Město očima nezávislého člověka

Boleslav je opět neprůjezdná

02.10.2013 10:38

V nejužším, nejkritičtějším místě ve Staré Boleslavi, mezi bránou a Hotelem Praha, se propadla počátkem týdne kanalizace. Jde o hlavní kanalizační řad, který tvoří betonová roura o průměru metr a kanalizační řad je uložen tři metry pod povrchem vozovky. V jakém rozsahu se tahle roura rozpadla se uvidí až po výkopových pracích.

Od dnešní osmé hodiny ranní je proto uzavřen průjezd Starou Boleslaví pro veškerý provoz a podle sdělení ředitele městské policie Petra Rendla budou strážníci v pohotovosti. Průjezdní doprava Starou Boleslaví bude odkloňována a upozorňující značky by měly být umístěny již před odbočkou do Průmyslové ulice na Vrábí, aby řidiči projíždějící oběma městy mohli zamířit přes dálnici. Ve směru od Mladé Boleslavi by měly být značky umístěny hned za sjezdem z dálnice.

Podle sdělení odpovědných úředníků radnice by měla oprava zhroucené kanalizace trvat v lepším případě čtrnáct dní, v horším případě, pokud by se vyskytly problémy, by se oprava, a tím pádem i uzavírka, mohla protáhnout až na měsíc. Kompletní uzavírka průjezdu města je naprosto nutná, neboť se jedná o to, že v tak úzkém místě, jakým je prostor mezi bránou a Hotelem Praha, není možné stavbu nijak objíždět.

Obyvatelům především Staré Boleslavi však hrozí ještě dvě další nebezpečí. Tím prvním je případný nález archeologů, který by uzavírku prodloužil ve smyslu příslušného zákona.

Vzpomeňme na konec osmdesátých a počátek devadesátých let, kdy se prováděla v těchto místech plynofikace města a archeologové zde našli velmi významné historické objekty včetně meče pocházejícího z doby svatého Václava a jeho bratra Boleslava. Tehdy archeologický záchranný výzkum stavbu velice prodloužil.

To druhé nebezpečí je však daleko horší. Již před téměř jak deseti lety varoval odborník na kanalizaci, že kanalizace v oblasti staroboleslavského náměstí je přestárlá, minimálně šedesát let, nikdy nebyla kompletně neopravovaná a hrozí její prolomení a zhroucení. Podle propočtů by kompletní oprava kanalizace na náměstí stála kolem sta milionů korun, a tolik peněz radnice nemá, proto se kompletně rekonstruovaly všechny okolní ulice včetně nové kanalizace, ale na náměstí se nedělalo nic.

Po letité uzavírce mostů tak mají Staroboleslaváci opět zkomplikovaný dopravní život a nezbývá nežli doufat, že oprava kanalizace bude bezproblémová a potrvá opravdu oněch avizovaných čtrnáct dnů.

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.