Město očima nezávislého člověka

Jak v Kocourkově (ne)obnovili trhy

25.04.2013 10:24

V Kocourkově na náměstí se kdysi před léty konaly pravidelné trhy. Vlastně tenkrát se Kocourkov ještě nejmenoval Kocourkov. Trhovci vesele prodávali svoje zboží, lidé z obce i okolí jezdili na trhy nakupovat a všichni si spokojeně žili. Potom se ale z téhle docela hezké obce stal Kocourkov. Jeden bohatý a mocný soused Kocourkovským nabídl penízky na opravu náměstí, aby ho v Kocourkově měli také tak hezké, jako mají jinde v bohatších panstvích. Kocourkovští se zaradovali, jaké že to budou mít v Kocourkově hezké náměstí, za penízky poděkovali  a celé náměstí potom důkladně rozkopali. Tak důkladně, až do díry v náměstí museli vys ypat hodně zlaťáků z vlastní obecní pokladny, aby vůbec zase nějaké náměstí měli. A protože v Kocourkově platí trošku jiná pravidla, než uznává hlavní vrchní Účetní, udělali Kocourkovští v plánech na opravu náměstí chybičky, kvůli kterým se náměstí opravovalo hodně a hodně let. Nicméně vše dobře dopadlo (tedy s náměstím v Kocourkově); akorát někteří lidičky z Kocourkova přišli o svoje živobytí, protože přes náměstí se dlouho nedalo jezdit nebo chodit.

Nakonec se náměstí za velké slávy otevřelo. Trhovci si mezitím dávno našli jiné místo pro svoje trhy, sice menší, ale hezké, kde je nikdo neotravoval, a lidičky si sem za nákupy nakonec taky cestu našli. Kocourkovští se tedy sešli a řekli si, že vrátí trhy na náměstí, tam kam vždy patřily; vždyť dokonce ani starý zlý čaroděj Komínista trhy nedokázal zakázat. Nechal kvůli tomu postavit takové ošklivé budníky kousek pod náměstím, že tam ty trhovce zavře, ale lidi se nedali a budníky nakonec zchátraly až před drahnou dobou dočista zmizely...

Takže Kocourkovští se radili, jak to udělat s těmi trhy. Ten mocný a bohatý soused, který jim na opravu náměstí věnoval dost slušný peníz (prý by ten peníz vydal na třicet tři melounů!), ale Kocourkovské varoval, že penízky věnoval jako dar obyčejným lidičkám i těm trhovcům, a že od trhovců se penízky vybírat nebudou, jinak bude zle... Naštěstí Kocourkovští radní nebyli vůbec hloupí a našli krásné řešení: náměstí pronajmou někomu ZADARMO. A tak se i stalo. Jenže se ukázalo, že přeci jen jsme v pravém Kocourkově. Trhovci se šli zeptat, kdy a jak trhy budou fungovat a ejhle, žádné ZADARMO se nekonalo. Hezky pořádnou kopu krejcarů za jeden stánek se zeleninou musejí trhovci zaplatit, jestli chtějí postavit svůj stánek na náměstí. A svoje povozy ať si strčí někam; ty na krásném Kocourkovském náměstí už vůbec nemají co dělat. Kocourkovští přeci nedávno vydali nový glejt s názvem "Doprava v klidu aneb jak definitivně umrtvit Kocourkov", a v tomhle glejtu se s nějakými trhovci vůbec nepočítá.

Co na nápad Kocourkovských, jak "chytře" obejít podmínku bezplatného užívání náměstí, říká bohatý a mocný soused, který penízky daroval, to nikdo neví. Ale určitě by byl nadšen, jak to ti Kocourkovští chytře vymysleli!

Trhovci konečně pochopili, že se trhy konají v Kocourkově, a protože na rozdíl od Kocourkovských uměli počítat, spočítali si, že je pro ně mnohem lepší zůstat tam, kde jsou, na soukromém pozemku, kde je nikdo neotravuje a můžou ve středu a v sobotu klidu prodávat svoje květinky, zeleninu nebo mléko (je to náměstíčko mezi restaurací Krejcar a bankovním ústavem Rakouská spořitelna). Na náměstí od té doby v tržní dny stojí jako pomníček lepších časů několik stanů se zaručeně staro-tradičně-česko-bio-farmářskými výrobky.

Na co nestačil zlý Komínista, to se povedlo Kocourkovským: trhy z náměstí zmizely, a s nimi i trhovci i lidičky a autíčka i ten hezký společenský mumraj - a doprava byla konečně úplně v klidu.

(Jakákoliv podobnost s nějakým městem či osobami je zcela náhodná a tento příběh samozřejmě vůbec nevychází ze skutečnosti. Kdokoliv by se pokusil ztotožnit popisované místo či osobu se skutečnou obcí, samosprávou či osobami, bude stíhán podle všech platných i neplatných trestně-, občansko-, autorsko- a správněprávních předpisů, jak to v Kocourkově bývá, a to ve zpřísněné sazbě).

Petr Šilar

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.