Město očima nezávislého člověka

Dopis čtenáře

13.12.2014 09:39

Dobrý den.

Mohlo to dopadnout hůř, pane Kapale.

Třeba jako když velcí francouzští revolucionáři dobyli Bastilu a osvobodili všechny vězně (4 padělatele, dva blázny a krvesmilníka, kterého tam nechala zavřít jeho rodina). Jo a dost nechutně zavraždili markýze de Launay. Ten, co mu volně, rovně a bratrsky uřízl hlavu, se jmenoval - tuším - Desnot.

Můj rod přestal jihnout v očekávání politického příští, když se mi v den návratu pana prezidenta Budovatele doktora Edwarda Beneše po válce do Prahoch narodila sestřenice. Její rodiče přeskočili moji matku a za kmotru šla Hanina Benešovic, páč že Eda byl přes babičku z přízně. Moje sestra dodnes bručí, že jí nebyly vráceny náušnice, které byla nucena na tu slávu půjčit.

Bylo by ovšem fajn, kdyby se teď otcové a matky města pokusili očistit svoji pověst, aby se jeden nemusel stydět, kde bydlí.

Já samozřejmě vím, že jsou to všechno bezezbytku zlolajné zcela a naprosto nepravdivé ale opravdu nepravdivé pomluvy, protože kdyby na tom bylo blo pravdy, už by se tím dávno zabývala policie.

Třeba zámecká alej že byla pokácena, protože v dřevořeznické firmě pracoval syn tehdejší šéfky životního prostředí. Nebo že zámecké garáže, přejmenované na Kočárovnu, byly opraveny za cenu rekonstrukce středního nádraží proto, že je nějaký místostarosta chtěla za pár stovek ročně pronajmout známému z Čelákovic.

Absurdní výmysly. Privatizér ruiny na náměstí vydělal na radnici deset milionů za to, že nehnul prstem? No nějak to přece vydělat musel.

Nebo že cena 46 milionů za vykostičkování náměstí byla nehorázná. Jaká nehorázná? Teď se objevily informace o tom, že to stálo o třicet milionů víc.

Že rychta zaplatila za pozemek pod nemocnicí 38 milionů, a celý špitál by přišel na milionů 46 (kdyby privatizér zaplatil nemocniční dluh 38; což neudělal), to je prostě náhoda a neviditelná ruka trhu. Město nezbytně potřebuje postavit nový park s fitnesprvky, když Hluchov s Alejí tří císařů zpustl a Ostrůvek byl téměř zničen picyklpiršem s fetparkingem.

Trh se též krásně projevil na pozemku u prameniště nad vlečkou druhdy BSS. Vždyť se ho radnice chtěla zbavit, když ho prodala korunu za metr čtvereční. No a trh oponou trhnul a při posledním přeprodeji už prý stálo to bahnisko 750x tolik. Za to majitelé města nemohou. Za to mohou zlí komunisti.

Nebo neuvěřitelný žvást, že akce se stavbou Kauflandu na Zahradní ulici byla jen šaškárnou a že už deset let bylo skutečným cílem develumpera zabrat zahrádkářskou kolonii na Zápské, jak pravil jeden z poskoků té firmy. A už vůbec by mělo být trestné rozšiřovat nesmysl, když si ten poskok pečlivě zapisoval jména radních hlasujících pro směnu kolonie za zpustlé zahradnictví, že šlo o to, kdo dostane odměnu. Proboha, jak by to ti nevinní čestní lidé vykázali v daňovém přiznání?

Taky není pravdou, že budovatelé města jsou buď neschopní, nebo začínají šílet.

To se přece může stát každému, že začne odborně ošetřovat zámecký bastion a on se po třech stech padesáti letech existence po prvním dešti zřítí. Tak se zavře Celná a je to. Auta mohou jezdit přes křižovatku u Záložny. Pamatujete - než otevřeli dálniční objezd, stávaly od téhle křižovatky krásné kolony až na kopec nad Čtyřmi kameny. Aspoň bude veselo.

Nebo že jako „poldr“ postaví u prameniště na Zápské nebeský rybník, který by zachytil povodeň leda tehdy, kdyby stoupla voda v Labi o 137 metrů. No a ti spřátelení lovuchtiví rybáři tam přestali jezdit, protože v přehřáté špinavé vodě k smrti vyhladovělé ryby už neviděly ani na háček. Co je na tom darebáctví za neschopnost?

Kamarád, který má ve Vancouveru stavitelskou firmu po spatření nového hotelu na náměstí pravil: „Který pitomec nechal zastavět tu proluku?“ Týž stavitel nad ponorným olavičkovaným a ozábradlovaným Šnaps Elysé na Pražské jenom zasténal: „Doufám, že je už autor v ústavu. Je nebezpečný.“ Ale to je jenom pustá závist. To by si doma nemohl dovolit, něco takového.

