Město očima nezávislého člověka

Hodlá město postavit novou školku?

16.09.2013 18:14

Rada města s největší pravděpodobností uvažuje o výstavbě nové mateřské školky. Jak je známo, ve městě je v současné době nedostatek míst ve školkách, takže se do nich nedostaly všechny děti, které do nich chtěli rodiče umístit.

Výstavba nové mateřské školky je však velice nákladnou záležitostí, a proto rada města uvažuje o možnosti získání dotace. V současné době rada města hodlá uzavřít mandátní smlouvu se společností 4TM Solution s.r.o. z Mělníka na realizaci služeb ekonomického a organizačního poradenství při přípravě žádosti o poskytnutí dotace k projektu „Novostavba MŠ v Brandýse nad Labem“.

Za toto poradenství, jak vyplývá z jednání rady města, uhradí společnosti 121.000 Kč včetně DPH. Rada města zároveň uložila vedoucímu OÚRPP P. Havlíčkovi předložit starostovi města k podpisu tuto mandátní smlouvu nejpozději do 30.9:2013.

O možnosti výstavby nové mateřské školky, ani o snaze získat dotaci na její výstavbu však zastupitelstvo nevědělo, na veřejných zasedáních zastupitelstva se o tom nikdy nehovořilo, z čehož vyplývá, že se jedná o rozhodnutí pouze rady města.

Jak vyplývá z dat Českého statistického ústavu za rok 2012, po několika letech se narodilo méně živých dětí než kolik lidí za tento rok zemřelo. Počet obyvatel republiky se tak snížil o tři tisíce lidí, a to i při započítání mnoha cizinců, kteří v loňském roce obdrželi státní občanství a do statistiky se započítávají. Porodnost klesla natolik, že ani příliv cizinců nezabránil poklesu obyvatelstva v ČR.

Podle demografických odborníků se v loňském roce tak rapidně snížila porodnost zásluhou končící reprodukční doby tak zvaných Husákových dětí, tedy lidí, kteří se narodili v období 1972 až 1980. Předpokládají proto, že v následujících letech bude porodnost výrazně klesat.

Z tohoto důvodu odborníci předpokládají, že potřeba míst ve školkách se bude postupně snižovat a může dojít i ke stavu, který republika již zažila v polovině devadesátých let, kdy se ve školkách snížil počet dětí natolik, že řada měst tehdy mateřské školky rušila, naše město nevyjímaje, byť se jednalo o školku v Tesco baráku poblíž nynější policejní stanice.

Právě z uvedených důvodů doporučilo ministerstvo pro místní rozvoj, aby se eventuelní výstavba nových mateřských školek prováděla rozumně a aby se z nich, až nebude tolik dětí v předškolním věku, mohly tyto školky velice levně přestavět například na domy pro seniory.

Těch totiž, podle demografických studií, bude v budoucnu neustále přibývat, jak se prodlužuje lidský věk a bude jich zapotřebí stále víc.

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.