Město očima nezávislého člověka

Brandýská komise se obávala nařčení z podjatosti

09.10.2012 14:48

Po vyhodnocení nabídek na pronájem rekreačního areálu na Proboštských jezerech byla vítězem prohlášena firma Yacht Club, jejímž jednatelem byl Pavel Sůva. Jeho nabídka obsahovala slib městu, že v areálu zajistí výstavbu několika nových objektů, některé z nich měly být docela velké.

Při veřejném zasedání zastupitelstva jsem veřejně upozorňoval na nebezpečí plynoucí z této nabídky. Šlo o to, že v té době byl schválen zákon a nemožnosti vlastnictví pozemku jedním subjektem a vlastnictví objektu druhým vlastníkem, stojícím na tomto pozemku. Tento zákon byl schválen poslaneckou sněmovnou a jeho platnost a účinnost byla stanovena na 1.1.2013. Později však byla platnost tohoto zákona odložena o rok, začne tudíž platit až od 1.1.2014.

Pokud by byl areál pronajat právě této firmě a stavby byly realizovány, po nabytí platnosti tohoto zákona by mohlo dojít k situaci, že by město muselo prodat vlastníku nově postavených objektů pozemky, na kterých by se nacházely, za minimální cenu. To by v praxi znamenalo, že by areál, nebo jeho valná většina, získal do vlastnictví majitel těchto objektů, tedy firma Yacht Club a mohlo by se stát, že by se Probošťák stal pro běžného občana nedostupný a sloužil by jenom jako jakýsi VIP klub.

Později, možná i kvůli mému vystoupení na jednání zastupitelstva, se Yacht Club své žádosti o nájem areálu vzdal. Celou tuto záležitost jsem popisoval na těchto stránkách a upozorňoval jsem na to, že již předtím zastupitelstvo odmítlo zájem jiné firmy na odkoupení všech městských pozemků kolem jezera a vybudování maríny. Tehdy se zastupitelstvo obávalo právě toho, že by se umístila před areál závora a občané by tam neměli přístup, areál by se mohl stát, stejně jako obdobné zařízení na Orlíku, pouze soukromým VIP areálem.

Na základu tohoto článku v Brandýských novinách se na mne obrátili občané nemovitosti v lokalitě Na Praporci, kteří měli s Pavlem Sůvou problémy. Jednalo se o to, že podnikatel zakoupil střelnici a les kolem ní. Patřila k němu i cesta vedoucí k nemovitostem a Pavel Sůva obyvatele této lokality upozornil na to, že jim znemožní používat tuto přístupovou cestu.

I o tomto problému lidí z Praporce jsem psal.

To, co následovalo jsem už několikrát zažil. Bylo 3 dubna, kdy mi zazvonil telefon. Volal Pavel Sůva a já okamžitě telefon přepnul na hlasitý provoz. Nebyl jsem totiž sám, ale měl dva svědky rozhovoru. Nabízel jsem Pavlu Sůvovi schůzku, abychom si o lokalitě Na Praporci popovídali. Namísto sjednání schůzky na mne začal Pavel Sůva řvát, že si na mne někde večer počká a vyřídí si to se mnou tak, že na to do konce života nezapomenu, jestliže o něm ještě někdy budu psát, či hovořit na zastupitelstvu. Dvakrát jsem se ho důrazně ptal proč mi fyzickým násilím vyhrožuje. Praštil telefonem.

Na doporučení poslance Standy Humla jsem na Pavla Sůvu podal na policii v Brandýse trestní oznámení pro vyhrožování fyzickým násilím. Bylo však vyhodnoceno jako pouhý přestupek, nikoliv trestný čin a případ byl předán přestupkové komisi.

Až letos v létě jsem obdržel doporučený dopis z přestupkové komise v Čelákovicích, ale datum se krylo s mou dovolenou, a proto se stanovilo datum nové. Na den 8. října. I se svědkem, který byl též obeslán, jsem se na komisi do Čelákovic dostavil. Bylo mi vysvětleno předsedou přestupkové komise Bartákem, že tento případ postoupila do Čelákovic přestupková komise v Brandýse z obavy, aby nebyla eventuelně nařčena z podjatosti vzhledem k faktu, že jsem v Brandýse – Staré Boleslavi zastupitelem.

Pavel Sůva se na jednání přestupkové komise bez omluvy nedostavil, za což mu hrozí pokuta, stejně jako za přestupek proti Občanskému zákoníku za vyhrožování fyzickým násilím.

Tímto tedy celý případ skončil. Očekával jsem to. Trestní oznámení jsem podal nejen proto, že vyhrožování novináři a zastupiteli musí být potrestáno, ale především proto, že se nějakého vyhrožování nebojím. Za dlouhá léta novinařiny, kdy jsem šel za problémy mocným pod kůži, mi bylo vyhrožováno již několikrát a jednou jsem byl dokonce napaden tak, že mi bylo vyraženo pět spodních zubů. Trestu za ublížení na těle s trvalými následky se pachatel vyhnul sebevraždou. Měl toho totiž na triku daleko víc a hrozil mu vysoký trest i za další činy. Tehdy si ho zřejmě někdo za mé napadení asi zaplatil.

Ani tehdy, ani nyní, se vyhrožování nebojím. Píši pouze fakta a pravdu, byl jsem celkem šestkrát obviněn a vyšetřován policií v Bartolomějské ulici, ale nikdy se neprokázalo, že bych nezveřejňoval pravdu a ve všech případech bylo trestní oznámení na mne odloženo.

Kdysi jsem čtenářům slíbil, že je budu informovat o všech nepravostech, které se u nás dějí a svému slibu jsem dostál a plním jej i nyní. Navíc jako zastupitel města hájím vždy a za každých okolností zájem lidí a nevadí mi, když se na mě vládnoucí establishment dívá skrz prsty a snaží se mě umlčet.

Nepodaří se to nikomu, ani vládnoucím koalicím, pokud se chovají v rozporu s přáním svých voličů, ale ani jednotlivci, i kdyby disponoval miliardami.

Jsem už prostě takový. A vždy stojím na straně spravedlnosti, i když se v současné době schovává ustrašeně někde ve škarpě. A dokud budu moci, zveřejňovat nepravosti nepřestanu.

A může to být považováno za veřejný slib.

Vladimír Kapal  

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.