Město očima nezávislého člověka

Boleslav je chudou Popelkou

05.04.2014 09:44

Nejen mne, ale i ostatní občany Staré Boleslavi, kteří mají své město rádi, trápí, že je do této části města investováno daleko méně prostředků, nežli do brandýské části města, i když by si to některé lokality Staré Boleslavi zasloužily.

Jeden ze čtenářů mi napsal: "Ve vašich článcích ihledně přerozdělování financí do městských částí, kde se ze strany vedení města mlžilo, se ukázalo, že investice 2:1 s ohledem na počet obyvatel obou městských částí, nejsou zdaleka dodržovány. Teď zde máme prezentovanou realitu, a to z oficiálních zdrojů. Konkrétně:

Projekty, na které město získalo dotaci - Brandýs 51,7 mil. Kč - Boleslav 10 mil. Kč.

Projekty, na které je podaná žádost, ale ještě není rozhodnuto - Brandýs 56,8 mil. Kč - Boleslav 5,4 mil. Kč.

Projekty, kde bude požádáno o dotaci - Brandýs 45 mil. Kč - Boleslav 0.

Brandýs tedy celkem 153,5 mil. Kč, Boleslav 15,4 mil. Kč.

Konkrétní dodržování stanoveného rozdělení financí 1:2 je iluzorní. Do Staré Boleslavi jde jen 10 % namísto 33 %!

A stránka 11 Městských listů dále uvádí rok 2010. Zde z osmi akcí bylo šest akcí v Brandýse a pouze jedna akce ve Staré Boleslavi a samozřejmě společná ČOV. Náklady na tyto akce, mimo ČOV: Brandýs 48,2 mil. Kč, Boleslav 7,7 mil. Kč, což je pouhých 16 %. Společná akce na ČOV činila 129 mil. Kč. Tak co k tomu dodat? Oněch 33 % je utopií! To byste se mohl upsat, ale s tímto vedením města nepohnete, stejně si neustále bude dělat, co chce."

Uváděná čísla hovoří o tom, že čtenář, a jemu podobní, má pravdu. I když ono rozdělování investicí do obou částí města v poměru 2:1 vzhledem k počtu obyvatel obou částí města bylo počátkem devadesátých let pouze tehdejším zastupitelstvem dohodnuto, nikoliv však vedení města usnesením uloženo. Praxe zcela jasně ukazuje, že do brandýské části města se mnohdy investuje i tam, kde to až tak potřeba není, například nyní kompletní rekonstrukce ulic Tyršova a Výletní, zatímco například na komplexní rekonstrukci kanalizace na staroboleslavském náměstí, která je v havarijním stavu už po léta, se zřejmě peníze nikdy nenajdou, a to až do té doby, než tam spadně nějaký dům.

Kdysi, v dobách před rokem 89, byla obec Zápy součástí města. A byla totálně zanedbaná, nevzhledná a neudržovaná. Investice komunisté raději věnovali výstavbě paneláků. Ihned po politických změnách v roce 89 se Zápy od města odrthly a jděte se podívat, jak vypadají dnes. Nebe a dudy! Není už nejvyšší čas zamyslet se a vrátit Staré Boleslavi opět místo, které ji historicky náleží? Tedy hrdou, svébytnou samostatnost? Nestálo by toto nádherné město za trochu námahy při výměně dokladů a opět se objevilo na mapě republiky? Byl to právě kníže Boleslav, který by zakladatelem českého státu, byť za jeho vznikem byla vražda, ale podívejte se do historie, za kterého knížete se český stát stal tím, čím je. Bylo to za Václava? Nikoliv, až za Boleslava. A v té době byla Boleslav, tehdy ještě bez přídomku Stará, třetí nejvýznamnější sídlo ve státě. Co takhle pokusit se vrátit její důstojnost?

Vladimír Kapal

 

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.