Město očima nezávislého člověka

Dopis čtenáře

29.06.2013 15:11

Dobrý den.

Všiml jste si, pane Kapale, že Brabol bude mít světové prvenství?

Obojživelnou cyklostezku.

Za sucha tam budou picykly, za mokra šlapadla. A kdo zaplatí 8 milionů, bude se moci poguljať i ve šlapací ponorce.

Je to údivuhodné, jak se tu pořád něco buduje. Z Hluchova prý časem bude Letiště blahoslavených Habsburků s Ranvejí tří císařů z nichž byl jeden carem.

Třeba parkovací automaty kolem rynku a na něm.

Už samotný princip vybírání parkovného je tam sice nemravný, ale.....

Ulice a náměstí byly postaveny z veřejných peněz (kam patří i případný příspěvek EHunie z našeho příspěvku Unii). Mají tudíž sloužit veřejnosti. Jí patří. Jenže magistrát se prý rozhodl zasáhnout, protože tam někteří lidé parkují příliš dlouho (asi kdekdo ráno vstane o hodinu dřív, zlomyslně honem odveze a zaparkuje auto na rynku a poběží peškom podél dálnice do práce). Pro své a spřátelené lidi má rychta ovšem polovinu parkovacího místa na náměstí bezplatnou a ještě vyhrazenou - plebs tam nesmí.

Máme holt takovou demogracii. Hůř než za tuhého komunismu.

Bydlel jsem nějakou dobu v USA. Neznám případ, kdy by si nějaký úřad dovolil vyhradit parkovací právo jinde, než na svém pozemku. S ohledem na veřejné mínění to ale často ani tam nedělají. Zato v Africe si chránili takovou výsadu třeba i střelbou. Taky po mně.

Vůbec to řešení náměstí je zajímavé. Třetina místa k parkování byla zrušena ve prospěch jakýchsi patníků a litinových kulíků. Třetinu zabral magistrát, tedy i ta byla odebrána občanům. A třetina byla zpoplatněna. Ponejvíce ve prospěch majitele parkovacích automatů.

Hlavně, že se buduje! Hurá!

Za poslední tři roky už se popáté (jo!) kopou příkopy v sídlišti u nádraží. Prý na uložení jakýchsi kabelů. Neznám nikoho, kdo by si tu přál další dráty další společnosti. Osvětlení už bylo vyměněno (asi zbytečně, když to nové teď nesvítí mnohem častěji a déle než to staré). Telefony i internet jsou bezdrátové. Tak co, proboha!, sem pořád cpou? Reklamní debiloskopy? Že by dostávali dotace od metru zadrátování Česka? Mimochodem, to musí být ale parádní kšeft, když se „společnostem“ vyplatí zakopávat kilometry kabelů a zařizovat si povolení kvůli možným jednotl ivým zákazníkům.

Poté, co vzrostla zeleň, již si vysadili obyvatelé sami, to sídliště by už bylo docela obyvatelné. Ačkoliv je v Prostoru nedávno jakýsi vybraný architekt havloidně prohlásil za brutální „průnik stupidních paneláků“ do historické zástavby. Zpustlého pivovaru, či čeho. Má chudák vadu zraku: ocenil Packalův budník, přístavbu radnice, jak sleduje římsy vedlejších radničních budov. Aniž by si všiml, že je tam o půl metru a patro víc.

A bylo by to ještě lepší. Pokud by tu drvoštěpská firma, jež si v Brabolu hraje na zahradníky, několikrát ročně za peníze magistrátu neútočila na stromy a keře motorovými pilami. Důkazem vražedné starostlivosti může být urputnou péčí zničená lipová alej v Kaštanové ulici, prořidlá alej sakur nebo zbylé tři chudinky borovice z dvanáctičlenné řady u parkoviště před čp. 1496.

Zlé jazyky tvrdí, že „zahradníkům“ jde o to, udělat místo pro předražené bidlovité odrostky další kamarádovské firmy. Což prý stojí také za likvidací maďálové aleje v Panské zahradě.

Nemyslím, že by to byla beze zbytku pravda. Ty poražené stromy, jež teď většinou ještě nebyly shnilé, by jistě nebezpečně hnít začaly už dlouho před rokem 3014 A.D.

Ty zlé jazyky tvrdí, že se teď úsilí o transparentní přidělování zakázek značně zintenzivňuje. Prý se jistým lidem zdá, že s blížícími se volbami nadchází soumrak dosavadního svobodnického podnikání.

Je třeba honem vyprodat všechen obecní majetek. Prof. August Sedláček sice opakuje: „Pán ten špatně hospodařil. Majetek rozprodával, až posléze rod jeho z dějin zcela vymizel.“ Ale to byl R-U historik, ten demogracii nerozuměl.

Já si samozřejmě nemyslím nic špatného a plně důvěřuji v čestné úmysly našich zas-tupitelů a rozum jejich voličů. Ač mi jeden přítel pravil, že to je hloupost. Naděje, že Pšované dostanou rozum a přestanou volit, jak dosud volili, je prý jako věřit, že se zelení mužíci UFO přijedou do Brabolu učit lyžovat.

Včera se znenadání objevila další nadějná budovatelská zvěst. Málem jsem napsal neuvěřitelná, leč jsme přece v Brandýse, tak je takový zločin víc než pravděpodobný.

Radnice má v úmyslu „vyřešit problém parkování v sídlišti“, jak vyhrožoval soudruh místostarosta během utrácení 48 milionů za vykostičkované náměstí T(epomuka) G(olema) Masaryka.

A to tak, že místo dětského hřiště a trávníku před čp. 1947 bude údajně postaveno 150 garáží.

Šrumec s přidělováním, že?

Nejdřív pan „místo“ vyžene z přirozených parkovacích míst lidi, kteří přijedou do centra, a nažene je parkovat do sídliště. A potom jako mesiáš tam postaví garáže (několik možná dokonce taky pro tamní obyvatele). Vlastně ne on, ale nějaká firma. Přičemž někdo ty garáže bude rozdělovat, jak jsem vzpomněl. A privatizovaně za ně vybírat nájem?

Pst!

Je to ostatně možná akce na dlouhá léta staveništního neřádstva a hluku uprostřed obytné zóny. Soudě podle toho, jak oprava vozovky po výkopu vodovodní havárie (5 m2) zabrala čtyřdenní úsilí čtyř lidí, náklaďáku, bagru a ještě jakéhosi sofistikovaného stroje místo půl dne jednoho cestáře s kolečkem a krumpáčem.

Nebo stavba zhola zbytečného předimenzovaného jakéhosi rozběhového nádraží pro odpadkové kontejnery před čp. 1497 trvala včetně likvidace keřů víc než dva týdny.

Ale snad je to promyšleně tak velké proto, aby bylo kam hromadit nevyvezené suroviny, které občané zadarmo třídí, platí za jejich odvoz a firmy nejsou štont si to aspoň občas naložit.

A už se tu staví kontejnerové letisko další.

Ta hnusná zeleň prostě obtěžuje a provokuje v tuto chvíli ke smysluplné realizaci výnosně rozhodovacího procesování životného prostřední.

Konejším se nadějí, že vůdčí duchové výstavby odkráčejí - kéž by - za panem Tchořem dřív, než se pustí do Pražské.

Ale hlavně, že se radostně buduje.

Buduj Brandýs, buduješ ... co vlastně?

Zdraví Vladimír Henžlík

 

 

 

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.