Město očima nezávislého člověka

Jaká hra se hraje s Probošťákem?

21.04.2012 15:38

S novým nájemcem areálu u Proboštského jezera je situace od samotného počátku velice podivná. Nejprve se vypsalo výběrové řízení, ale vzhledem k sezónnímu provozu areálu tak pozdě, že dnes, kdy končím pomalu duben a jarní sezóna se rozjíždí, není ještě nový nájemce znám. 

Vítězi výběrového řízení se nelíbily, pravděpodobně, neboť podmínky smlouvy neznám, ale předpokládám, že nelíbily, podmínky smlouvy, a proto ji nepodepsal. A nastal podivný kolotoč. 

Předminulý týden oslovil místostarosta Jiří Nekvasil druhou firmu v pořadí, Adrenalinové sporty. Ty nabízely využití areálu po celý rok, hodlaly pro zájemce zřídit řadu sportovních a zájmových zařízení, například lukostřelbu, skákací boty a zároveň hodlaly v areálu pořádat různé kulturně společenské akce. Měly ve své nabídce však jeden bod, kvůli kterému rada nakonec od podepsání smlouvy s touto firmou odstoupila. Tím bodem byla možnost jízdy a půjčovna vodních skútrů. 

Podle zaručených informací z rady města má však  Probošťák statut veřejného koupaliště a na něm je jak lodní, tak i skútrový provoz zakázán. To byl důvod proč nebyla smlouva podepsána. 

Jenomže. Ono je vždy nějaké jenomže. Již od prosince loňského roku rada města má, spíše jí stanovená výběrová komise, na papíru nabídku Adrenalinových sportů, a to včetně jízdy vodních skútrů po jezeře. Měla ji na papíře i předminulý týden, kdy místostarosta Nekvasil telefonicky žádal druhou firmu v pořadí, aby urychleně podepsala nájemní smlouvu s tím, že již jakoby má areál v pronájmu. 

Firma hned začala zajišťovat tradiční městskou akci – čarodějnice včetně zajištění hudební skupiny, občerstvení a další záležitosti. Ale minulý čtvrtek (19.4) se místostarosta opět ozval s tím, že  návrh Adrenalinových sportů mu rada smetla ze stolu. Podle mých informací pouze kvůli vodním skútrům. A přitom stačilo tento fakt sdělit zástupci firmy, a ten by, jak mi sám potvrdil, vodní skútry z nabídky vyřadil. A smlouva mohla být podepsána. 

Ve hře je však i další fakt. Firma měla prý nejhorší finanční nabídku. Chtěla totiž po první tři roky pronájmu hradit městu pouze symbolické nájemné a ročně dávat do obnovy areálu sto tisíc korun. Zhodnotila by tak majetek města. Inu, nelíbilo se to, a tak se firma dosti nevybíravým způsobem odstřelila. 

A přišel na řadu třetí zájemce v pořadí, Jakub Studecký, ten sice nabízel městu sto padesát tisíc korun ročně i investice do areálu, ale v nabídce měl i celorepublikové srazy motorkářů a technopárty. O tom, co taková akce udělá se spánkem lidí ve Staré Boleslavi, by se dalo dlouze vyprávět, máme již své vlastní zkušenosti. 

Ale opět je tu ono pověstné jenomže. Jenomže ani tato nabídka radě prý nevyhovovala a uvažuje se o dvou krocích. Buď celé výběrové řízení zrušit nebo oslovit čtvrtého v pořadí, dlouholetého správce areálu, pracujícího pro bývalého nájemce Kundráta, Hrušku. Tedy pro člověka, který za celá léta do areálu nedal ani korunu, spíše jeho zaměstnavatel Radek Kundrát. Jeho jmenováním by se vlk nažral a koza zůstala celá. 

Ale teď to nejdůležitější, není vyloučeno, že při podepsání smlouvy s někým dalším, mimo Adrenalinových sportů, by se v pozadí skrýval vítěz výběrového řízení Yacht Club. Klasické jednání českých kmotrů. Pokud by to tak bylo, a já netvrdím, že to tak být musí, ale informace, které jsem obdržel tomu nasvědčují, stalo by se to, čeho se zastupitelé obávali, když odmítnuli areál na Probošťáku prodat firmě, která tam chtěla vybudovat marínu. Nakonec by se opravdu stal areál místem pouze pro VIP vyvolené. 

Tím, že firmě Adrenalinové sporty byl areál nejdříve stoprocentně přislíben, a pak byla firma odvrhnuta, je velmi pravděpodobné, že budou ohroženy tradiční čarodějnice a dokonce i květnový tradiční a dlouholetý svátek dobrovolných hasičů, kteří právě zde po desetiletí pořádají akci v požárním sportu O štít města Boleslavi, kterou vždy zaštiťoval starosta města. 

Hrátky s pronájmem Probošťáku tak zcela korespondují s tím, co se v podání vládní koalice ODS a TOP 09 děje i v celém našem státu. 

O záležitosti pronájmu areálu Probošťák se budu i nadále intenzivně zabývat. Každopádně je však zcela jisté, že letošní sezóna pro lidi na Proboštském jezeře nebude nic moc, jestli totiž vůbec bude.

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.