Město očima nezávislého člověka

Chci dělat čistou politiku, proto odmítám sloučení

16.05.2012 10:39

Před několika lety jsem podrobně sledoval, coby novinář, dění kolem tehdejšího předsedy a zakladatele nové ČSSD ve městě Františka Štechy.

Jeho zásluhou se po předvolebním podvodu a fiasku předešlého předsedy Dvořáka zvedla ČSSD z popela a zapomnění, podobně jako bájný Fénix. ČSSD šla celostátně nahoru, protože pravice, jako ostatně vždy, náš stát, ale i město, jenom zadlužovala a rozkrádala. A se vzestupem strany se i do sociální demokracie hrnuli lidé, kterým nešlo o práci pro město, ale především o svůj prospěch. A tak se stalo, že tehdejší místostarosta za ČSSD Bohumil Javůrek jel do Bruselu na pozvání europoslance za ODS Hynka Fajmona, kde však vystupoval jako člen ODS.

Tehdejšímu předsedovi Štechovi se to pochopitelně nelíbilo, stejně jako razantní odklon od programu strany, se kterým šla ČSSD tenkrát do voleb. Bohumil Javůrek tehdy natolik ovlivnil členskou základnu, že do hloubi duše poctivý a čestný člověk byl nejen sesazen z funkce, ale vadil natolik, že byl nakonec ze strany vyloučen.

Bral jsem to tehdy jako obrovskou nespravedlnost vůči člověku, kterého znám po řadu desetiletí, vážil jsem si ho a doposud si ho nesmírně vážím. A také jsem o tom psal! Již tehdy, bylo to po drtivém vítězství ČSSD v krajských volbách, se začalo měnit obsazení vedení ČSSD nejen v kraji, ale i na okrese. Všude byli dosazováni lidé z Rathova okruhu. A ti každého čestného a nepoplatného člověka bez milosti likvidovali. Franta Štecha byl jednou z prvních obětí a za jeho vyloučením stál jeden člověk – Bohumil Javůrek.

Mimo jiné, navrhl jsem, a budu to všemi silami prosazovat, aby byl František Štecha opět do ČSSD přijat. Zaslouží si to a čestných lidí je ve straně vždy potřeba jako soli.

Šel čas, změnil se předseda místní organizace, stal se jím Josef Dašek, ale i ten byl poctivý a nehodlal skákat tak, jak Javůrek pískal, a tak se stalo, že se Javůrek trhl. Vytvořil si novou místní organizace v jednom městě – MO ČSSD II. a do čela si zvolili fungl čerstvého člena, Veselého.

A protože na okrese vládli, jako carští gubernátoři, a vládnou zatím dosud, Rathovi lidé, ani Dašek, ale ani místopředseda místní organizace ČSSD Peldřimovský, neměli šanci na okrese něco pro město prosadit. Vždyť tam byl Rathův kamarád Javůrek, však to také o sobě častokrát tvrdil.

Pro lidi ve městě není dobré vysvědčení, když se jedna strana, kvůli osobním sporům a ambicím jednotlivce, rozštěpí, a tak se počátkem letošního roku začalo uvažovat o tom, že by bylo dobré, aby se obě organizace opět sloučily. Vždyť i kandidátka do příštích komunálních voleb musí být pouze jedna.

Se skřípěním zubů a zaťatými pěstmi jsem souhlasil s názorem, že by pro vývoj politiky ve městě bylo lepší, aby byla organizace jenom jedna, už jenom pro hlasování v zastupitelstvu.

Při zatčení hejtmana Ratha byli údajně vyšetřováni či dokonce zatčeni i lidé z Okresního výkonného výboru ČSSD na okrese Praha východ. Kvůli penězovodům z dotací, uváděla zpráva státní zástupkyně.

A právě s těmito lidmi má místní organizace číslo dvě ve městě velmi úzké vztahy, na rozdíl od té první – původní, kde jsem i já. Nemám rád kmotry, jak jsem již předeslal a teď bych měl sedět u jednoho stolu s lidmi na kmotry napojenými?

V noci z úterý 15. května na středu 16. května jsem nespal. Seděl jsem a přemýšlel jak se zachovat. A v intencích celého mého života a přístupu k politice, kterou jsem se vždycky snažil a snažím dělat především v zájmu lidí ve městě a nikoliv v zájmu stranických bossů, jsem došel k závěru, že při případném hlasování o sloučení obou městských organizací budu hlasovat proti sloučení.

Domnívám se totiž, že lidé ve městě budou vědět, která z obou organizací pracuje opravdu pro město a pro lidi. Dozvědí se, jak oba zastupitelé z druhé organizace hlasovali a hlasují, musejí vědět, že Javůrek tvrdě prosazuje rozšíření těžby písku u jatek, a protože věřím v lidský rozum, doufám, že se v příštích volbách rozhodnou vybrat z kandidátky ty správné lidi.

Já prostě s Javůrkem u jednoho stolu sedět nebudu. A protože respektuji demokratické principy, pokud by si ostatní členové místní organizace sloučení odhlasovali, ze strany vystoupím.

Nehodlám na stará kolena slevovat ze svých zásad. Nikdy jsem to nedělal a dělat nebudu.   

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.