Město očima nezávislého člověka

Další firma se přiživí na rekonstrukci tří ulic

11.03.2014 11:58

Po vybrání firmy radou města, která za slušné peníze bude provádět technický dozor investora, se na kompletní rekonstrukci ulic Nádražní, Kralupská a Riegrova přiživí další firma.

Tentokrát, na návrh OÚRPP, se schválila příkazní smlouva na autorský dozor stavby. Do konce loňského roku, dokdy platil starý občanský zákoník, se tyto smlouvy jmenovaly mandátní smlouvy. Nyní, po nabytí platnosti nového občanského zákoníku, se těmto smlouvám říká příkazní.

Rada města již dne 5. 2. 2014 rozhodla, že uzavře smluvní vztah na autorský dozor s firmou SUNCAD s.r.o. z Prahy 6. Společnost bude vykonávat autorský dozor nad stavbou za maličkost – pouze za 236.143,60 Kč včetně 21 % DPH. Pěkná maličkost, že?

Pokud se vezme v potaz i úhrada za technický dozor stavby, který vykonává další firma, vyjde nám, že se za tyto dozory zaplatí téměř tři čtvrti milionu korun. Není to vinou rady města nebo jeho vedení, takto jsou prostě nastaveny zákony. Můžeme se potom divit, že je stát, a tím pádem obce, stále zadluženější? Vždyť tyto zákony, a jim podobné, jenom nahrávají různým společnostem, aby vydělávaly velké peníze za podobnou činnost. A nakonec, pokud se něco stane, jako v případě zříceného mostu u Studénky, tak společnosti a jednotlivci přehazují vinu jeden na druhého, aby soudy nakonec zjistily, že nemají koho trestat.

Domnívám se, že v rámci ušetření státních peněz, by měly být zákony nastaveny tak, aby různé dozory na stavbách pro města, byly prováděny příslušným odborem radnic a za běžnou tabulkovou mzdu těchto pracovníků. Kolik miliard ročně by se pro státní, ale i městské rozpočty ušetřilo, ani nedokáži spočítat.

Domníval jsem se, že právě touto cestou bude chtít jít nový ministr financí Babiš, ale jak se nedávno ukázalo, neumí nic jiného, nežli předtím Kalousek, zase jenom lidem zvedat daně.

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.