Město očima nezávislého člověka

Dokonáno jest

20.05.2014 08:23

Dlouholetá kauza Kaufland na včerejším veřejném zasedání skončila. Skončila tak, jak se dalo předpokládat z vývoje posledního roku, kdy především starosta, jeho ODS a místostarostka Nováková s dvěma dalšími členy městské TOP 09, otočili o sto osmdesát stupňů své mínění a podpořili směnu pozemků mezi městem a investorem.

Včerejším hlasováním dala koalice, a co je horší, i jeden člen opozice, najevo, že upřednostnila zisk pozemků ve středu města nad zájmy občanů na Zápské. Před hlasováním vystoupila celá řada opozičních zastupitelů a opět, již po několikáté, zopakovala důvody, ze kterých by ke směně pozemků a následné výstavbě Kauflandu dojít nemělo. Vystoupila i zástupkyně občanů bydlících v dotčené lokalitě a upozornila všechny zastupitele, že odsouhlasením směny pozemků a výstavbou Kauflandu udělají ze života lidí v blízkosti obchoďáku peklo. "Zažili jsme si ukázku toho, jak to bude vypadat, až Kaufland bude stát, v době výluky dopravy přes náměstí. Ve dne, v noci kolem nás projížděly stovky vozidel včetně kamionů a nedalo se téměř ani spát," prohlásila ve svém vystoupení paní ze Zápské ulice.

Jenomže rozhodnuto bylo již dávno, přinejmenším od 18. prosince 2013, kdy zastupitelstvo dalo radě města zelenou k pokračování rozhovorů a k činění kroků vedoucích ke směně pozemků, a rada kauzu dotáhla až ke včerejšímu hlasování. A jak, že se hlasovalo? Vzhledem k tomu, že se jednalo o majetkovou záležitost, platilo usnesení zastupitelstva zpočátku volebního období a hlasovalo se po jménech. A tito zastupitelé byli pro výstavbu Kauflandu: Dašek - nezařazený radní, Procházka - nezařazený radní, Moravcová - TOP 09, Nováková - TOP 09, Přenosil - ODS, Nekvasil - TOP 09, Emr - ODS, Vávra - ODS, Štíbrová - ODS, Osuská - nestraník na kandidátce ODS, Vokurka - bývalý člen ODS, vystoupil ze strany, Javůrek - nezařazený, dříve ČSSD.

Sečteno a potvrzeno - těchto dvanáct zastupitelů hlasovalo pro odejmutí pětadvaceti zahrádek lidem, starousedlíkům a podstatnému zhoršení životního prostředí lidem, kteří žijí v okolí. Zároveň však umožnilo těm občanům města, kteří mají německý obchod v oblibě, aby v něm mohli utrácet své peníze. Svým hlasováním tito zástupci obyvatel, zvolených v minulých komunálních volbách, získali pro město pozemky vedle Penny, pod nemocnicí, takže se tyto pozemky spojily s pozemky, které město již dříve, před lety, zakoupilo od vytunelované nemocnice za 38 milionů korun a dodnes tyto pozemky leží ladem. Totéž bude čekat i s nově získanými pozemky, protože na to, aby zde bylo vybudováno relaxační centrum města či velký městský park, město nikdy nebude mít peníze.

A tito zastupitelé hlasovali proti směně: Elsnerová - KSČM, Hajleková - KSČM, Kváča - SZ, Písačka - TOP 09, Kapal - ČSSD, Čierná - Peterová - SNK. Zastupitel města a poslanec Stanislav Huml pro nemoc na zasedání chyběl.

TIto zastupitelé se hlasování zdrželi: Bíma - ČSSD, Benda - SNK.

Hlasování tedy dopadlo takto: Dvanáct hlasů pro směnu, šest hlasů proti směně, dva se zdrželi.

Podobně dopadla i všechna další hlasování, která směnu pozemků doprovázela, bylo to povolení ke stavbě na území města včetně všech příslušných smluv, které musely být prohlasovány zvlášt, plánovací smlouva včetně dalších příslušných smluv. Celá hlasovací mašinerie dopadla naprosto stejně, jako nejdůležitější hlasování o směně pozemků.

Z tohoto příkladu zcela zřetelně vyplývá, že koalice byla domluvena již předem a žádnému ze zastupitelů koalice nepomohly ke změně názoru ani relevantní důvody odpírání směny. Z tohoto hlasování však vyplývá i další fakt, a to ten, že opoziční zastupitelé na všech veřejných zasedáních jenom ztrácejí čas, jsou jenom stafáží domluvené, hlasovací mašiny - koalice. Od samotného počátku vzniku této koalice, opozice neprosadila jedniný svůj návrh, ani jediný, vždy byla touto mašinou převálcována. Z tohoto důvodu jsem po hlasování o směně pozemků znechuceně zasedání opustil, byla to jen zbytečná ztráta času.

Pamatujte si jména zastupitelů a nezapomínejte, jak kdo z nich hlasoval, komu pomáhal, zdali občanům nebo něčím zájmům. Co nevidět budou komunální volby a všechna jména se s největší pravděpodobností opět na kandidátkách objeví.

Vladimír Kapal

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.