My máme náměstí vykostičkováno jako to v Bruseli, heč. Je to ten nejtrvanlivější (co na tom, že nejdražší; čerpalo se) povrch, pokud se kostičky nezačnou po pár měsících vydrolovat, jako na rohu Svinské ulice u radnice. Škobrtání po kostičkách zvyšuje tělesnou zdatnost, prach z vycpávek mezi kostičkami trvanlivost plic, motory stojících aut zase provoňují ovzduší. Nemusí se zametat, protože to stejně nejde. Pěkně na tom drží opilecké zvratky návštěvníků heren. Silnicodník nejen na východní straně usnadňuje obchodníkům (a drzejším občanům) pojíždění a parkování v davu. Není přece možno řešit problém tak strašlivým násilím jako to udělali bolševici 1908 za Rakouska-Uherska v Jablonci, když zakázali rozvoz zboží během dne (a postavili nechutné nákladní tramvaje)!

A ty semafory, to je přece výdobytek! Něco podobného sice před měsícem dodělali též v Plzni, ale tam to budou příští rok bourat a přestavovat. Brabol bude jediný, jedinečný!

A ta rekonstrukce ulice kolem pošty. Údržba nebo opravy jsou - fuj! - sprostými slovy. Je třeba zlikvidovat veškerou zeleň, rekonstruovat, čerpat, prostavět, vysadit bidla kultivarů. Co na tom, že je teď ulice tak úzká, že tam budou mít záchranky či - nedej bože - hasiči potíže projet? A cyklisté, ohroženi zdejšími agresívními či zdrogovanými řidiči, se přesunou na krásný chodník, kde budou zase oni ohrožovat chodce na zdraví a na životech. Další placené parkoviště tam máme, protože soukromá firma musí hospodářsky růst.

Ještě bude třeba občanům-řidičům dát návod k použití. Ten bude po předložení parkovacího lístku a zaplacení regulačního poplatku 30 Kč zcela zdarma na radnici k dispozici ve čtyřiceti nejrozšířenějších evropských řečech. (Např. v gracntajč bude znít Furt zajn Futz frfolgen, česky Furt za nosem.) A všechna auta, co tam zajedou, budou muset přes náměstí a budou stát nejméně u tří semaforů (ale taky u sedmi). Tím se dokáže jejich potřeba. Těch semaforů. Balada.

Taky v okolí náměstí máme zálivy a mysy a parkovací automaty jako ve velkoměstě. Třetinu parkovacích míst na rynku bylo třeba věnovat na odbočovací pruh, protože dementní šoféři by jinak zapomněli zahnout. Třetinu obsadilo vyhrazené parkoviště pro magistrát. (Mají přece přednost před ovčany a zábory veřejného prostranství po pohodlí institucí jsou historický výdobytek, zavedeny byly už za Ády.) No a ta zbylá třetina je zpoplatněna. Majitelům města se nelíbilo koukat na parkující auta. Některá tam stála i celý den. Ó, ta hrůza! To přece nejde, aby se na náměstí odehrávalo to, kvůli čemu náměstí vznikla a existují. Trhy, co přežily Němce i komunisty, se taky podařilo vyhnat (farmáři zpoza Atlantiku sem přece nebudou létat a místní zemědělci a zahrádkáři by si nevydělali ani na chamtivý nájem).

Pšovanští skrblíci, hanba jim!, teď parkují - jak jinak - v sídlišti. Takže bylo naprosto nezbytné vybudovat tam ze „spojovací uličky“ záchytné parkoviště. Tentokrát nevykopali pětkrát za sebou rýhu pro kanál. Už se polepšili. Nejdřív vytrhali rošty z dosavadního stání, navezli šotolinu recyklátu a strojně hlučně udusali. Druhý den vytrhali obrubníky téhož stání, vybrali vše, navezli šotolinu a udusali. Třetí den začali šotolinu udusávat i na ulici.

