Město očima nezávislého člověka

Brandýské gymnázium slaví výročí 100 let od svého vzniku

10.09.2013 12:06

V těchto dnech je tomu neuvěřitelných sto let, kdy v Brandýse nad Labem v době Rakouska – Uherska vzniklo gymnázium. Založilo se jenom pouhý rok od vypuknutí první celosvětové apokalypsy – první světové války, která se, kromě neskutečných útrap a utrpení vojáků, vyznačovala i ohromnou bídou a hladem u civilního obyvatelstva. Gymnázium přežilo a pokračovalo ve výuce studentů i v těchto neblahých letech.

Po vzniku samostatného Československa se gymnázia stala postupně velice uznávanými školskými institucemi, protože rozsah výuky byl na jedné z nejvyšších úrovní na světě. Z brandýského gymnázia tak vzešlo mnoho významných osobností působících ve všech sférách lidského konání v naší republice.

Přežilo i zákaz činnosti v dobách nacistické německé okupace a hned po válce svou činnost obnovilo. Za dob komunismu se název gymnázium nesměl používat, jako symbol prvorepublikové buržoazní společnosti a dostalo nicneříkající název SVVŠ. Ti, kteří zde studovali, například v první polovině šedesátých let minulého století, si na tento dehonestující název významné školy velice dobře pamatují.

U příležitosti stého výročí vzniku současného Gymnázia J.S.Machara rozhodla rada města, že gymnáziu slavnostně předá Prapor Města. Stane se tak na Masarykově náměstí dne 21. září v jedenáct hodin a představitelům gymnázia prapor předá starosta města Ondřej Přenosil za přítomnosti ostatních představitelů města.

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.