Město očima nezávislého člověka

Čelákovice jsou bez starosty. Zatím.

07.10.2013 18:40

Minulý týden Brandýské noviny informovaly o dění v čelákovickém zastupitelstvu. Tehdy, při odvolání místostarosty Miloše Sekyry (TOP 09), následné rezignaci starosty Pátka (ODS) a dalších dvou členů rady z této strany, se mezi šestnácti zastupiteli, tedy opozice a rebelů z řad koalice, nenašel nikdo, kdo by se ujal funkce starosty.

Podle mých informaci by se tato situace však měla změnit, a to už čtrnáctého října, kdy by se zastupitelé měli opět sejít a shodnout se na novém starostovi. Zároveň by se tím pádem měl dovolit i sedmý člen rady města, aby byl naplněn zákon o lichém počtu radních. Zvolit starostu nebude vůbec jednoduché, u tak velkého města, vždyť Čelákovice mají deset a půl tisíce obyvatel, by měl být starosta uvolněný a vzhledem k faktu, že už za rok budou komunální volby, bude ten, kdo se této funkce ujme, jistým způsobem dobrodruh.

V rámci objektivity zpravodajství se podívejme na celou situaci pohledem z druhé strany, tedy ze strany šestnácti zastupitelů, kteří zemětřesení na radnici hlasováním způsobili. Někteří z nich tvrdili, že se už před časem fakticky jedenáctičlenná koalice rozpadla. Rozdělila se na dvě skupiny, na šest lidí kolem starosty a pět zbylých. Těch šest pak, tvrdí někteří z bývalé koalice, si poté prohlasovalo při koaličních jednáních vše, co chtěli, na názor zbylých pěti nebrali zřetel, ale i oni pak museli, v rámci podepsané koaliční smlouvy, hlasovat s nimi.

Podle některých zastupitelů se tento mocenský postoj naplno projevil například tím, jak byl odvolán předseda komise rozvoje města a byl poté nahrazen jinou osobou, blízkou právě oněm šesti lidem. Dalším důvodem pádu čelákovické vlády bylo studium starosty Pátka, který, opět podle rebelů, neměl při náročném studiu vysoké školy čas na práci na radnici. Údajně prý předkládané materiály radnice na zasedání zastupitelstva ani neprostudoval a jednal pouze dle doporučení ostatních.

Menší část koalice též vedení města vyčítala, že během času úplně rezignovalo na jednání s občany, naprostou informovanost a před volbami avizovanou otevřenou radnici. Hlavním důvodem odvolání místostarosty a následné rezignace starosty a dvou členů rady města, však byla rekonstrukce náměstí. Tu měl plně na starosti místostarosta Sekyra, i když ten se vyjádřil, že v ničem nepochybil. Faktem však zůstává, že původní rozpočet rekonstrukce náměstí byl stanoven na 35 milionů korun, ale konečná cena se nakonec vyšplhala na 42 milionů.

Korunu všemu poté nasadily státní úřady, které shledaly při rekonstrukci pochybení a město musí státu vrátit z dotace 1,6 milionu korun. To vedlo nakonec k zemětřesení na čelákovické radnici.

„Osm let jsem bojoval s bývalým starostou Klicperou, ale nebylo v tom nic osobního, šlo mi vždy o různý úhel pohledu na řešení situace ve městě, takže mne nikdo nemůže vinit z prosazování právě jeho ve funkci místostarosty. Je však pravdou, že se jedná o menší zlo a věřím, že se ve městě situace nyní zlepší,“ sdělil mi jeden z členů bývalé koalice.

Osobně jsem musel konání čelákovického zastupitelstva ocenit. Nikoliv kvůli osobám dramatu, neboť hodnotit mi jejich práci nepřísluší, ale kvůli tomu, že když byli s prací vedení města zastupitelé nespokojeni, využili svého práva a vynutili si změnu. O tom se nám

v Brandýse nad Labem – Staré Boleslavi může jenom zdát. U nás je koalice ve svých zákopech velmi silně zakopána a nenajde se většina v zastupitelstvu, která by to změnila. Asi u nás není taková míra odvahy. 

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.