Pak uřízli dvě borovice a mimo jiné zničili dva tisové keře bratru 50 tisíc za kus. To se tam zřejmě objevil kdosi tvůrčí, kdo snad věděl, co bude v projektu, až ho dodělají. A už příští týden tam byli i s plány. Jestli měli schválení, to nevím (to je však ta flexiblbita, že se projektuje za pochodu a projekt schvaluje hned, jak je to postaveno, zejména pár dnů před volbami). Posléze se mohlo zdát, že přibyla místa, když udělali stání i z trávníku na protější straně. Přibyla. Dvě. Na vjezdu do muzejního dvora totiž vyhradili prostor pro polní kuchyni, kdyby tam náhodou přijela. Vedle místo pro invalidy (invalidé ze sídliště mají vyhrazena svá individuální stání, každý cizí invalida pojede zaparkovat k zamčeným vratům muzea a potom oběhne blok a půjde se kouknout na expozice). Ještě že místo těch keřů udělali parádní zbytečný chodník, na kterém se taky dobře parkuje. Chodníček přes ulici u Ponorky bohužel není ani na to: končí trpasličí zahrádkou a těžkým zábradlím před příkopem. Oblázkové mysíky u parkovacích zálivů ale nejsou proto, aby měli občané střelivo do praků. Jsou tam, aby rozhazováním oněch oblázků chodci zdobili chodníky a trávník. Případně se ti starší přizabili a neždímali důchodový systém.

No a hned po tomhle záslužném činu zabrali osmimístné parkoviště naproti Penny a udělali tam autobusovou zastávku, protože ta u nádraží byla výhodnější. To aby se autobusoví řidiči učili zastavovat před tím přechodem pro chodce na rohu u Šipky, ke kterému se do té doby nedostali. Perfektní vtípek. Už jste viděl, jak jede kloubák od Prahy, zahýbá doleva, zastaví před chodcem v přechodu, od náměstí jede další kloubák snažící se přes něj zahnout k zastávce u samoobsluhy a od kolejí stojí fronta k semaforům na návsi. Paráda!

A teď ještě nějakého potloukacího manažera Penny napadlo, že přece nebudou auta těch Čechů na jejich parkovišti parkovat zadara déle, než stačí v kvelbu utratit peníze. Všechna auta se přestěhovala do sídliště. Kdo se nechce otravovat se závorami, jede jinam, třeba na sídliště a nakoupí u Vietnamců. Ordnunk musí být.

Takže se konečně krásně zdůvodní kšeftová potřeba postavit v rezidenční zóně v místě stromů a dětského hřiště parkovací dům (tak se teď korektně říká patrovým garážím).

No, tady už trochu pochybuji o slušnosti či příčetnosti projektantů i já.

Náznaky tu byly už tehdy, kdy někoho podivného napadlo vykácet stromy u začátku Zápské a rozšířit tam školní hřiště vstříc výfukovým plynům (naštěstí se to nepovedlo). Nebo když pokáceli většinu stromů na loučce mezi domy 1498 Zápská a 1496 Lipová a ke dvěma liniím paneláků vytvořili další dvě linie z bidel jakýchsi hruštiček, čímž vytvořili ekologickou množírnu vos, jež mají žihadla, a octomilek, jež roznášejí tracheomykózu.

To buldozerové zvěrstvo u Světice opravdu navozuje dojem akutního záchvatu šílenství. Prý tam ještě vybudují podzemní rozhlednu pro nevidomé.

Rekonstrukce Pražské bude nepochybně vedena architektonickým záměrem usnadnit vozidlům průjezd do středu města k semaforům; o občany přece nejde. Pro ty jsou navrženy od slepých schodů ze zákopu mimoúrovňové přechody přes Pražskou s pojízdnými schody (schody budou podle hormonogramu pojíždět mezi oběma přechody).

A na náměstí nebude postaven čurající chlapeček (v Bruseli je taky jen na nároží ulice), ale jezdecká námořní socha. Spíš sousoší. Ideovou rovnopohlavní koncepci (aby nebylo posléze třeba někomu přidávat či někoho řezat) po konzulatci s komisařkou Ďourovou vzal předběžně zcela nezávazně na vědomí ministr bez práce Jiří Služebnipivo. Ruskou trojku bude tvořit pětice plnokrevných arabských kobyl, na kozlíku bude sedět homosexuální sameček kudlanky nábožné a vzadu na tačance pod americkým pulemjotom Maxim budou mít v bedně na pásové palivo kýtu z Valacha. Předmětem koaličního vyjednávání ještě bude, koho z admirálů pověřit třímáním rudého praporu demograciě a kdo bude mít Siegfriedovu přilbu z volskými rohy.

Ani pak si nedělejme falešné iluze, že se něco polepší.

Já si je ostatně nedělám už od doby, kdy jsme se spolužačkou Elinou drželi čestnou stráž u busty čerstvě umrlého vlakového lupiče Džugašviliho a vyměňovali si strany parádemaršem. Byvše načapáni, museli jsme pak za trest chodit do recitačního kroužku.

Co jsou proti tomu obtížné úspěchy usilovných budovatelů scientifik kapitalizmu, jež jsou už od dob Husákových vykládány jako péče o blahobyt občanů, vydaných jim napospas?

   S pozdravem Vladimír Henžlík
 

 

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.