Město očima nezávislého člověka

Glosa na aktuální téma

15.07.2014 10:45

Proč se má projednávat úp o prázdninách?

Vytvoření nového územního plánu je běh na velmi dlouhou trať, vždy to trvá strašlivě dlouho. Není se čemu divit, územní plán zahrnuje tolik položek, které se musejí pečlivě prověřit, že se k vytvoření nového územního plánu přistupuje až tehdy, kdy ten starý už vůbec nevyhovuje. Například zatím platný první územní plán byl vypracován počátkem devadesátých let a také to trvalo několik let, nežli byl, jako celek, schválen zastupitelstvem Od té doby platil a zatím platí stále, ale doba pokročila, společenské objednávky se změnily a nastal čas na územní plán nový.

Co mne však, ale překvapuje a znechucuje, je datum veřejného projednávání změn. Nechat, pro občany města tak důležitou záležitost, na dobu prázdnin a dovolených je buď naprosté ignorantství, nebo spíše, a k tomu bych se, po letitých zkušenostech, přiklonil spíše, úmysl. Spousta lidí bude na dovolených a nebude moci do toho mluvit, až se vrátí, bude vše již upečeno.

Jenomže jestli stále platí v této zemi zákony, tak v otázkách tvorby územního plánu mohou občané, ale i firmy, požadovat změny úp až do dne jeho definitivního schválení zastupitelstvem, jenomže návrh by musel podat některý ze zastupitelů. Občan již nemůže, ten měl velice omezený čas na podání změn či požadavků.

V praxi jsme ale mohli vidět reakci místostarosty Nekvasila na návrh některých opozičních zastupitelů, aby se po eventuálním vytěžení lokality u jatek namísto zavážky zanesla do úp vodní plocha. Místostarosta tehdy prohlásil, že to již nejde, že to je hotové. Ptal jsem se na to odborníků, a ti mi potvrdili, že změny mohou zastupitelé navrhovat až do definitivního schválení celého úp, takže nebyla pravda, že by se ze zavážky na úp nemohla objevit vodní plocha. Znamenalo by to zdržení, to ano, ale co na tom, pokud by toto zdržení pomohlo lidem? Vždyť vše, co představitelé města a zastupitelé konají, by mělo směřovat pouze a vždy k jedinému cíli, ke zlepšení situace pro občany.

Takže, shrnuto! Pokud by měli občané další návrhy, především na odstranění zhovadilostí z úp, nechť se s důvěrou obrátí na zastupitele, kterého volili, ten, pamětliv své přísahy, by měl jejich námitky tlumočit.

Vladimír Kapal

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.