Město očima nezávislého člověka

Bojují za občany nebo za sebe?

06.12.2011 16:12

Veřejné zasedání zastupitelstva města v Klášterní vinárně ve Staré Boleslavi opět nezklamalo. Mimořádný zájem staroboleslavských občanů o dění ve městě opět zastínil předešlá jednání zastupitelstva na brandýském zámku. Asi hodinu před začátkem zasedání zastupitelstva města se konala předem avizovaná demonstrace namířená proti výstavbě Kauflandu a podporující referendum.  Ta sice přitáhla pár desítek lidí, nicméně celkový dojem z této demonstrace byl rozpačitý. Přispěl k tomu zřejmě nepříliš velký zájem občanů, který organizátoři asi nepředpokládali. Možná i výběr řečníků byl velmi špatný. Na letáku, který zval na tuto akci, stálo několikrát tučným písmem vytištěné heslo „Nechceme politiky“. Bohužel na improvizovaném jevišťátku nikdo jiný než místní politici nevystoupil.

K lidem tedy promluvila spoluorganizátorka akce zastupitelka MUDr. Čierná - Peterová. Dále promluvil další organizátor demostrace Jiří Blahút.  Dalším řečníkem se stal zastupitel a architekt Pavel Bíma následovaný zastupiteli Bohumilem Javůrkem a Stanislavem Humlem. Co k tomu dodat…

Nejsme zase tak velké město, aby lidé nevěděli, kdo - co - ve kterém zájmu a pro koho, dělá. Pan Blahút se předvedl tradičně ve velkém stylu a jeho exhibiční vystoupení místy připomínalo onanii na vlně populismu. V závěru svého vystoupení plného slov o demokracii, vyzýval koaliční zastupitele, ať vystoupí na obhajobu obchodního centra. Dle mých informací jeden zastupitel vystoupit chtěl, celou dobu u pódia stál, ale nakonec nebyl pozván vystoupit. Tolik asi demokracie v podání pana Blahúta.

Považuji za naprosto absurdní vystoupení architekta Bímy, který ve svém projevu strašil betonovými monstry a jmenoval nejrůznější škodlivé dopady stavby obchodního centra. Zřejmě již zapomněl, že sám podobné monstrum v Brandýse projektoval a jiný nadnárodní konglomerát Penny Market je mu již léta za podobnou stavbu vděčný. Možná kdyby společnost zastupující Kaufland angažovala na stavbu architekta Bímu, tak by v pondělí na pódiu asi nebyl. Vrcholem všeho je, že jako zastupitel určený pro územní plán se podílel na podobných hrůzách v územním plánu města, které narostly do takového rozsahu, že musel být z této pozice zastupitelstvem odvolán. Bojovné rámusení na pódiu v podání zastupitele architekta Bímy tak v důsledku těchto skutečností na některých tvářích vyvolávalo úsměvy.

Pozadu nezůstal ani zkušený politik a demagog Bohumil Javůrek, který ještě zřejmě nestrávil svoje odvolání z pozice místostarosty a jal se tepat do koalice a do svých bývalých koaličních partnerů, za které nedávno ještě tvrdě kopal. Člověk, který nechvalně proslul podpisem nájemní smlouvy na městské pozemky „U jatek“ přímo do lůna těžařské společnosti Tapas Borek teď hrdě z pódia hřímal proti jiným zájmovým skupinám. Někteří zastupitelé a občané kroutili při jeho emotivním projevu nevěřícně hlavou, neboť si dobře pamatují Javůrkovo hlasování při rozhodování o koupi pozemků městem za šílené peníze pod brandýskou nemocnicí, což výrazně Kauflandu pomohlo ve svých plánech. U Bohumila Javůrka tak bylo možné pozorovat totální přeměnu osobnosti. Člověk, který se demokracií neřídil skoro nikdy, ani ve své vlastní straně, demokratickou většinu ignoroval a jednal vždy jen ve vlastním zájmu, což vyvrcholilo založením jeho vlastní brandýské trucpartaje, kde nemusí nikoho poslouchat, se teď tento člověk změnil v křišťálového hodného politika, který začal prosazovat nejčistší formy vlády - referenda. Možná blízkost kostela panenky Marie způsobila, že se stal tento zázrak.

 Je škoda, že se do této podivné skupinky připojili i poslanec a zastupitel Stanislav Huml nebo MUDr. Čierná-Peterová, tím spíše, že o některých výše zmíněných aktérech tohoto představení ještě uslyšíme zajímavé věci.

Je otázkou, jestli tito lidé byli skutečnými tribuny lidu, kterých se kauza Kauflandu týká, ani jeden v dané lokalitě nebydlí. Architekt Bíma dokonce ani nebydlí v našem městě a ještě se tím ani netají. Je také otázkou, jak by navrhované referendum k tomuto problému dopadlo. Vzhledem k tomu, že se v našich komunálních volbách pohybuje účast vždy pod 50% , nepředpokládám, že by referendum bylo vůbec platné (ze zákona musí být nadpoloviční účast) a mělo by smysl.

Musím dodat, že v žádném případě nejsem zastánce stavby Kauflandu v Brandýse.  Nemám na to prostě názor. Stejně jako valné většině brandýšťáků je jedno jestli bude ve Staré Boleslavi pískovna. Je to fakt, s kterým nelze nic dělat, a proto by se mělo diskutovat jen s těmi, kteří jsou těmito plány opravdu dotčeni. Proto se kloním k názoru místostarostky Niny Novákové, která chce diskutovat s občany, kteří skutečně v dané lokalitě bydlí a pohybují se. Jenom ti totiž budou plnohodnotnými partnery pro diskusi na rozdíl od několika sběračů politických bodů. Tento názor si ale velmi dobře zapamatuji a jsem zvědavý, jestli se podle něj bude postupovat i v jiných kauzách a případech.

Lukáš Peldřimovský 

 

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.