Město očima nezávislého člověka

Chce-li se ČSSD očistit, musí se zbavit kmotrů

13.06.2012 11:22

Případ Davida Ratha, byť se na něho stále musí nahlížet jako na nevinného, podle presumpce neviny, a to až do pravomocného odsouzení soudem, velmi poškodil u veřejnosti celou sociální demokracii.

Za působení Ratha ve funkci hejtmana Středočeského kraje se na něho nalepilo, stejně jako u předešlého panování ODS na hejtmana Bendla, velké množství „zlatokopů“, kteří jeho vlivu využívali ke svému prospěchu.

Působení těchto lidí, zvláště po celostátním odhalením jejich jmen, škodí v očích veřejnosti především tam, kde působili a působí. Ať už se jedná o ředitelku kladenské nemocnice Pancovou, exposlance ODS Kotta, kteří jsou nyní ve vazbě, nebo i dalších. Například je v médiích značně propíráno jméno Bušina, který byl stíhán pro mnohamilionové daňové delikty a v poslední době i jméno Johany Novotné.

Ta působila ve funkci šéfky oddělení veřejných zakázek na středočeském hejtmanství a po zatčení Ratha byla odvolána. Stále však setrvává ve funkci předsedkyně OVV ČSSD okresu Praha – východ, stejně jako v zastupitelstvu Čelákovic. V roce 2008 také působila v představenstvu firmy EPG, která právě pro Středočeský kraj připravovala řadu výběrových řízení, čímž se dostala do styku s mnoha firmami usilujícími o zakázky kraje.

Jak se nyní ukázalo, při zveřejnění odposlechů v domě Pancové a Kotta v Rudné, firmu EPG tehdy vlastnil spolužák Novotné Filip Bušina, pozdější velmi úzký spolupracovník Ratha a vlivný člověk právě v OVV ČSSD Prahy – východ. A byl to, podle zveřejněných odposlechů, právě Bušina, který prosadil Novotnou na velmi lukrativní místo na kandidátce ČSSD do krajských voleb.

Je samozřejmé, že Bušina tuto tezi ze zveřejněných odposlechů popírá, stejně jako sama Johana Novotná. Bylo by s podivem, a v českých zemí není zvykem, aby se podezřelí z klientelismu a využívání známostí, přiznali. To opravdu nehrozí.

Navíc, Johana Novotná byla jmenována čelákovickým zastupitelstvem do výběrové komise na zhotovitele akce „Revitalizace čelákovického náměstí“. Podle některých čelákovických radních prosazovala právě firmu, s jejímiž představiteli se znala z dřívějška, a tak zakázku získal Metrostav, tedy firma, která pro Středočeský kraj a města v něm, vyhrávala jedno výběrové řízení za druhým. Podle sdělení oněch radních si o tom v Čelákovicích štěbetají i vrabci na střeše.

A právě tato spojení, odvolání Novotné z funkce na kraji a další zveřejněná fakta, ČSSD mezi lidmi velmi poškozuje. Domnívám se, a zdůrazňuji, že je to můj čistě soukromý názor, že by tito lidé měli všechny politické posty opustit. Ve slušné společnosti, a státech s vyspělou a opravdovou demokracií, politik, na kterého se provalí byť sebemenší prohřešek, sám okamžitě odstoupí. Případ bývalého prezidenta Německa může být příkladem.

Proto si myslím, že by měla být co nejrychleji svolána konference ČSSD, vedení OVV by mělo dát své funkce k dispozici a měli by být do vedení okresní ČSSD zvoleni lidé čistí a nepropíraní médii. Stejně tak by měl kraj zrušit stávající kandidátku, kam se dostali prapodivní lidé a měli by tam být nominováni opravdoví sociální demokraté, kterým jde o blaho lidí a nikoliv jenom o blaho své.

Pokud se toto nestane, pak sociální demokracie nemá v krajských volbách pražádnou šanci a do čela kraje se mohou dostat lidé ze současné vládní koalice, kteří by kraji, stejně jako celému státu, pouze škodili. Mají to totiž v popisu práce.

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.