Město očima nezávislého člověka

Chodci jsou na náměstí na přechodech bezpečni

23.11.2012 12:53

Po otevření zrekonstruovaného náměstí v Brandýse se začaly množit stížnosti občanů, především těch starších, že se bojí přecházet přes přechody, protože jen krátce po jejich vstupu na přechod, se rozsvítí červený panáček. Lidé se bojí, že nestačí přes přechod přejít a auta je mohou srazit. Na toto téma mi přišlo i několik mailů.

Na to, jak to vlastně s přechody pro chodce na náměstí skutečně je, jsem se ptal na jednání dopravní komise ve čtvrtek 22. listopadu jednoho z členů komise a pracovníka radnice, který má dopravu na starosti, Jiřího Poláka.

„Semafory jsou nastaveny naprosto bezpečně. Jakmile se rozsvítí pro chodce zelená, onen panáček, znamená to povolení pro vstup na přechod a lidé mohou přejít. Vzhledem k velkému množství lidí na náměstí  je však semafor nastaven tak, že po několika sekundách se rozsvítí červený panáček, ale pro čekající vozidla je stále červená, aby chodci mohli bezpečně projít. Kdyby totiž svítil zelený panáček po celou dobu přecházení vozovky, docházelo by přeplnění přechodu a opravdu by se mohlo stát, že poslední přecházející chodci by mohli být vozidly ohroženi. Zelený panáček tudíž nesvítí po celou dobu přecházení vozovky po přechodu. V Praze toto opatření platí již delší dobu a lidé si na něj zvykli, vědí totiž, že i po rozsvícení červeného panáčka na semaforu mohou v klidu přecházení dokončit, aniž by byli ohrožováni. U nás si na to teprve budou muset zvyknout. Navíc takovéto nastavení semaforu je přesně ve znění zákona,“ sdělil Jiří Polák.

Takže, nikdo nemusí mít strach, že jakmile se na semaforu rozsvítí panáček červený, auta se zběsile rozjedou, lidé mají dostatek času na přechod vozovky. Co je však zásadnější problém je to, že především mladí lidé začali  přebíhat u dvou semaforů, umístěných opravdu blízko sebe, i na červenou. Je to proto, že vozidla sice mají zelenou, ale na dalším semaforu je plno vozů, takže se hned nemohou rozjet, v tomto případě je opravdu chodec velice ohrožen.

Dalším nešvarem je provokativní a naschvál pomalé přecházení vozovky přes přechod, opět především u velmi mladé populace, které činí dobře, že na loudající pubescenty řidiči troubí, neboť již mají zelenou, ale jsou naschvál zdržováni pomalou a provokativní chůzí. Ale to je záležitostí duševní vyspělostí, či spíše nevyspělostí, těchto pubescentů.

 

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.