Město očima nezávislého člověka

Budeme mít na radnici dva generály?

02.07.2014 10:36

Brandýs nad Labem – Stará Boleslav bylo odjakživa vojenské město. Pravda, dříve, před rokem 1960, to byla města dvě. Samostatná a v mnoha případech soupeřila, třeba ve fotbalu. Když půjdeme ještě dále do historie, zjistíme, že v Brandýse byla vojenská posádka, stejně jako ve Staré Boleslavi ještě za Rakouska – Uherska.

Pamatuji na doby, kdy se o sobotách naplnily všechny boleslavské hospody vojáky, kteří měli volno. Stejně tak jsme měli, my staroboleslavští a brandýští kluci problémy s vojáky, záklaďáky, při tancovačkách. Vojáci tehdy měli silnou pozici i na Národních výborech.

Po zrušení branné povinnosti v republice, vojáci, záklaďáci, z města zmizeli, oni zmizeli úplně a profesionální vojáci se v uniformách příliš často neobjevovali. Oni také v boleslavských kasárnách byli samí důstojníci, a ti mimo práci samozřejmě chodili v civilu.

Vzpomněl jsem si na to proto, že vojáci u nás ve městě asi skončí, ale co je důležitější, z činné služby odešlo mnoho důstojníků do civilu a i přes výslužné se doma asi nudí, sehnat práci není snadné, a proto se velmi mnoho bývalých vojáků vrhlo na politiku.

Po počátečním povolebním tápání, se velmi rychle vytvořila současná koalice a radnicí prakticky hýbá místostarosta, generál. V čele městské policie máme taktéž bývalého důstojníka. A teď, půl roku do komunálních voleb se na světlo Boží dostávají kandidáti různých stran a hnutí. A ejhle, na čele jednoho z uskupení se objevil další generál, po Jiřím Nekvasilovi, současném místostarostovi, další nejvyšší vojenský představitel, tedy náčelník generálního štábu Armády ČR, Vlastimil Picek.

Pamatujete, jak ho za působení Nečasovy vlády, nejhorší vlády v historii nejen státu, ale dokonce i národa, sedmidenní ministryně obrany vyhodila? Aby se po jejím vyhazovu opět vrátil? A bývalý náčelník generálního štábu Picek se klidně může na radnici v nejvyšších funkcích sejít s dalším bývalým náčelníkem generálního štábu Nekvasilem a budeme ve městě pomalu jak na vojně, budou nám vládnout a poroučet dva generálové, podpořeni šéfem městské policie a dalšími vojáky v zastupitelstvu, kam se houfně hrnou.

Necháme si líbit my, starousedlíci, rodáci a patrioti, aby nám vládli vojáci? Navíc povětšinou, kteří se sem přistěhovali? Jak bude vypadat příští radnice, o tom rozhodnete vy, lidé, občané, voliči! Osobně bych na radnici raději viděl někoho, kdo má tohle naše město opravdu rád a bude se snažit dělat vše pro jeho rozvoj, ale nebude zároveň zapomínat na lidi, jak je to obvyklé u tohoto vedení města včetně jednoho bývalého generála.

Vladimír Kapal

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.