Město očima nezávislého člověka

I NAŠI UMÍ !

20.07.2013 17:38

Bývalo uznáváno heslo – Ve  zdravém těle, zdravý duch. To je v době kdy sport byl sportem pro radost a zdraví. Velkým oceněním byla možnost reprezentovat. Zvláště reprezentovat svůj národ.  Také občané si svých reprezentantů vážili a odměna za reprezentaci byla spíše symbolická. Olympiáda nebyla pro ty co sportovali za peníze. Pan Samaranch  však udělal z olympiády nemravný byznys. Již to není vrcholný svátek sportu. Co tento způsob sportu přinesl? Velké, až nemravné  zisky pro sportovce.  V zájmu zisku doping, doping až do zničení zdraví, podvodné výsledky v zájmu sázkových kanceláří. A zničení i morálních hodnot, neboť velká část obyvatel toto považuje za normální.

Možná by bylo vhodné se vrátit k poctivosti a soutěžení. Pořádat dvě olympiády a dvoje soutěže. Jedny pro sportovce a druhé pro zaměstnance (sportovce) sportovních organizací.                

 V této situaci potěší, když se někdo snaží podat sportovní výkon bez příslibu peněžní odměny. A to z pocitu, že něco dokázal, že má sílu, že umí a má dostatek vůle!

Ve sdělovacích prostředcích se občas dovídáme o těchto lidech. Například postižený vylezl na horu kam lezou pouze zdraví, vozíčkář ujel velkou vzdálenost nebo plavec přeplaval průliv. I v našem městě máme takové osobnosti. Pánové Daniel Herain a Libor Koubek se rozhodli, vyzkoušet se, zda jsou schopni na kolečkových bruslích ujeti trasu z Břeclavi (ČR) do Rovinje (Chorvatsko) o celkové délce 655 km.

Svou cestu připravovali i pomocí google maps  a sygič a z částí se seznámili přímo,aby poznali hustotu automobilového provozu a povrch vozovek.

Podle vyjádření pana Heraina a pana Koubka čtvrtá etapa (Szombathely – Murská Sobota) byla do té doby nejdelší, nejhezčí, nejteplejší, nejkopcovitější a hlavně nejnáročnější.

Na šesté etapě (Poljačene – Ljublana) se jim líbila Ljublana. Pouliční divadlo, koncert v parku, centrum bez aut a ubytování v hotelu za 20 eur. Doporučují jako ideální zastávku na jednu noc pro řidiče jedoucí do Chorvatska.

Osmou etapou končila tato cesta bruslařů v Rovinji. Vidina konce, moře a čekajících kamarádů byla silná a pomáhala při posledním stoupání z Limského fjordu.

Síla a vůle jim vydržela k překonání této 655 km dlouhé cesty. Co nevydrželo bylo několik koleček a brzd bruslí a patky (botičky) holí. Několik koleček a  českou vlajku jim jako sponzorský dar věnovala firma Tempish.

Ač jako řidič nevítám aby proti mně jeli bruslaři, tak smekám před výkonem pana Daniela Heraina a pana Libora Koubka. Také reprezentace Staré Boleslavi a naší republiky s vlaječkou si zaslouží naši pochvalu.

Bylo by vhodné, kdyby pánové uspořádali krátkou besedu se zájemci o tuto akci, předali své zkušenosti  s trasou dalším turistům  Nebruslařům.

Jen více takových amatérských reprezentantů města!

 

 F. Štecha

 

 

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.