Město očima nezávislého člověka

Jak dál, nová koalice?

16.09.2011 12:40

Vznikem nové koalice vyvstaly před nově obsazenou radnicí nemalé problémy. Zatímco po odstoupení Milana Vávry byli zůstavší místostarostové, tedy Bohumil Javůrek a Ivana Peterová – Čierná, obeznalí se stavem města, jeho problematikou, legislativou, ale i místopisem, noví místostarostové tyto znalosti nemají. Zatímco nová místostarostka Nina Nováková je rodačkou, pracovala již v minulosti v zastupitelstvu, místostarosta Jiří Nekvasil se s městem a jeho problematikou teprve seznamuje.

Nemám rád neuvolněné místostarosty, to je o mně známo. Město je složitý organismus s velmi rozsáhlou, místy až byrokraticky přebujelou administrativou, která vyžaduje plné pracovní nasazení. A pokud je ve vedení města, které ročně hospodaří s více než půlmiliardou, člověk s dalšími pracovními povinnostmi, nezbývá mu prostě už čas se práci pro město věnovat s plným nasazením. Jsem proto zvědav, jak se Nina Nováková s novou funkcí vypořádá, ale znovu opakuji, byl bych mnohem raději, kdyby ji vykonávala jako funkcionářka uvolněná. Neuvolnění funkcionáři mi totiž připadají jako alibisté. Na jedné straně chtějí pracovat pro město, na druhé straně si chtějí zachovat své místo. Co kdyby náhodou byli odvoláni, že?

Místostarosty Nekvasila mi je upřímně líto. Bude mít na starosti tu nejobtížnější problematiku města, tedy investice. Navíc město místopisně nezná, s obtížnou legislativou se teprve seznamuje, a tak asi nejvíce na změně místostarostů prodělal starosta Ondřej Přenosil. Bude mít, oproti minulému vedení města, zřejmě daleko více práce a starostí.

Je o mně také známo, že jsem nakloněn tomu, aby ve vedení města byli rodáci spjatí s městem svými historickými kořeny, hlubokým vztahem, a i když se to dnes jaksi nenosí, i přiměřenou mírou patriotismu.

Proto považuji tuto novou koalici za nejhorší možnou variantu, i když přiznávám, že pro vládnoucí ODS i pro TOP 09, byla asi nejpřijatelnější. Co však považuji za největší chybu je účast člena ČSSD na této koalici. Nejenom, že se program sociální demokracie v mnohém přímo rozcházel s programy obou tak zvaně pravicových stran, ale především proto, že pro mnoho občanů bude sociální demokracie spojována se stranami, které jim mnoho dobrého nepřinášejí. A tento fakt může ohrozit i volby do krajského zastupitelstva, které se budou konat již napřesrok.

 

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.