Město očima nezávislého člověka

Co se nepodařilo městu, podařilo se občanskému sdružení

20.12.2013 11:56

Ve Staré Boleslavi vznikla petice, podepsaná více než šestnácti sty obyvatel města, za odmítnutí výstavby Kauflandu v Brandýse nad Labem a výstavbu obchodního centra, a to jakéhokoliv řetězce, ve Staré Boleslavi, kde má nyní naprostý monopol pouze Norma.

Opozice požadovala, aby se na programu veřejné schůze nejprve projednávala právě tato petice, neboť podle výsledku hlasování o tomto požadavku občanů, by mohl znít výsledek hlasování o směně pozemků pro Kaufland. Návrh opozice však neprošel, není divu, vždyť koalice byla již předem dohodnuta, jak bude v případě směny hlasovat a prohození obou bodů by jim příliš do noty a do předem stanoveného scénáře příliš nehrála. Proto bylo projednávání petice občanů, již po odhlasování pokračování kroků vedoucích ke směně pozemků, naprosto zbytečné a ztrátou času. Změnit již nemohlo naprosto nic.

Nicméně jeden velice významný fakt přineslo. Město pokaždé, když zazněl požadavek Staroboleslaváků o výstavbě obchodního centra v této části města, ústy představitelů vysvětlovalo, že žádný z oslovených řetězců nechce do Staré Boleslavi jít. Důvod tohoto odmítání mi byl vysvětlen již před časem. Pro obchodní řetězce je Stará Boleslav finančně nezajímavá. Žije tam velké procento důchodců, není tam průmysl a z nákupů důchodců by žádný z řetězců nevydělal, a proto tam nechtěly.

Občanské sdružení Stará Boleslav se s tímto faktem nechtělo smířit a samo oslovilo několik řetězců a ejhle! Ono by to nakonec přece jenom šlo. Vedení obchodního řetězce Billa se občanskému sdružení ozvalo dopisem, ve kterém žádá o schůzku, neboť by v rámci expanze mělo zájem vybudovat svou prodejnu právě ve Staré Boleslavi.

Nyní by měl následovat krok, že rada města pověří, a to dokumentačně, svého zástupce, který Billu osloví, dohodne schůzku, na které by se měly domluvit podmínky, ale i nabízená lokalita. Jenomže by to chtělo jediné – kout železo, dokud je žhavé! To znamená neotálet a jednat tak rychle, jak to jen jde. Jinak by si totiž vedení společnosti REWE Group, které Billa patří, mohla svůj návrh rozmyslet. Oni i řetězce setskramentsky pociťují stále se snižující koupěschopnost českého zákazníka a zisky i jim klesají.

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.