamená. V první řadě vrací zaměstnance o dvě stě let zpátky v času. Tehdy museli dělníci, rolníci a zaměstnanci pracovat otrocky od nevidím do nevidím za směšnou mzdu. A co dělá Amazon? Totéž! Je to velice jednoduché. Nastaví se pracovní denní normy úmyslně tak vysoko, že je nelze splnit. A proto musejí zaměstnanci přijít do zaměstnání dříve, aby si napracovali to, co předešlého dne nestihli. Zadarmo, samozřejmě. A jelikož se normy nedají stíhat, dochází k tomu, že zaměstnanci budou dřít jako otroci téměř zadarmo, neboť většinu jejich pracovní doby budou napracovávat.

A další úskalí zákona o kurzarbeit. Zaměstnavatel bude moci na jedno pracovní místo umístit více pracovníků, kteří se v práci budou střídat. Za alikvótní část mzdy, samozřejmě. Jenomže pak, když třeba přijde nemoc, bude mít tento pracovník pouze alikvótní část nemocenské, takže by z ní nemohl vyžít. A bude nucen jít pracovat i v době nemoci. A další věc, dovolená. Pokud by ji zaměstnavatel, v tomto případě stále hovořím o americkém Amazonu, vůbec povolil, měl by zaměstnanec náhrady za dovolenou tak nízké, že by opět nevyžil, a tak se dobrovolně dovolené vzdá.

To však ještě není vše, co kurzarbeit přináší. I když bude zaměstnanec, pracující v tomto režimu, pracovat jak o život, do důchodu se bude opět započítávat pouze alikvótní část mzdy, která je na toto místo vyhrazena, neboť se o ni dělí s dalšími zaměstnanci, kteří jsou zařazeni na stejné místo. A výsledek? Důchod bude tak nízký, že zaměstnanec do něho nebude moci ani odejít, protože by z důchodu nepřežil, a tak bude nucen pracovat do té doby, než již nebude práce schopen. Důchod za poctivou práci k životu stačit nebude, a tak přijde na řadu další velice vychytralý zákon, a to ten, který nařizuje dětem, člověka ocitnuvšího se v hmotné nouzi, aby se o rodiče postarali na své náklady. Ano, i toto je kurzarbeit.

Jak vyplynulo z předešlého článku, v USA by si takovéto pracovní podmínky Amazon dovolit nemohl, a proto se obrací na Evropu, kde mu politici, u vidiny nárůstu pracovních míst, dávají zelenou. Je to opět chiméra. Za podmínek, pokud budou u Amazonu stejné u nás, jako tomu je v SRN, a já tomu věřím, že to bude totožné, příliš českých dělníků tuto práci dělat nebude, zato k nám pracovní místa u podobných firem natáhnou spoustu cizinců ze zemí, kde je bída, hlad a lidé se tam prostě neuživí, například z Ukrajiny. Budou vznikat, pravděpodobně, ubytovny pro tyto zahraniční dělníky, a pokud jich bude na jednom místě soustředěno mnoho, je zde předpoklad, že se budou chovat podle svých zvyklostí.

Dobrovízské zastupitelstvo podlehlo ohromnému nátlaku a nakonec ve svém územním plánu ohromné sklady, rozkládající se na stovkách hektarů, povolilo. Ještě v loňském roce zde na úrodné půdě zlátlo obilí, byl to lán, táhnoucí se až k obzoru. Letos se na tomto poli namísto zemědělských strojů objevily bagry a po čase stavební stroje a již nyní se zde rýsuje ohromná nestvůrná stavba megalomanských skladů. Předpokládá se, že sem bude zajíždět i množství kamionů denně, dokonce jsou počty čítající několik set kamionů denně. A přitom hned v těsné blízkosti vyrůstajících skladů stojí nové rodinné domy, mnohé z nich ještě ani nejsou dokončené. Ti lidé budou mít ze života peklo. V době, kdy si pozemky na stavby domů kupovali, o nějakém Amazonu ještě nebylo ani vidu, ani slechu. Jak oni k tomu přijdou?

Klimatologové už řadu let varují před nesmyslným ničením orné půdy. U nás jí ubývá denně ohromné množství a na ní vyrůstají především sklady. Klimatologové tvrdí, že v důsledku globálního oteplování, přestane být půda natolik úrodná, aby dávala stejné výnosy, a dále tvrdí, že budeme potřebovat k obdělávání vše, co obdělat lze, abychom nebyli, jako stát, stoprocentně závislí na dovozu potravin a zemědělských plodin, i když již nyní jsme soběstační pouze ze 13 %, zatímco ještě v roce 89 jsme byli soběstační z 98 %. A přitom se, jak jsem se dočetl, jeden decimetr černozemě přirozenou přírodní cestou tvoří tisíc let. A my si tady, kvůli nesmyslným skladovým, prodejním či výrobním halám, ničíme i tu nejkvalitnější půdu s nejvyšší bonitou. Nemusíme chodit daleko, názorným příkladem je brandýská průmyslová zóna, která se nachází na bývalých nejbonitnějších polích.

Tím, že sněmovna přijala zákon o kurzarbeit, vycházela vstříc státnímu rozpočtu, neboť čím méně z něho půjde na mandatorní výdaje, tím více stát ušetří. To, že za chvíli u nás budou lidé žít, jak za feudalismu, nikoho nezajímá. Musíme si uvědomit, že všechny soukromé podniky existují za jediným účelem, a tím je vytváření zisku pro majitele, jednatele nebo akcionáře, nikoliv proto, aby se v těchto podnicích měli zaměstnanci dobře. A pokud Amazon, jako první vlaštovka, přišel s tímto systémem otrocké práce, je nasnadě, že jeho příkladu bude následovat postupně stále více firem a člověk – zaměstnanec se stane opět nevolníkem, v horším případě dokonce otrokem. A to bychom dopustit neměli.

Vladimír Kapal

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.