Město očima nezávislého člověka

Do roku 2012 přeji především pevné nervy

30.12.2011 13:29

Při novoročních přáních bývá zvykem přát zdraví, štěstí a pohodu. Budiž, všem čtenářům Brandýských novin, a to nejen těm, kteří mé názory akceptují, ale i těm, kterým neskutečně vadím, přeji v roce 2012 jenom to nejlepší.

Nebude to jednoduchý rok, koneckonců jako každý další rok pod vládami, které v rámci šetření, jenom okrádají lidi. Tento trend začal již za vlády Topolánka, která zrušila progresivní daň, platnou, kromě dvou států, v celé Evropě, a tím zvedla státní dluh o několik desítek miliard. Snažila se, tedy vláda Topolánka, ale i pozdější úřednická Fischerova vláda, vzniklé manko sanovat odíráním lidí.

A tak se zvedla spotřební daň na pohonné hmoty natolik, že z každého prodaného litru benzinu, dostane stát celou dvacetikorunu. Opatření ministra Janoty! A výsledek? Přesně takový, jaký předpovídali dopravní odborníci. Výpadek daní, protože se jedná o daň, byl v prvním roce platnosti tohoto nesmyslu 3,5 miliardy korun. Kamiony prostě přestaly čerpat u nás, byli jsme totiž nejdražší v Evropě, opět s výjimkou jednoho pobaltského státu.

Letos, tedy v roce 2011 to vypadá, že se spotřeba pohonných hmot ještě více snížila, do zahraničí si jezdí pro benzin i lidé do padesáti kilometrů od hranic. Pořád se jim to vyplatí a o kamionech to platí dvojnásob, a tak daňový propad bude zřejmě ještě vyšší.

Peněz se tedy opět nedostává, a tak se zvýši DPH, nepřímá daň, kterou musejí platit všichni. Jsem přesvědčen, že kdyby se opět zavedla progresivní daň z příjmu, změnil se zákona o místu povinnosti platit daně tam, kde se podniká, aby naše peníze neutíkaly do zahraničí, stát by měl daleko více peněz. Jenomže toto opatření naše vláda a parlament, který lze bez uzardění označit jako protilidový a protinárodní, nikdy neudělá. Dělá jenom to, co mu nařizují nejbohatší a kvůli nim a jejich zvýšeným ziskům se tato opatření přece dělají.

Hned na Nový rok začne platit zvýšené DPH i u základních potravin, léků a vlastně všeho, co bylo v desetiprocentní sazbě DPH. Ekonomové spočítali, že to každého člověka přijde zhruba na tisícovku měsíčně. A k čemu to povede? Lidé budou méně nakupovat, a řeči o přeplněných parkovištích před supermarkety jsou liché. Stačí si přečíst hodnocení majitelů těchto obchodů.

A je zde ještě jeden opomíjený fakt. Lidé, kteří musejí po celý rok šetřit, chtějí sobě a svým dětem dopřát pěkné Vánoce, dokud to ještě jde.

Tím zvýšením DPH, tudíž zdražením všeho, budou mít problémy menší obchodníci, zvláště pak čeští, kteří na rozdíl od Vietnamců platí řádně daně. A očekává se, alespoň to tvrdí někteří ekonomové, že padne mnoho drobných podnikatelů, lidé u nich přestanou nakupovat nejen zboží, ale i služby. A zase bude ve státní kase méně peněz.

Stát dře lidi bez nože, a přitom ministr Vondra, v každém normálním státě  by už ministrem dávno nebyl, si už tak dost přeplaceným státním úředníkům na ministerstvu obrany rozdal jako prémie 150 milionů korun. Ze státního, tudíž z našeho. A důchodci dostali přidáno v průměru naprosto směšných 160 korun. Paradox? Jistě a jaký!

Je to názorný příklad smýšlení našich, bohužel zvolených, pravicových politiků, sobě přidávat, rozhazovat plnými hrstmi a lidi okrást, kde se jen dá.

A tak vám všem přeji pevné nervy, abyste další rok zdražování přežili bez větší újmy, pevné zdraví, aby vás nemoc nezruinovala a také hodně štěstí, abyste nepřišli o práci.

Rok 2012 nebude lehký, ale ještě se dá přežít, a tak vám přeji ze srdce, aby i přes to všechno byl život stále ještě krásný.

 

                                                                             Vladimír Kapal

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.