Město očima nezávislého člověka

Čištění komunikací

31.07.2013 11:07

Když jsem dnes ve města viděla čistící vůz, vybavil se mi zážitek z nedávna.

Jela jsem Vesteckou ulicí ve Staré Boleslavi a proti mně jel pomalu čistící vůz. Oblaka prachu, která se kolem tohoto auta vznášela, byla skutečně veliká.

Polétavý prach je pro lidský organizmus velice nebezpečný. A tak jsem si v této souvislosti položila otázku, zda si někdo v našem městě tuto skutečnost uvědomuje a má snahu ji řešit? Není přece správné, ba dokonce je krajně nežádoucí, aby se prach, který leží na krajnici mimo asfalt, při „čištění komunikace“ zvířil, dostal se do ovzduší a my ho museli dýchat.

Apeluji proto na vedení města, které připravuje zadávací podmínky pro veřejnou zakázku velkého rozsahu, jehož součástí je i čištění komunikací, aby tuto skutečnost do zadávacích podmínek zahrnulo.

Vozy, které v našem městě čistí komunikace jsou jistě vyhovující pro ulice, jejichž okraje tvoří pevné obrubníky. Naprosto nevyhovující jsou ale u vozovek, kde jejich okraj tvoří prašný pruh před zelenými pásy a tyto vozy svými kartáči prach rozvíří a dostanou do ovzduší.

Technologie, které při čištění životní prostředí neničí a přitom ulice čistí, jistě existují.

Při jedné diskusi na toto téma s paní místostrostkou Ninou Novákovou mi bylo argumentováno, že město nemůže dodavateli diktovat, jaké stroje má mít. Tím bychom mohli předem někoho ze soutěže vyloučit nebo naopak zvýhodnit.

Ano, tomu rozumím, pak ale naprosto nerozumím tomu, že v připravované zadávací dokumentaci je doslova opsaný seznam typů aut, které v současné době v našem městě používá AVE.

Proč bychom tedy nemohli v zadávacích podmínkách uvést, že chceme na čištění komunikací takovou technologii, která nebude zhoršovat životní prostředí? Vždyť přeci my vypisujeme veřejnou zakázku a my budeme za služby platit.

Dagmar Altmanová

 

 

 

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.