Město očima nezávislého člověka

Dopis čtenáře

10.01.2014 13:34

Dobrý den.

Taky máte pocit, pane Kapale, že někteří naši zastupitelé propadli utkvělé představě, že vědí líp než občané, co je pro občany nejlepší? Takové to: Budete se mít líp, parchanti, i kdybyste měli všici chcípnout? Přesně na to dojeli komunisti.

Občanovi je totiž většinou putna, jestli je na náměstí Johánek z Pomuku a sprcha sv. Kolema. Bylo by mu jedno, i kdyby tam stála šestimetrová socha hromadného vraha Ferdinanda II. z Habichtspurku nebo některého z jeho potomků či vzdálených lotrinských příbuzných. A být tam pozlacený pomník syfilitického zločince Kottwalda, nanejvýš každý stý a ještě jen v prvních týdnech by si odplivl nebo zamumlal sprostou kletbu.

Běžný občan má tužby doslova přízemnější:

Aby neškobrtal po kostičkách, aby mu vítr nevrhal do očí smetí a písek z vycpávek mezi nimi, aby se po sofistikovaném silnicochodníku do davu netlačily dodávky (v Jablonci před sto lety platil zákaz rozvozu zboží ve dne; a to tam měli nákladní tramvaje) a neparkovali tam beztrestně drzejší lidé, aby se veřejné záchodky nepředělávaly na herny, aby byl zřízen aspoň jeden pisoár jako ve Zvonokosech (Clochemerle, slovensky Zvonodrozdovo; kupříkladu před radnicí na rohu Svinské ulice, aby starci a ochlasté neomočovali lékárnu), aby mu pod nohy dementní pšovanské dětičky neházely bouchací kuličky aniž by na dětském hři&s caron;ti nebo na návsi odpalovaly dělobuchy, a když se tak stane, aby na stížnost městská policie neodpovídala „Jó, pani, prodává se to legálně a město nemá vyhlášku, která by to zakazovala“ (zřejmě však mělo, neboť to tu také bývalo jako v civilizovaných městech - bouchalo se jen na Silvestra a o Novém roce). Kdyby vám někdo vrazil legálně zakoupený nůž do břicha, taky by nemohli nic dělat, protože město určitě nemá vyhlášku, jež by to zakazovala; naštěstí komunisti měli víc rozumu a ošetřili to vyšší zákonnou normou, byť převzatou z dob strašlivého feudálního útlaku či od starých Sumerů).

Duševně normálního občana napadne, že by bylo lepší než je vyhazovat na vánoční strom a výzdobu města, dát ty peníze chudým (nikoliv povalečům; třeba důchodcům, jimž deregulované výžerné od města vyžere skoro celou penzi) či zřídit přístřešek pro bezdomovce (možná na Branžováku pod radniční novostavbou zvanou Packalovým budníkem).

Občan neocení úpravu papalaschi-plácku před památníkem druhdy věnovaným padlým rudoarmějcům (přejmenovaným možná právě někým, kdo by bez jejich příchodu dnes nežil; mně osvobodili Američané). Spíš by uvítal, kdyby se neopakovaly zločiny typu pokácení zámecké aleje (přičemž je mu jasné, že na poražení stromu v lese se dá vydělat tak leda padesátikoruna, kdežto za mnohem pohodlnější likvidaci takového stromořadí jsou to desítky tisíc).

Občan by se rád v klidu prošel po Ostrůvku, aniž by ho na zdraví či na životě ohrožovali picyklisté, jimž na stroji chybí zvonek (on ani nevěří v účelnost ekoinfocentra na zdevastovaném dolním cípu; i kdyby dávali za každého návštěvníka svíčku do kostela, dvě tři svíčky ročně žádného obchodníka nevytrhnou).

Taky by ho potěšilo, kdyby milionová louka pod nemocnicí zůstala, jak je, a nebudoval se tam podrobně vojensky prokoumaný cvičák „s fitnesprvky“ a prostorem ohromujících 3. milionů mm 2 na venčení psů.

Občana by rozradostnilo, kdyby konečně někdo zabránil drvoštěpům systematicky ničit městskou zeleň a nahrazovat ji „výsadbou“ podivuhodných kultivarů hruštiček apod.

O tom, že jejich zahradnická odbornost nepřevyšuje znalosti našeho kocoura o integrálním počtu, nelze prý pochybovat.

Nádherná vzrostlá bříza v Lipové ulici před domem 1496/A. Porazili ji, protože „byla napadena tracheomykózou a ohrožovala chodce“. Nehledě na to, že tracheomykóza (= houbou Ophiostoma „ucpané cévy“) nesnižuje pevnost dřeva, na příkladu porostů slavonského dubu na Nymbursku je vidět, že většina stromů je napadení schopna přežít. Pokud mají dost vody, nedusí se v soli a pětkrát za tři roky jim kořeny neukopávají pracovití, tudíž zřejmě ilegální kopáči, zahrabávající jakési dráty (jedna nevládka prý zjistila, že nás tudy odposloucháváají americké imperialistické š pionážní služby NK a VD).

