Město očima nezávislého člověka

Jak ve Staré Boleslavi myslí město na invalidní spoluobčany

09.07.2013 11:00

Včera k nám na návštěvu přijela neteř, která má těžce zdravotně postiženého syna Jakuba. Přestože Jakubovi již bude 19 let, je na svoji matku velice fixovaný, a proto si přál, aby s námi jel na nákup na náměstí. Bylo kolem poledne, když jsme přijeli na náměstí a zjistili jsme, že na náměstí není ani jedno místo vyhrazené pro invalidy. Hledali jsme, kde tedy máme zaparkovat, ale všechna místa byla obsazená. Museli jsme proto zajet zaparkovat ke Klášterní vinárně a vydali se pěšky na cestu k lékárně. Pro zdravého člověka je to kousek. Pro člověka, který je ochrnutý po dětské obrně a chodí jen s velkými obtížemi, je to nepřekonatelný kus cesty. Po chvíli jsme to vzdali, vrátili se k autu a jeli domů.

V pondělí 2.července bylo v důsledku regulovaného parkování ve městě zpoplatněno parkování na parkovišti u Normy. Rozhodl se tak majitel areálu a nikdo mu to nemůže mít za zlé. Já jsem si ale v té souvislosti uvědomila zcela jinou věc. Majitel areálu myslel na invalidní spoluobčany a vyhradil pro ně mimo placené parkoviště několik parkovacích míst přímo před vstupem do Normy.

Jak to, že naše radní něco podobného nenapadlo? Jak to, že ignorují potřeby občanů, kteří si zvlášt zaslouží ohled a úctu? Znovu se vracím k tolikrát v minulosti zmiňované analýze dopravy v klidu, kterou si město nechalo vypracovat za víc jak 300 tisíc. Pokud si vzpomínám, tak v celé slavné analýze o nějakém stání pro invalidy nebylo nic. A proč taky? Tato analýza byla pouhou drahou zástěrkou, která zakryla obchod s parkovacími automaty.

Již několikrát jsem o zavedení regulovaného parkování psala a vždy jsem cítila pouhou naštvanost. Po včerejší zkušenosti ale cítím upřímné zklamání. Zklamání z lidí, kteří o našem životě v NAŠEM městě rozhodují a zapomínají, že jsou tu také lidé, kteří si zaslouží ohled a na které se zapomínat nesmí. Nikdo nikdy neví, kdy se dostane do podobně těžké životní situace a bude potřebovat pomoc druhých.

Dagmar Altmanová

 

 

 

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.