Město očima nezávislého člověka

Boj lidí z Okružní s kamiony nekončí

03.10.2012 13:54

Lidé žijící v ulici Okružní ve Staré Boleslavi jsou po celá léta obtěžováni četnými průjezdy těžkých kamionů. Již před lety vznikla dokonce petice proti kamionům, byla zaslána na Krajský úřad, protože se jedná o silnici II. třídy patřící kraji, ale nestalo se vůbec nic.

Byla dokonce zpracována studie o nadměrně zhoršeném ovzduší v těchto místech a dle této studie patří tato ulice mezi nejhůře postižené lokality vůbec v republice, především co se týče polétavého a vysoce karcinogenního prachu, tvořeného právě výfukovými plyny kamionů.

Měl být proto vybudován obchvat pro kamiony, ale jak se situace vyvíjí k jeho stavbě zřejmě hned tak nedojde. V rámci úsporným opatření vlády se na stavbu obchvatu peníze zatím nenašly. To, že lidé  trpí a jsou poškozováni na zdraví, členy vlády nezajímá.

Před časem chtěli lidé z této ulice alespoň omezit hluk, především silné rázy při průjezdu prázdných kamionů. Jako prostředek k tomu chtěli využít omezení rychlosti v části ulice Okružní, a to od esíčka u Mělnické, po křižovatku s ulici Boleslavskou.

Aktivisté dokonce vyvolali jednání s policií a zástupci města, ale policie v těchto místech neshledala žádný důvod ke snížení rychlosti. Na problém se totiž dívá ze svého úhlu pohledu, tedy z hlediska bezpečnosti silničního provozu a v této ulici žádné bezpečností riziko, dle policie, nehrozí.

Lidé z ulice se obrátili s tímto problémem na mne a já problém nanesl na dopravní komisi. A výsledek? Mělo by dojít k opravě výtluků na silnici, aby se hlukové rázy zmírnily, ale především bude požádána rada města, aby se žádostí lidí o snížení rychlosti v této ulici, zabývali hygienici. Jenom ti totiž mohou doporučit policii požadavek na snížení rychlosti.

Zdali se rada města bude tímto požadavkem lidí  zabývat, nevím, ale budu ho prosazovat. Stále totiž tvrdím, že lidé nejsou pro město a jeho vedení, ale město i s vedením je tady především pro lidi. A pokud se, jak to vypadá, výstavba obchvatu odložila na neurčito, mělo by město vyjít svým občanům vstříc a iniciovat šetření hygieniků, a pokud by oni snížení rychlosti v Okružní ulici posvětili, trvat na požadavku na kraji, aby toto opatření provedl.  

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.