Město očima nezávislého člověka

Dámy a pánové radní, chováte se jako komunisti!

26.09.2012 17:34

Tím, že zápis z jednání rady města obdrželi zastupitelé elektronicky až den po zasedání, je buď úmysl nebo nebetyčná arogance moci. V původním programu jednání totiž nebylo nic až tak důležitého, ale v zápisu z jednání rady města ze dne 12. září, tedy plných dvanáct dní před schůzí zastupitelstva, se objevilo, že rada města vyšla vstříc investorovi Kauflandu.

Bohužel zápis dorazil až v úterý.

Pokud by totiž sedm radních a mezi nimi jeden, stále ještě sociální demokrat Dašek, jednoznačně návrh investora odmítlo a směnu pozemků neodsouhlasilo, nemusela by rada města vyhazovat peníze daňových poplatníků za posudky obou pozemků.

Neudělala to a tím dala jasně najevo, že pokud se jednalo o výstavbu na pozemcích investora, poblíž sídliště, kterému Brandýšťáci odjakživa říkají Zelené údolí, neboť to bylo sídliště vojenské, stavěla se rada proti této výstavbě. Starosta Přenosil kdysi, bylo to na zasedání ve Staré Boleslavi, prohlásil veřejně, že pokud bude on starostou, Kaufland ve městě stát nebude.

Tehdy však byla situace jiná, investor nebyl před lety radnicí stoprocentně odmítnut a dokonce mělo údajně dojít ke slibu povolení výstavby obchoďáku. Navíc by město získalo nejen nový park, ale i silnici, která by právě onomu sídlišti velice ulevila. Tehdy, právě proto, že se celý život držím hesla, že sliby se mají plnit, byť jsem ho nedal já, ale mí předchůdci v zastupitelstvu, a někteří z nich tam sedí dodnes, jsem naplnění spravedlivosti a tudíž výstavbu Kauflandu podporoval.

Nyní, kdy se jedná jenom o dvacet čtyři zahrádek, z toho by devět mělo být zrušeno úplně, se rada otočila a začala činit kroky k výměně pozemků. Jistě, proti Zelenému údolí, kde většina lidí ze města nepochází, se nešlo. Zato proti starousedlíkům, kteří se ze zahrádek těšili desetiletí, se klidně půjde. Co na tom, vždyť je jich jenom několik, oproti tisícům lidí v Zeleném údolí!

Jenomže dámy a páni radní, oni ti zahrádkáři jsou také občané města a nejsou druhou kategorií, na kterou se nemusí brát ohled. Podívejte se do archivu radnice, možná tam najdete podobnou záležitost. Bylo to počátkem sedmdesátých let a komunisti na radnici se rozhodli, že se postaví sídliště v Olšinkách. Za oběť mu tehdy padlo na čtyřicet zahrádek. Nikdo se z nikým nebavil, prostě přišel dopis, že do půl roku si všichni musejí odvézt vše, co stačí,

a pak se jim zahrádky zničí buldozerem.

I tehdy se lidé bouřili, ale bylo jim to, víte co, platné. Bolševici se rozhodli, a tak to bylo. Pak přijely buldozery a chaty i se záhony ještě kvetoucími, zlikvidovaly. Mezi zahrádkáři, tuto kolonii zakládal, byl i jeden zahrádkář, jmenoval se František Fenyk a byl zahrádkářem tělem a duší. Jeho výpěstky byly ve městě pověstné a žádané. Ztrátu zahrádky nepřežil ani o rok. Byla mu sebrána a na jejím místě je dnes silnice právě do sídliště. Tehdy platili zahrádkáři daň za spoustu nových bytů, aspoň to.

A dnes? Zahrádky se budou opět krást! Pravda, město si takhle nevýhodnou smlouvu se Svazem zahrádkářů vynutilo. Mnoho z nich žádalo, aby mohli své pronajaté pozemky od města odkoupit za odhadní a někteří z nich dokonce nabízeli i tržní cenu. A výsledek? Byli z radnice se svými požadavky vymeteni jak smetí.

Tím, že sedm radních opět připravuje ukradení zahrádek lidem, občanům města, se chová naprosto stejně jako bolševici v letech sedmdesátých. A pro co? Pro nové sociální byty? Ale kdepak, kvůli obchodní krabici cizí firmy.

Pokud by se na jednací stůl vrátil, navzdory odporu některých lidí ze Zeleného údolí, neboť zdaleka ne všichni ze sídliště byli proti Kauflandu, projekt na výstavbu obchoďáku na pozemcích investora a pokud by se obnovilo jednání o jejich zainvestování a postavení spolu s obchodním centrem městské relaxační zóny a nové silnice, budu hlasovat pro Kaufland. Pokud by však došlo ke hlasování o směně pozemků, což by mělo za následek totální zničení devíti zahrádek a možná, že by padly na oltář města všechny, budu zásadně proti.

A nějaké kompenzace, náhradní pozemky, většinou se jednalo o neúrodný úhor, křivdě nezabrání. Nikdo si neumí představit, co to je za práci z úhoru vybudovat zahrádku.

A všichni zastupitelé, kteří by pro směnu zvedli ruku, by mohli zavinit dokonce i něčí smrt. Už to tady jednou bylo.

A ještě dodatek. Kdybych měl k dispozici zápis z jednání rady města už v pondělí dopoledne, nechal bych se na zasedání přivézt a přišel bych o berlích nebo spíše na invalidním vozíčku, ale dorazil bych a určitě nemlčel. Takže opět bravo radní! Tah se podařil, zastupitelé o ničem nevěděli.     

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.