Město očima nezávislého člověka

Jak je možné, že na ni policie zapomněla?

16.05.2013 15:06

Server lidovky.cz zveřejnil zajímavá zjištění o někdejší pravé ruce exhejtmana Davida Ratha Johaně Novotné. Podle něj totiž nezveřejnila majetkové přiznání, což ji, jako vysokou krajskou úřednici, ukládá zákon.

Přitom by měla vysvětlit, kde vzala dvanáct milionů korun na nákup luxusního bydlení, které si pořídila. Na jaře 2009 si totiž koupila luxusní byt o velikosti 120 m2 ve druhém patře domu poblíž Riegrových sadů na Žižkově. Má tam k dispozici čtyři pokoje, dvě koupelny, kuchyň, předsíň a balkon.

Není zcela jasné, jak si na tento byt ve svých 29 letech mohla vydělat, vždyť teprve rok před nástupem do krajské funkce dostudovala Vysokou školu finanční a správní. Podle Obchodního rejstříku drží 3 % v německé farmaceutické společnosti Pharmexx, kterou vlastní Rothova přítelkyně Olga Rühle.

Od února do listopadu 2008 Novotná figurovala i v představenstvu firmy Exekutivě Project Group, což je předchůdkyně společnosti ML Compet namočené v kauze Rath. Tam si však peníze nevydělala. Serveru lidovky.cz sdělila, že funkci členky představenstva vykonávala pouze formálně a nebyla v pracovním poměru.

Server však zjistil další zajímavá fakta. Ač měla rozhodující hlas při krajských zakázkách a tudíž při dotacích, na otázku kriminalistů na otázku opravu Buštěhradského zámku, kterým vlastně celá kauza Rath začala a podle státního zástupce byla předražená o 16 milionů korun, odpověděla, že si na nic není schopna vzpomenout.

Na zakázky ve Středočeském kraji přitom dohlížela od prosince 2008, kdy ji přivedl právě Rath. Čistě hypoteticky, kdyby si své bydlení měla pořídit pouze z příjmu úřednice, musela by měsíčně vydělávat tři miliony korun. Dle kupní smlouvy na byt si totiž hypotéku nebrala.

„Financování pořízení nemovitosti bylo realizováno z vlastních zdrojů a úvěrem,“ odpověděla Novotná na otázku serveru. O tom, jak vysoký úvěr to byl a co to vlastně byly ony vlastní zdroje, Novotná odmítla cokoliv říci. Její tvrzení však z otevřených zdrojů nelze ověřit.

Jako vysoce postavená krajská úřednice měla podle zákona odevzdat majetková přiznání. Její kolonka v registru kraje však zeje prázdnotou. I tento fakt Novotná striktně odmítá: „Nejsem si vědoma, že by v registru nějaké dokumenty chyběly,“ tvrdí. Podle krajské úřednice však Novotná neodevzdala prohlášení o střetu zájmů za rok 2012, které měla dodat, když na úřadě skončila. Současná mluvčí Středočeského kraje Nicole Mertinová serveru sdělila, že v této záležitosti bude s Novotnou zahájeno správní řízení, při kterém ji hrozí až padesátitisícová pokuta.

Pokud však nahlédneme do přehledu majetkových přiznání kraje, zjistíme, že v řádku Novotná chybí naprosto všechna přiznání. Eventuelní pokuta však Johanu Novotnou příliš bolet nemusí. Bez práce ve státní správě příliš dlouho nezůstala. V naprosté tichosti získala další významný post v krajské nemocnici v Kolíně. Stala se ekonomickou náměstkyní nemocnice, a to i přesto, že kolínská nemocnice tento post již měla obsazený a nemocnice tak má nyní ekonomické náměstky dva. Zřízení její funkce oficiálně nemocnice zdůvodňuje, že Novotná je posila při neustálém nárůstu agendy. Paráda, co?

Po vypuknutí kauzy Rath doporučilo vedení ČSSD Johaně Novotné, jako velice blízké spolupracovnice vyšetřovaného hejtmana, aby se vzdala funkce předsedkyně Okresního výkonného výboru ČSSD Praha východ a nejen to, vyzvalo ji, aby své členství ve straně ukončila.

Vzhledem k tomu, že kupodivu nebyla policií obviněna ani dlouhodobě vyšetřována, oba návrhy striktně odmítla a navíc, okresní konference její předsednictví potvrdila hlasováním. Možná i proto, že všechny rozhodující hlasy měla obsazené svými lidmi. A tento stav trvá doposud, bohužel.

Vzhledem k pochybnostem, a pro očištění strany, kdy se v některých malých obcích stali členy strany snad všichni obyvatelé, probíhá v současné době povinné přeregistrování všech členů strany na okrese. A již první skutečnosti nasvědčují tomu, že se podivně mnohačlenné organizace přeregistrovat nehodlají.

Možná se poctiví a slušní členové ČSSD konečně dočkají toho, že se v čele okresu objeví čestní a slušní lidé. Konečně!

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.