Město očima nezávislého člověka

Demokratická společnost? Chiméra!

30.03.2013 19:15

Tak se nám ta vytoužená demokracie a svoboda člověka nějak ze života vytrácí. Stačila jedna jediná lidská generace, a to, na co jsme před třiadvaceti lety tolik po hospodách nadávali, se nám, jako bumerang, opět vrací. A kdyby se jenom vracelo, je to mnohem, mnohem horší.

Pamětníci, starší lidé, mi jistě dají za pravdu, že jsme nadávali, unisono a celý národ, na buzerování předlistopadové Veřejné bezpečnosti, když nás, řidiče, bezdůvodně zastavovala, kontrolovala doklady, aniž bychom spáchali nějaký přestupek. A dnes? Děje se naprosto totéž, navíc snad s ještě větší arogancí nežli tehdy za tolik nenáviděné totality! A aby toho nebylo dost, obtěžují nás ještě měšťáci, v mnoha případech neznalí svých práv, natož pak zákonů. A to ještě není všechno, namísto aby hlídali masivní příliv metylalkoholu do státu, zastavují nás na silnicích i celníci.

Když jsem kdysi četl knihu 1984, byl jsem zděšen šmírováním občanů státem. A dnes? V rámci boje proti kriminalitě nás šmírují kamery pomalu v každém městě a na každém kroku. Byl jsem svědkem, a psal jsem o tom v novinách, jak si měšťáci krátili dlouhé večery šmírováním mladé ženy v koupelně. I tam totiž jejich kamera viděla.

Za komunistů bylo běžné, že se lidem vyvlastňovaly majetky, domy, pole, zahrady. A co dnes? Naše sněmovna, banda zločinců škodících lidem a státu, samozřejmě v podání tří kmotrovských stran, přijala zákon o zjednodušení vyvlastňování v rámci jakéhosi pochybného veřejného zájmu. Prý, aby se už nemohl opakovat problém s výstavbou dálnice a jedné umíněné farmářky, která se chovala jen a pouze tržně, dle někdejšího doporučení Václava Klause.

Kdysi se lidé museli vystěhovat z vesnic, které později zatopily vody přehrad. A dnes? Ve Slezsku jsou opět v několika vesnicích stavební uzávěry a lidem se nedoporučuje opravovat své domy, neboť se počítá, že jejich vesnice zatopí opět voda. A čeho? No přece další plánované přehrady. 

Karel Kryl, ikona boje proti komunistické totalitě, napsal píseň, to už byl v exilu v Mnichově, o tom, jak tehdy žili důchodci. A dnes? Jsou mezi námi důchodci, kteří zimu, a že ta letošní je sakra dlouhá, tráví v nevytopených domech a bytech. Na drahý plyn jim prostě už nezbývá. A jak by také mohlo, když mnoha z nich, po úhradě povinných a šíleně vysokých plateb, zbývá na den také jenom dvacka.

Krásně to Kryl zpíval, dřív nežli zemřel, v písni Demokracie. Zpíval naprostou a neoddiskutovatelnou pravdu, ostatně jako ve všech svých nádherných písních. A vysloužil si za pravdu to, že ho náhle jeho někdejší velký přítel Havel už k sobě nikdy nepozval.

Za komunistů si radnice, pod vedením stranických představitelů a různých tajemníků, dělaly s městy co chtěly. A dnes? Máme sice demokraticky zvolené zastupitelstvo, ale stačí, aby se domluvila většina, a stačí jen o jeden jediný uplacený hlas a ti ostatní si ani neškrtnou.

Ostatně jak to předvádí naše vláda, která je snad ještě více nenáviděná až 92 % národa, nežli byly vlády za komunistů nebo za Rakouska – Uherska. A děje se něco? Vůbec nic. U přeplněných koryt, nažraní z peněz občanů tohoto státu až k prasknutí, se drží jak veš košile.

Po listopadu 89 se zdálo, že se k nám přece jenom vrátí demokracie. Ale trvalo to jen chvilku. Ve státě se zhaslo, různí žraloci se pustili do lovu a když se zase rozsvítilo, nezbylo nám už téměř nic. A prakticky to rozkrádání republiky pokračuje dodnes. Nepatří nám už ani ta naše krásná zem. Jsem zvědav, kdy se na šíleném množství lesů nacpaných zločinci z TOP 09 a ODS církvi, objeví cedulky se zákazem vstupu.  

Václav Havel kdysi prohlásil: „Naše země nevzkvétá.“ Omyl pane prezidente. Naše země přestává být zemí pro lidi, kteří se v ní narodili a žijí v ní. Stali jsme se nevolníky s jediným právem – držet ústa a platit.

Ne, nechtěl bych se vrátit do dob vlády komunistů, chtěl bych dožít zbytek života v zemi, kde se může žít důstojně a v klidu. A pro naše děti a vnuky je tudíž životně důležité, abychom se konečně probudili a celou tu zlodějskou garnituru vypráskali od koryt. Podařil se první krok, zaplaťbůh, a prezidentem se stal Čech. Národ, vůlí těch, kdož šli volit, prokázal, že ještě není na kolenou, že má ještě zbytky vlastní vůle. Dokažme to i v těch volbách, co nás příští rok čekají. Nejen do části senátu, do sněmovny, ale i v obcích a městech. Jinak se naše děti a vnuci dožijí toho, že budou nuceni žít v zemi, která jim už vůbec nebude patřit.

Vladimír Kapal 

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.