Město očima nezávislého člověka

Jak čeští (ne)voliči zatočili se slavnou Evropskou unií po svém

25.05.2014 12:01

Letošní eurovolby se zapíší do české historie, jako volby s rekordně nejnižší celostátní účastí vůbec. Je úplně jedno, kdo v nich zvítězil a kdo byl poražen. Naprosto trapná volební účast totiž bere těmto volbám jakoukoliv legitimitu a vážnost. Je to jasný signál, že není něco v pořádku. Lidem už zkrátka došla trpělivost.

Příčin je několik. Jednou z nich je všeobecné znechucení občanů z politiky vůbec. Další příčinou může být nešťastná politika EU vzhledem k ukrajinské krizi, která většině lidí není po chuti.

Dlouhodobě naštvaní jsou jak příznivci pravice, tak příznivci levice. Hlasy stranám, které se ani nepokoušejí plnit část svých předvolebních slibů, zkrátka lidé znovu do uren nehodí. Neustále dokola podvádění voliči už totiž zoufale nevědí, koho volit, a tak raději nejdou k volbám vůbec. Další kapitolou jsou kandidáti. O tom, že kandidátky jednotlivých stran byly vyloženě slabé a výběr z kandidátů byl až na některé výjimky naprosto žalostný, nemůže být sporu. Chyběly skutečně charismatické osobnosti, které by táhly voliče k volbám. Potvrdilo se tak zažité rčení, že EU je jednoduše odkladištěm vysloužilých, provařených a neúspěšných politiků. To se bohužel projevuje i navenek. Nikdy jsem se nikomu nesmál, jak vypadá a podobně. Sám nejsem žádný krasavec. Jenomže vážení přátelé, podívejte se na vrcholné představitele EU Barrosa nebo Van Rompuye. To mají být nějací evropští lídři? První vypadá spíš jako nějaký salónní revolucionář odněkud z latinské Ameriky, druhý jako by z oka vypadl Spejblovi z Večerníčka.  Podívejte se pak například na Obamu, Kerryho, Putina nebo Lavrova a uvidíte ten rozdíl. Když pak v televizi vidíte, jak se ti evropští panáci plácají po zádech, objímají se a někteří se dokonce ocicmávají – je vám z nich všech zle. Přesně takhle to dělali soudruzi v komunistických politbyrech. No řekněte, stojí to tak za to, abyste se obtěžovali dát někomu z těchto evropských bafuňářů hlas?

EU se skutečně vzdálila obyčejnému občanovi. Proměnila se ze zpočátku prospěšného obchodního společenství, na šílený byrokratický moloch, kodrcající setrvačností k vlastní zkáze, která dříve nebo později stejně nastane. Vždyť unijní byrokratické mraveniště v Bruselu a ve Štrasburku připomíná jakousi Babylónskou věž, kde se žije v úplně jiných dimenzích a kde se mluví úřednickou hatmatilkou, které naprosto nikdo nerozumí. Neshodnou se tam mnohdy ani na tom, jakou barvu má tráva. Kdo tam někdy byl, viděl ty budovy a tisíce byrokratů, ten nechápe. Evropští funkcionáři a úředníci si v posledních letech vytvořili vlastní svět, naprosto odtržený od reality. Občané to vidí a nelze se jim divit, že nechtějí jít k volbám a vlastně tak aktivně přispívat k vyživování dalších přeplácených trubců.

Čeští (ne)voliči tak vyslali jasný vzkaz. Je to taková žlutá karta evropským institucím a vlastně i jakési referendum o smýšlení Čechů směrem k EU. Jsem zvědavý, jestli EU vyvodí z tohoto volebního fiaska nějaké závěry.  Já ale předpokládám, že se spíš dočkáme typického unijního řešení. Prohlásí se, že volební účast je nízká z důvodů nedostatečné informovanosti a malé propagace voleb. A tak se zpracuje projekt, někdo vyfasuje evropské dotace a „zaručeně objektivní“ Česká televize a další poplatná masmédia se už postarají o zbytek. Ve školách se už evropská moudra do dětí hustí teď, tak nyní se možná pod hlavičkou nějakého dotačního programu přidá na intenzitě. Když takto budou všechny masírovat několik let, volební účast možná o nějaké to procentíčko vyleze nahoru.

Nakonec si dovolím jednu malou úvahu. Je zajímavé, že aby u nás bylo platné referendum, musí k němu přijít minimálně 35% lidí. Jinak se referendem ani nikdo nebude zabývat. Přitom u eurovoleb teoreticky stačí, kdyby k volbám přisel v celé republice pouze jediný oprávněný volič. Kdyby byla hranice účasti u eurovoleb stanovena například na úroveň referenda, mohlo by se stát, že by nikdy nebyl zvolen žádný europoslanec. Na to však evropští papaláši nikdy nepřistoupí, přece si nevypustí vlastní rybník….

Lukáš Peldřimovský

 

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.