Město očima nezávislého člověka

Byla odeslána stížnost na ÚOHS

25.03.2014 12:19

Již delší dobu probíhá otevřená nadlimitní zakázka na poskytovatele služeb hospodaření s odpady. Posledních osm let tuto činnost na základě vítězství ve veřejné soutěži provozuje společnost AVE CZ. A nemá smysl si zastírat, že je to pro firmu obrovský kšeft.

 

Letos smlouva končí, a proto byla vypsána soutěž nová. Před časem požádala rada města zastupitelstvo, jak vyžaduje zákon, aby odhlasovalo účelnost vypsání této zakázky. Při tomto jednání požadovala opozice, aby zastupitelé byli seznámeni s nejdůležitějším článkem veřejné soutěže, tedy se zadávacími podmínkami, kterými se všichni uchazeči musejí řídit.

 

Tehdy odpověděl opozičnímu zastupiteli místostarosta Nekvasil, že od zastupitelů rada města požaduje pouze schválení odůvodněnosti této zakázky, ale do zadávacích podmínek soutěže zastupitelům nic není, to že je záležitostí rady města. Tehdy se přidal i starosta Přenosil, který prohlásil, že o zadávacích podmínkách nemusí vědět ani on, že ty jsou plně v kompetenci administrátora soutěže, který si zadávací podmínky může stanovit podle sebe. Tím administrátorem je, jako obvykle, společnost Jana Hárovníka.

 

Zastupitelé, samozřejmě ti opoziční, neboť koaličníci věří slovu vedení města, jako slovu Božímu, si nakonec přeci jenom vymohli předložení zadávacích podmínek a byli zhrozeni. Veškeré zadávací podmínky ve veřejné soutěži, která by měla pro všechny potenciální uchazeče o tento dobrý a dlouhodobý kšeft, být naprosto nestranná a objektivní, byly šity přesně na míru jediné firmy, stávajícího provozovatele této služby AVE CZ.

 

Například se v podmínkách uvádělo, že uchazeč musí mít krytou halu o výměře 400 m2 na území města. AVE tuto halu má pronajatou od bratra radního Procházky. Který další uchazeč by tuto halu asi tak mohl mít? Žádný! A dále, v podmínkách se uváděl přesný počet a typ vozidel, jednalo se o stejný počet a typy vozidel, kterými disponuje, kdo asi? No, přece AVE CZ! A pojďme ještě dále, podmínky uváděly i počet zaměstnanců, které musí uchazeč o zakázku splňovat. A ejhle, počet v podmínkách přesně kopíruje stav zaměstnanců AVE!

 

A vrchol všeho bylo v návrhu smlouvy, který musí každé výběrové řízení obsahovat. Dle zákona v této smlouvě musí být zvýrazněno, které části může uchazeč změnit. Ty neoznačené musí zkrátka plně akceptovat. A návrh smlouvy, jako součást výběrového řízení, byl doslovný opis stávající smlouvy o dílo, která dosud platí a kterou kdysi město s AVE podepsalo.

 

Se všemi těmito fakty opoziční zastupitelé vedení města a koalici seznámili. V zadávacích podmínkách se sice objevily poté úpravy, ale byly pouze kosmetické, podstatu věci naprosto nezměnily. I z tohoto faktu přímo čiší snaha, aby komunální odpad provozoval i v následujících osmi letech, tedy přes dva volební mandáty, a to i přesto, že by se eventuálně dvakrát mohlo vyměnit vedení města, stejný subjekt. A naskýtá se otázka proč? Co a kdo z tohoto kontraktu něco má?  

 

Z těchto uvedených důvodů navrhl Stanislav Huml návrh usnesení zastupitelstva, ve kterém zastupitelstvo ruší celou veřejnou soutěž a vypíše novou, tentokrát opravdu s objektivními podmínkami pro všechny firmy, které by o zakázku projevila zájem. Návrh, samozřejmě, odhlasován nebyl.

 

Předpokládali jsme to, a proto včera nejprve elektronicky a poté i písemnou formou odešel na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže podnět na přešetření celé veřejné soutěže. A též jsem fakt, že jsme tento výsledek hlasování očekávali, a proto už podnět odešel, na zastupitelstvu prohlásil.

 

Pod podnětem na prošetření ÚOHS je podepsán poslanec Parlamentu ČR a zastupitel města Stanislav Huml a zastupitel města Vladimír Kapal. Uvidíme, jak s tímto podnětem úřad naloží, ale jakmile obdržím jakékoliv informace o této záležitosti, budou zveřejněny.

 

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.