Město očima nezávislého člověka

Dodatek k brandýskému absurdistánu

08.11.2012 11:56

Ke zveřejněnému dopisu o absurdistánu panujícímu ve městě, který u čtenářů vzbudil velký zájem, mi na mou adresu přišlo i několik dopisů. O dvou z nich bych se rád zmínil.

Napsal mi Jiří Jergl s odkazy na záznam z jednání zastupitelstva s tím, že město nejdříve samo odmítlo převzít nemocnici do své správy. Stalo se při veřejném zasedání zastupitelů 28. ledna 2002, ve kterém je uvedeno, že zastupitelé projednali zprávu společnosti SEKO s.r.o., která posuzovala potřebu finančních prostředků nutných k zajištění finančních potřeb Nemocnice s Poliklinikou v Brandýse nad Labem.

Na základě této zprávy a doporučení tehdejší rady města v čele se starostou Danielem Procházkou zastupitelstvo rozhodlo, že náklady potřebné pro provoz nemocnice, byť s příspěvky zdravotních pojišťoven, přesahují finanční možnosti města. Tím zastupitelstvo rozhodlo, že nemocnici s poliklinikou město do své správy nepřevezme.

U tohoto jednání zastupitelstva jsem samozřejmě byl a o problematiku nemocnice se intenzívně zajímal. Končily tehdy OUNZ a nemocnice, které pod ně patřily musely získat jiný statut. Již tehdy byl na nemocnici v Brandýse dluh ve výši 15 milionů korun, které by město muselo okamžitě uhradit a navíc se již tehdy začalo hovořit o tom, že několik lékařů působících na poliklinice si hodlá  polikliniku pronajmout.

Tehdy město na převzetí nemocnice opravdu nemělo prostředky, a proto se zastupitelstvo rozhodlo takto. V žádném případě se tehdy nejednalo o privatizaci. Podobných nemocnic, patřících pod OUNZ, bylo více a více měst se rozhodovalo o jejich převzetí pod svou správu. Jedním z měst, které se odhodlalo a nemocnici převzalo i s dluhy, byl Český Brod. Dlouho se potýkal s nedostatkem prostředků, nemocnice příliš neprosperovala, a tak, když nastal čas privatizace a objevila se firma PP Hospitals Dačice, Český Brod ji této firmě pronajal.

A nemocnice skončila naprosto stejně – byla touto firmou vytunelována.

V dovětku článku o brandýském absurdistánu jsem uvedl, že nemocnici nakonec privatizoval kraj, kam nemocnice, stejně jako mnoho dalších, po likvidaci okresů, připadla.

„“Prodej naší nemocnice sice zařídil hejtman Petr Bendl za silné pomoci Petra Tluchoře. Ale jako tehdejší zastupitel kraje tento prodej svým hlasem podpořil i tehdejší a současný starosta našeho města Ondřej Přenosil. Sám se k tomu přiznal na jednom z více setkání s občany v místním kině při projednávání privatizace městských domů cca před čtyřmi lety. Tehdy se ho na to zeptal předseda OS Jiří Vojta a starosta to potvrdil. Osobně jsem to slyšel na vlastní uši.“

Stanislav Matušinec

Toto byl další z dopisů od čtenáře. Privatizaci všeho měla ODS ve svém programu od samotného počátku jejího nástupu do politiky. V době privatizace středočeských nemocnic, bylo jich jedenáct a všechny byly zprivatizovány velmi výrazně pod cenou, měla ODS v krajském zastupitelstvu naprostou převahu. A jak je známo i z našeho města, to, co prosazuje starosta, v kraji hejtman a rada, bývá většinou prohlasováno.

Valná většina tehdy zprivatizovaných nemocnic byla vytunelována, proto přece do toho tehdy lidé ve firmách šli. A nyní zatloukl poslední hřebík do jejich rakví ministr zdravotnictví Leoš Heger. Většinu malých, byť dosti spádových nemocnic, chce zrušit a jak je vidět ze včerejšího hlasování ve sněmovně, asi se mu to podaří. A to zřejmě čeká i naší nemocnici.

 

 

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.