Město očima nezávislého člověka

Dopis čtenáře

02.06.2013 14:10

Kauza   Kaufland , která se již několik let táhne našim městem vznikla zřejmě z toho, že radnice neměla námitek proti původnímu záměru společnosti Qinn invest vystavět OC Kaufland v Zahradnické ulici v sídlišti. Firma Qinn invest toto považovala v podstatě za souhlas a zakoupila v této lokalitě né zrovna levný pozemek. Co se dělo potom, nebudu rozepisovat, ale v podstatě to zná každý. Obyvatelé sídliště se proti tomu záměru postavili a podařilo se jim svůj nesouhlas prosadit.  Takže Qinn investu zůstal pozemek v sídlišti za 40 milionů, který mu byl v podstatě na nic, o jeho prodejnosti nemluvě.

A tehdy zřejmě došlo k nápadu směnit tento pozemek s pozemkem města na Zápské. Asi by na tom nebylo nic špatného, kdyby se tím nezlikvidovala zahrádkářská kolonie a veškerá zeleň. Nicméně to pro skupinu   Lidl & Schwarz-Gruppe není problém. Její zájem je postavit OC Kaufland právě zde, bez ohledu na názor občanů.

My, majitelé bytů v bytovce sousedících s pozemkem města na Zápské jsme byli od začátku proti a své nesouhlasné stanovisko jsme městu zaslali. Také jsme se zajímali, jaké máme možnosti uvedenému záměru zabránit. Jediná reálná možnost, která by připadala v úvahu byla ta, že by městské zastupitelstvo se směnou pozemků nesouhlasilo. Že i tato varianta je nereálná, je jasné z vystupování jednotlivých zastupitelů a především z toho, že koalice si odhlasuje vždy to, co chce. To jistě potvrdí i pan Kapal, jako zastupitel města, který v posledním svém článku prohlašuje, že věc je již hotova, ačkoli k hlasování ještě nedošlo.

V tom samém článku jsme byli napadeni, že nám bude jedno, že do konce života budeme bydlet na parkovišti, hlavně, že nám investor postaví garáže. Dost mě ten názor mrzí a v žádném případě se s ním nikdo z nás nemůže ztotožnit. S rušením zahrádek a výstavbou OC Kaufland na Zápské i nadále nesouhlasíme a pořád v nás žije asi tak jednoprocentní naděje, že ke směně nedojde.

Věc není postavena tak, že na nás osmi  bytovkářích by záleželo , jestli OC bude nebo nebude, ikdyž se starosta zezačátku tak tvářil. Věc není Kaufland ano nebo ne, ale Kaufland a garáže nebo Kaufland a nic. Proto s Qinn investem  jednáme. Většina našich požadavků byla akceptována včetně těch garáží a čekáme na uzavření smluv.

Také nelze nebrat v úvahu argument, že by zde mohlo vyrůst něco mnohem horšího, například podobná hala jako vyrostla o pár metrů níže, jejíž investor by se s námi vůbec bavit nemusel. 

Na závěr bych chtěl napsat něco o tom, jak někteří Češi uvažují.  Nějaká německá firma potřebuje pozemek na své podnikání, pro své zisky. A my se o tom několik let hádáme a nakonec jim necháme kvůli tomu zlikvidovat naše zahrádky a veškerou zeleň. Nedovedu si představit, že by tohle pro naši firmu udělali Němci. Ty zahrádky a stromy budou mít na svědomí nejen ti, co pro to zvednou ruku, ale i my, co jsme tomu nedokázali zabránit.

Vlastimil Šrut

 

Reakce:

 

Vážený pane Šrute,

V době, kdy se uvažovalo o výstavbě Kauflandu v Zahradnické ulici, zvedla se proti tomuto záměru obrovská vlna občanského odporu. Sepsala se petice, podepisovali ji i lidé, kteří v sídlišti nebydleli, iniciovalo se veřejné jednání v kině za přítomnosti mnoha obyvatel Brandýsa, pozvala se Česká televize. Zkrátka, lidé v Občanském sdružení kolem Jiřího Vojty o sobě dali sakra pořádně slyšet.

V případě obyvatel paneláku, stejně jako zahrádkářů, jsem podobné projevy občanské nespokojenosti neregistroval. Kromě několika Vašich článků v mých novinách, vystoupení na jednání na zámku nebylo slyšet nic. Máme ve městě poslance Parlamentu ČR, s výstavbou Kauflandu zásadně též nesouhlasí, čekal jsem, že se na něho obrátíte. Nic. Ticho po pěšině. Dokonce jsem dostal mail, ve kterém mi kdosi, zřejmě z obytného domu, napsal, že lidé proti vrchnosti stejně nic nezmohou, zahrádky se zruší, tak ať mají alespoň ony garáže.

Můžete se mi proto divit, že mám názor jaký mám? S rušením zahrádek nesouhlasím, v zastupitelstvu udělám vše pro to, aby se směna pozemků neprohlasovala, ale na rozdíl od Vás znám dlouholetou praxi současné koalice a vím, že tato současná koalice je již nyní rozhodnuta směnu pozemků prosadit.

Navíc, když se z vaší strany prakticky nic nedělo, žádné petice, demonstrace, televize, protestní dopisy, medializace, zkrátka nic. Jenom jste svou nečinností radnici a koalici nahrávali. Nic lepšího si nemohla přát nežli ticho po pěšině.

Takže, byť udělám vše, co bude v mých silách, aby směna pozemků v zastupitelstvu neprošla, obávám se, že v mém článku byla pravda. Vše je totiž již dávno předem v koaličních kuloárech dohodnuto a hlasování zastupitelstva bude zase jednou jenom jedna velká fraška. Přijďte a uvidíte sám. Je mi to líto, ale je to tak.

Vladimír Kapal

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.