Město očima nezávislého člověka

Dopis čtenáře

25.10.2012 11:20
 
Už jste jel přes náměstí, pane Kapale? U každého semaforu chumel chodců a než se propasírujete, třikrát vás zastaví světla a tři minuty tam „voní“ váš motor.
Radniční přístavba zvaná "Packalův budník" dostala vkusem sobě rovné okolí. Za dunění kutálky a spontánního nadšení obyvatelstva. Já bych tam nešla, ale musím, říkala jedna holka druhé cestou na seřadiště v Panské. Toho jsme si už užili!
Zlý jazyk pravil, že za ty peníze, kdyby rynek vydláždili pětikorunami, ještě by jim dva radvance mincí zbyly. Ale ta paráda! Toho prachu do plic z mezikostčí zdarma! Nebo semafory promyšleně zakomponované doprostřed pruhu dláždění vyznačujícího vozíčkářům a nevidomým přechod ulice. Ťuk ťuk, holí slepce do kostiček, pic-ho! čelem slepce do sloupu.
Pro velký úspěch (u pronajímatele parkovacích automatů, jenž dostal  v Holandsku? darem nezdaněný hezoučký zdroj bezpracného příjmu) se prý rozšíří placené zóny (magistrátní činovníci budou mít samozřejmě rezervaci, jako je mají invalidé, jichž jsem tolik jako vyhrazených parkovišť za třicet let po městě neviděl), skupina stromů u nádraží se přemění v odstavné parkoviště a občané budou konečně soukromou firmou pomocí parkovacích karet pro residenty zkasírováni, že si dovolují v Brabolu bydlet.
Ta náves pálila mnohé zas tupitele už léta. Pohybovaly se tam peníze , aniž by se kdo z nich přiživil.
Nejdřív byly trhy „hanbou našeho města“. Nepopiratelně civilizovanější osady se turistům svými trhy ale chlubí. Ženeva, Brusel, Curych, Paříž, Madrid. Ve Victorii (British Columbia) na nábřeží a ve středu města. V New York City hned vedle Time Square a u severního konce Central Parku. Ve Washingtonu D.C. třeba na parkovišti u Wisconsin Ave nad Calvert Str., N.W.
Potom se demokraté poučili od bolševiků a jali se trhy proorganizovávat. Zejména v afrických státech jsou trhy skutečně vyorganizovány až k nepříčetnosti, zejména po stránce několikastupňového výběru výpalného.
V Brabolu byla tudíž vysoutěžena firma, aby trhy manažementila. Čili vybírala si poplatečky za stánek, že stojí, a z trhovce, že dýchá. Vybírat parkovné za auta ještě kupodivu nezačali.
Pak někdo přišel s implementací sofistikované inovace unifikovaných prodejpointů. Jednotné pronajímané stánky vánoční nezlákaly ani prodejce, natož zákazníky. Ceny, z nichž by se ukojil příživník i gorod a trhovec si vydělal, nebyly pro zákazníky přijatelné; akceptovatelné, abych byl vědečtější.
Onen zlý jazyk praví, že je teď „regulace“ trhů v procesu dalšího zdokonalení. Nebude tam smět prodávat jen tak každý, kdo zaplatí nájemci. Budou to trhy „farmářské“ (jež katastrofálně neuspěly v troskách BSS). Byť farmy existují leda v USA nebo Zimbabwe a v Česku mají zemědělci odjakživa statky, dvory, hospodářství, záhumenky, zahrádky nebo tak. Každý trhovec bude muset mít (někomu placený) doklad o tom, kde pěstuje své zboží, a sadu (někomu placených) certifikačních posudků.
Nehledě na schopnosti vexláků falšovat, známí trhovci se vyjádřili, že nemíní plýtvat časem a platit za debility. Babka, má vrstevnice, prodávající výpěstky ze své zahrádky, nebo téměř osmdesátiletý medař se na placení pijavicím asi vykašlou a jejich zákazníci si zajedou k nim domů, jako tomu bylo před demogracií za bolševika.
Budeme mít ošetřené farmářské trhy na Masarykově rynku pod dohledem sv. Johánka z Pomuku, jehož k funkci patrona trhu kvalifikuje mimo jiné to, že půjčoval peníze na úrok? Kolem bude uklízet odpadky z gášni po opilcích vládnoucích městem v noci? A lidem relativně vstřícné trhy na parkovišti u Spořitelny v zájmu zisků příživníků na svých občanech město zakáže?
 
Co myslíte? Zdraví
 
Vladimír Henžlík

 

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.