Město očima nezávislého člověka

Bude se zateplovat další školka

21.06.2014 09:38

Po zateplování školek v Brandýse, došlo i na školky ve Staré Boleslavi. Měla by se zateplit Mateřská školka Dvořákova ulice. Rada města obeslala v poptávkovém řízení stejné firmy, jako v případě fasády školní jídelny. Ostatní firmy, které by mohly být eventuelně i lacinější, mají prostě smůlu. Do seznamu rady města zařazeny nejsou, a tak se k městským zakázkám nemají vůbec možnost se dostat.

O tom, že obesílané firmy ze seznamu rady města se spolu domlouvají tak, aby ani jedna z nich nepřišla zkrátka, svědčí i výsledek otevření obálek, které provedla hodnotící komise. A tak zatímco v prvním případě zaslala nejnižší nabídku firma z Měšic, v tomto případě to byla firma Oldřich Komorous ze Staré Boleslavi. Lze předpokládat, že další firmy z tohoto seznamu, uspějí při dalších menších městských zakázkách.

Společnost Oldřich Komorous nabídla nejnižší cenu, a to 1.394.319 Kč i s 21 % DPH. I v tomto případě musí být smlouva o dílo podepsána nejpozději do data 30. 6. 2014 a i v tomto případě se v zápisu neobjevil údaj o tom, kdy se práce na zateplení školky rozeběhnou.

Stále více měst a obcí, a to jak těch malých, tak i větších měst, nežli je naše město, využívá při zadávání zakázek malého rozsahu, kterých je drtivá většina, elektronického tržiště, kde se může soutěže zúčastnit neomezený počet firem. Dokonce firmy mohou své cenové nabídky i několikrát snížit, neboť je vždy uvedeno datum a přesná hodina i minuta, kdy tržiště končí. Pak se stačí jen podívat na ceny a vybrat tu firmu, která bude pro město nejvýhodnější. Tímto způsobem se v co možná největší míře zabraňuje korupci, která z obesílání spřátelených firem z jakéhosi utajovaného seznamu, doslova čiší.

Snad podzimní komunální volby rozdají jiné karty, a pokud budou příznivé, možná se dočkáme i tohoto způsobu vyhlašování veřejných zakázek. Pokud budu mít možnost do toho mluvit, budu to prosazovat, seč mi budou síly snažit.

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.