Město očima nezávislého člověka

Co by mělo být na pozemku za 38 milionů?

04.09.2013 12:28

Všichni zastupitelé dostali mailovou zprávu, aby se na stránkách městské tiskoviny vyjádřili k záměru využití městských pozemků pod nemocnicí poblíž Zahradnické ulice v Brandýse.

Pro upamatování uvádím rychlou genezi. Při privatizaci brandýské nemocnice, od samotného počátku jsem ji nazýval tunelem, spadlo do majetků privatizátorů i několik dalších nemovitostí. Kromě jiného i bezmála 20.000 m2 pozemků pod nemocnicí, na kterých se kdysi rozkládalo velké zahradnictví, i proto se ulice v sídlišti při jeho výstavbě nazvala Zahradnická.

I přesto, že v privatizační smlouvě podepsané tehdejším hejtmanem Bendlem, současnou jedničkou na kandidátce ODS ve Středočeském kraji, bylo uvedeno, že se nesmí privatizovaný majetek pět let prodávat, tajnou a nezveřejněnou smlouvou se tato podmínka tiše zrušila a nový majitelé nemocnice, kteří se mezitím vystřídali, aby si každý z nich pomohl, nabídli pozemky pod nemocnicí městu k odkoupení.

Ač bylo tehdy toto území v platném územním plánu vyznačeno jako nízká zeleň, město, za vedení současného starosty a za souhlasu převážné většiny současné rady města, zaplatilo za pozemek cenu jako za lukrativní stavební pozemky ve středu města, tedy několikanásobně převyšující cenu, pokud by se stanovila dle platného územního plánu. Byl u toho tehdy samozřejmě vlivný člen ODS a poslanec Petr Tluchoř, to je také notoricky známo.

Již tehdy prohlašoval Starosta Přenosil, že město tyto pozemky koupilo proto, aby zde jednou vznikly zelené plíce města, tak to tehdy nazval a aby tady nikdo nemohl postavit další sídliště. Potom, když se investorská firma snažila na svých pozemcích u Zahradnické vybudovat Kaufland, jako úlitbu za malou část městských pozemků, které investor ještě potřeboval, nabízel na své náklady, jako kompenzaci, vybudovat zhruba za 15 milionů městský park.

Projekt byl pojat opravdu velkoryse a kdyby se tehdy realizoval, město by sice mělo vedle Penny marketu u Zahradnické ulice další supermarket, ale zároveň i nádherný a velkoryse vybavený relaxační prostor – park. Se záměru nakonec sešlo, investor hodlá s městem směnit pozemky a vybudovat Kaufland u Zápské ulice a městu tak vyvstal problém, co s oním pozemkem.

Podle mého názoru je řešení jenom jediné. Pokusit se získat dotaci s Fondu životního prostředí a za této pomoci vybudovat městský park. Domnívám se, že by stačilo aby se zde vybudovala stromová zeleň, samozřejmě listnáče, cestičky, lavičky a nějaké malé dětské hřiště. Nápady jako bylo vybudování vodní plochy ke koupání či areál pro psy nebo i další prvky, jsou zřejmě pro město finančně nedostupné, a tak by lidé z okolí asi nejvíce přivítali, aby zde mohli v klidu a bez obtěžování bezdomovců, kteří se sem stáhli, chodit na procházky, děti si v klidu hrát a dýchat čistý vzduch. Tedy na pozemku vybudovat co nejprostší, nejlacinější obyčejný park.

Další otázkou však zůstává, co s pozemky, které město hodlá směnit. S tímto pozemkem totiž sousedí. Občanská sdružení tady nechtěla supermarket, ale už jsem zaslechl názory, že by se zde přece jenom něco jiného postavit mohlo. V případě, že se pozemky smění, by se zde stavět nemělo vůbec nic. Park by se měl rozšířit i na tyto pozemky, aby působil jako opravdu zelené plíce ve středu města, jak o tom kdysi hovořil starosta Přenosil.

 

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.