Město očima nezávislého člověka

Brandýs n/L. - Stará Boleslav; dvojměstí (ne)rovnocenných

20.11.2012 17:03

10. prosince se letos naposled sejde zastupitelstvo Brandýsa nad Labem - Staré Boleslavi. Mělo se podle dohodnutých pravidel konat ve Staré Boleslavi. ODS a TOP 09 však slovo nedrží a tak se budeme mačkat v kapli na zámku v Brandýse n/L. Přesto přijďte. Budeme mj. žádat o informace jak se vedení města staví k těžbě písku v těsné blízkosti města a jak je možné, že zastupitelstvo s těžbou nesouhlasilo a úředníci radnice vydávají stanoviska kladná.

Starosta města Ondřej Přenosil (ODS) radě navrhl, aby se prosincové jednání zastupitelstva sešlo opět v Brandýse nad Labem. Podle všemi odsouhlasené dohody měla být na řadě Stará Boleslav. Jeden z motivů tohoto porušení dohody může být fakt, že na jednání zastupitelstva se dá očekávat velmi vzrušená debata na téma povolení těžby písku v lokalitě "U jatek", tedy v bezprostřední bklízkosti nově vzniklé klidové obytné zóny.

Připomínám, že obyvatelé založili dvě sdružení a mají silnou podporu opozičních zastupitelů v jejich snaze zabránit těžbě, která by zhoršila životní prostředí nejen jim, ale celé Staré Boleslavi. Po vytěžení je v projektu zavážka. Hluk, prach, doprava stovkami kamiónů přes město. To vše nás v případě povolení čeká. Těžba i zavážka "bordelem z celé Prahy" bude až na samých hranicích města a protože převážný směr větru je západní, budeme polétavý prach dýchat i v centru.

Není tedy zřejmě vhodné, aby zastupitelstvo jednalo v "centru odporu". Že by strach, pane starosto? Rozporná stanoviska MÚ však budeme od vedení města požadovat vysvětlilt v Brandýse nad Labem!

Dalším, zásadním problémem je Kaufland. Stále se potýkáme s nerovnoměrným rozložením nákupních možností mezi oběma městy. V Brandýse n/L. jsou řetězce zastoupeny téměř v plném počtu. Ve Staré Boleslavi nebýt Normy a pár obchůdků, není nic. Neschopnost rovnoměrného rozložení infrastruktury je neuvěřitelná a mne začíná okolí podněcovat k iniciaci vyvolání diskuse o odtržení Staré Boleslavi od většího, ale nehodného bratra. Budu nad tím přemýšlet a diskusi na toto téma ve veřejném prostoru tímto vyvolávám.

Sice se do kaple na zámku v Brandýse n/L. nevejdeme, ale přijďte. Bude určitě o čem mluvit.

Mgr. Stanislav Huml

 

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.