Město očima nezávislého člověka

Dovolili nám milostivě poslat příspěvek do městských listů

26.07.2012 11:58

Už podruhé v tomto roku se radnice uvolila zveřejnit příspěvky zastupitelů v městské tiskovině, která se plně hradí z veřejných prostředků.

Poprvé se zastupitelé směli vyjádřit k rozsahu trhů na renovovaném brandýském náměstí, tentokrát smějí zveřejnit své názory na téma: Parkování ve městě – jak byste řešili parkování v centrech města a na sídlištích.

V e-mailu Michaely Míkové, rozeslaném všem zastupitelům, se uvádí, že strany a politická hnutí mohou své příspěvky posílat do redakce Městských listů pouze v rozsahu 1.000 znaků včetně mezer.

Nemám vůbec nic proti omezení příspěvků, dělá to každá redakce novin, jinak by se totiž mohli zastupitelé tak rozepsat, že by se Městské listy musely tisknout v rozsahu někdejšího Rudého práva. Je však jiná věc, která mne doslova zvedá ze židle, a to je fakt, že kromě milostivého dovolení radnice a Michaely Míkové, nesmějí ani zastupitelé, natož pak občané, uvádět a zveřejňovat své názory, stížnosti a připomínky k práci radnice průběžně, byť je tato tiskovina hrazena z jejich peněz.

Nemám rád jakékoliv omezování osobní svobody, nemám rád, když někdo nevolený, mnohdy ani neznalý problematiky města a jeho problémů, určuje co smím a kdy napsat.  V Ústavě České republiky se uvádí paragraf, že v České republice je svoboda slova, projevu, náboženství a sexuální orientace, shromažďování a nikdo nikomu nesmí v těchto svobodných projevech bránit.

Brandýská radnice to činí tím, že kromě občasného milostivého svolení, neumožňuje zastupitelům a občanům svobodně a veřejně vyjadřovat své názory, připomínky, stížnosti a přání. V Městských listech se tohle ústavní právo nedodržuje.

A teď k tématu parkování. Osobně jsem zásadně proti tomu, aby občané města museli za parkování na veřejných městských komunikacích cokoliv platit. Podle mého názoru to není nic jiného nežli další odírání lidí a jejich trestání za to, že ve městě vůbec žijí.

Vím, že je problém s celodenním parkováním mimoměstských řidičů, kteří si ráno na veřejné a bezplatné parkoviště zaparkují svá vozidla, odjedou autobusem do Prahy za zaměstnáním a večer zase odjedou. Tohle správné není, neboť zabírají místo místním občanům, kteří potom nemají kde zaparkovat, když si například jedou něco vyřídit na radnici nebo nakoupit.

Namísto trestání všech, aby se tomuto jevu zabránilo, tím, že  budou muset platit, jsem navrhoval na všechna parkovací místa poblíž středu města umístil značky zákazu stání s dodatkovou tabulí, že tato značka neplatí pro první hodinu stání.

Jenomže to by musel být někdo, kdo by délku stání vozidel kontroloval. A já  tvrdím, že právě od toho si platíme, a ne málo, čtyřiadvacet městských policajtů. Tohle by měla být jejich parketa a nikoliv hraní si na cliftony a honit zločince, nebo si vydělávat na měření rychlosti, to nechť laskavě přenechají policii státní, ta je ostatně právě za to placená z našich peněz.

Pokud by mimoměstští řidiči i přesto celodenně parkovali na takto označených parkovacích místech, vedlo by se s nimi správní řízení s pokutou až do pěti tisíc korun. A on by si každý rozmyslel, aby tuto pokutu platil několikrát do měsíce a zařídil by se jinak a parkovací místa by sloužila opravdu k tomu, k čemu sloužit mají.

Zpoplatnění parkování v centrech města a v jejich okolí považuji za zhůvěřilost, aroganci a pohrdání vlastními občany, navíc, a již jsem na to několikrát upozorňoval, dojde k tomu, že tam, kde se za stání platí bude prázdno a tam, kde stání zpoplatněno nebude, bude přeautováno.

Zpoplatněním center města se vydala již řada měst. A výsledek? Centra měst zemřela, obchodníci nemají kšefty a obchody zavírají, nikdo k nim nejde, protože se nikomu nechce zbytečně platit za používání veřejné komunikace.

A tímhle směrem se chce naše radnice vydat? Chce v centrech obou částí města zlikvidovat i ty poslední obchodníky, kteří přežili letité uzavření mostů a uzavřené brandýské náměstí? Jestliže ano, pak jde správným směrem.

Radil bych všem odborníkům, kteří prosazují zpoplatnění parkování, aby se zašli podívat na staroboleslavské náměstí u kostela svatého Václava. Dokud tam mohli lidé zaparkovat, obchody tam kvetly. A nyní, co jsou zde ony hrůzostrašné železné kůly s řetězy? Není tam nic, přežívá snad jen květinářství. A touto cestou chce město jít?

Já osobně, pokud k tomu dojde, budu rozhodně hlasovat proti jakémukoliv zpoplatnění parkování pro lidi. Přísahal jsem totiž, že se budu po dobu svého mandátu starat o blaho města a jeho obyvatel a také se toho po celou dobu striktně držím.

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.