Choroba je u nás rozšiřována octomilkami (Drosophila). Z rány na ránu. Snad proto nebyl pařez zakryt, ale naopak u břízy sousední bylo odřezáno několik větví, aniž by byly řezy ošetřeny (ještě po dvou letech z nich proudem tekla na jaře míza).

A teď se budovatelé vědeckého kapitalismu s velkou slávou vrhli na Pražskou, jak vyhrožovali.

Nejdřív udělat obchůdky v nebytových prostorách důstojnějšími. Cílem je zainteresovat světové značky jako Kuči, Ádua & Her Družky, Woo-doo nebo Viet-cong. Kdyby se nechytily, bude aspoň důvod zvětšit podnikatelům konkurenceschopnost zvýšením příživného. A prosklí se to pro usnadnění přístupu zlodějům (vzpomínáte, jak vykradli zlatnictví pod okny policie?).

Chodníček před obchody se musí rozšířit, aby tam mohli zajíždět coolové na čtyřkolkách nebo nákupními automobily typu off-silnic, případně i sanitky pro přejeté chodce (povšimněte si, jak ani tady nezapomínají na občany). Bude též vyhlášena veřejná transparentní soutěž na dodávku mrazícího zařízení. Kdyby do příkopu vhrkla voda jako v roce 1982, město se chopí příležitosti a uspořádá s evropskými dotacemi letní nadlabskou krasobruslařskou olympiádu.

Zlé jazyky vykládají, že se tu má výhledově stavět Podlabský cyklotunel Jedno Vrábí - Čtyři Kameny a na Kostelním Hlavně zdymadlo na pozvednutí koloturistiky, ale (naštěstí) nejsou peníze. Další fámy jsou ještě pravděpodobnější:

Architektova a magistrátní vize je vytvořit obdobu leningradského bulváru Imeni Stalina dva roky po válce.

Zeleň na břehu nad nebytovými obchůdky se zničí, svah se odkopá a nahradí opěrnou zdí z kararského mramoru od Berouna. A schody se zamění - ó, jak originální! - schody.

Aby opilci nepadali se zídky, udělá se tam certifikované ocelové zábradlí složené z ekologicky nezávadných dílů, které sběrači kovů zvládnou naložit na ovzduší neznečišťující kárky.

Horní chodník bude rozšířen na nejméně čtyři metry, pročež bude důvod k pokácení normalizačních stromů. Na chodníku budou pořádány přehlídky mírotvorců v plné zbroji, ekumenická procesí k miliardám na oslavu bratrovraždy a majetníci města zorganizují radostně děkovné průvody pracujících na pámjať Dne znárodnění či o pár dnů později k uctění úspěšně fatální privatizace.

Stromy se nahradí protihlukovou stěnou, již navrhne náhradní umělec David Švarc čtyřmetrovou, z přírodního vlnitého plechu a nahoře korunovanou žiletkovým drátem, aby ji zlotřilý hluk nepřelezl.

Zbyl by tam ještě proužek trávy a keřů, tak se tam vykopou zálivy na parkování (firma od parkovacích automatů taky potřebuje hospodářský růst a opět bude třeba zídek a zábradlí)

Vozovka se vhodně rozšíří. Kamionům, vyhýbajícím se placení mýtného na dálnici, je zapotřebí učinit průjezd středem města pohodlnějším (prý budou moci jezdit i na červenou, aby se na semaforech nezdržovaly; buďme nakonec rádi, že na návsi neudělali módní kruhové objezdy, jeden v každém rohu a největší uprostřed).

Též východní chodník bude upraven. Do podoby zčeřeného Indického oceánu v Mosambickém průlivu (vím, o čem mluvím; pár let jsem blízko bydlel), jako je už tomu ve Wolkerově ulici. Takové ladné vlny lahodí esteticky citlivému oku. Když někdo špatně vidí (můj případ) a mohl by se tam přerazit, má svobodnou liberálně demokratickou volbu chodit po silnici, no ne?

Hloupý občan by nechal stávající chodníky srovnat, kolem stromů by chodil po špičkách nadýmaje se pýchou, protože něco takového hned tak někde nemají. Nechal by udělat nový povrch na silnici a pohlídal by si potom údržbáře, aby případné opravy dělali toutéž směsí (je-li každá záplata jiná znamená to samozřejmě, že se navzájem nespojí, vymrzají a po pár letech je tu nutnost dalších oprav; a kšeftík).

Jsem optimista, takže předpokládám, že v roce 2014 to bude ještě horší.

Prý přijde na řadu Hluchov. Postaví se tam letiště pro Air Force Won, kdyby náhodou vyslali dvojníka prezidenta Husajna Obamy okouknout fitneselementy v parku u blahoslaveného Podivena nebo položit u svatého Rocha věnec ma hranici rezervace avarského kmene Všovanů. Jelikož Hluchov je ve všech směrech krátký, ranvej bude do spirály (nápad už je patentován ve vyspělých zemích světa, např. Somálsku, Zeleném údolí andorském nebo Freierepublik Pucheř).

A obecní volby vyhrají opět ti samí, ač možná zase v jiném dresu.

Šťastný a veselý přeje

váš Vladimír Henžlík

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.