Město očima nezávislého člověka

Javůrek vystoupil z ČSSD

25.09.2012 13:04

Přímo na veřejném zasedání zastupitelstva oznámil zastupitel a bývalý místostarosta Bohumil Javůrek vystoupení z ČSSD. Důvodem jeho rozhodnutí byly neshody v místní organizaci číslo dvě, kterou před časem sám založil. Podle dalšího člena této místní organizace a zastupitele Pavla Bíma,toto Javůrkovo rozhodnutí zrálo již minimálně měsíc.

Bohužel jsem tentokrát na zasedání zastupitelstva nebyl, neboť mi v tom zabránily zdravotní problémy – vyhřezlá ploténka a nemožnost pohybu pro silné bolesti, takže mám informace pouze zprostředkovaně, ale hovořilo se i o tom, že především u mladých členů jím založené frakce ČSSD, ztratil podporu a docházelo k rozepřím. Ale tuto informaci mám pouze zprostředkovanou.

Připomeňme si politickou kariéru Bohumila Javůrka od počátku, protože mnozí z mladších občanů města o ní mnoho nevědí.

Bohumil Javůrek pracoval jako vyšetřovatel kriminálky v Brandýse nad Labem ještě za totality. V devadesátých letech vyšla na povrch kauza „Benefit“, při které bylo rozkradeno z rozpočtu města celkem 46 milionů korun. Jednalo se o výstavbu čistírny odpadních vod a tuto kauzu vyšetřoval právě Javůrek a ve spisu se vůbec neobjevilo jméno tehdejšího tajemníka města Vaněčka.

Výsledkem byl soud, před kterým stál jak tehdejší starosta Josef Jakoubek, tak místostarosta Kopčil. Jakoubek byl zproštěn obžaloby, protože tehdejší zastupitelstvo pověřilo vedením výstavby ČOV místostarostu Jiřího Kopčila, který byl také odsouzen k podmíněnému trestu. Jednání soudu jsem se jako novinář účastnil. Peníze se však do města již nevrátily.

Po čase se Vaněček do vedení města vrátil, stal se místostarostou tehdejšího starosty a současného radního Procházky. Bohumil Javůrek odešel do výslužby a jaká se to stala náhoda – na návrh právě Vaněčka byl jmenován do nově vytvořené funkce městského preventisty. Kolik Javůrkovi činila mzda jsem se nikdy nedozvěděl, ale zadarmo to nedělal. Pro mne byl však zásadní jeho návrh, aby si lidé nechali dát na své bicykly jakýsi identifikační štítek, aby při odcizení mohla policie kola snáze vyhledat. Nevím, kolik tato myšlenka stála peněz, ale zkrachovala, lidé věděli, že policie ukradená kola stejně nehledá, ať už se štítkem nebo bez něj, a pro štítky si nikdo nepřišel.

Po prohraných volbách, kdy Procházku ve vedení města vystřídal Ondřej Přenosil, byla funkce městského bezpečnostního preventisty zrušena. Naskýtá se otázka, proč vlastně byla vůbec vytvořena. Že by z vděku?

Po znovuobnovení MO ČSSD ve městě byl Bohumil Javůrek jedním z prvních, který do ní vstoupil. Po volbách v roce 2006 se stal členem koalice s ODS, SZ a právě ČSSD a stal se místostarostou. V té době se ve městě vůbec poprvé zřídily tři funkce místostarostů, aby vůbec koalice mohla fungovat, z každé strany se chtěl někdo přiživit. Vedle starosty Ondřeje Přenosila fungovali místostarostové, Milan Vávra (ODS), Miroslav Šnaiberk (SZ) a Bohumil Javůrek.

A pak se situace zamotala. MO ČSSD doporučovala, aby jejich místostarosta zůstal věrný programu a nehlasoval s ODS, což vedlo až k sesazení a vyloučení tehdejšího předsedy MO ČSSD Štechy, též zastupitele. Ten totiž navrhl zastupitelstvu, po dvou letech fungování koalice, aby zastupitelé zvážili nutnost platit tři místostarosty. Jedním z nich byl již jmenovaný M. Šnaiberk, který měl za úkol získávat dotace. Jenomže v té době se přijali tři úředníci, kteří měli naprosto stejný úkol, a tak byla funkce třetího místostarosty zbytečná.

Jenomže v tom roce (2008) vyhrála ČSSD drtivě krajské volby a ODS doporučila svým členům ve vedení měst, aby koalice s ČSSD vypověděla. A návrh Štechy jim posloužil jako záminka k odvolání Javůrka. Jediným, kdo se ho tehdy, a to jak přímo na zastupitelstvu, tak i v tisku, zastal, jsem byl já.

Po volbách v roce 2010 to byl právě Javůrek, kterému se nechtělo do možné koalice ODS

(6 mandátů), ČSSD (3 mandáty a  (VV (2 mandáty), a proto vznikla koalice jiná ODS, ČSSD a SNK a Javůrek se opět stal místostarostou.

Při kauze serverovna, kterou policie vyšetřovala, aby ji nakonec odložila, se vzdal funkce místostarosty Milan Vávra. V následných nekonečných tahanicích se koalice ODS, ČSSD a SNK prakticky rozpadla a vznikla sestava, která vládne městu dodnes – ODS (6 mandátů), TOP 09 (4mandáty) a dva nenominovaní solitéři – Dašek a Procházka. Tehdy vedení města Javůrkovi nabízelo setrvání ve funkci místostarosty, ale on se v té době zachoval jako chlap. Prohlásil, že s TOP 09 nechce a nebude mít nic společného a funkci nepřijal. Velice jsem ho tenkrát za jeho přístup chválil.

Kvůli setrvání Daška v radě města Bohumil Javůrek, i zásluhou svých dobrých vztahů nejen s vedením ČSSD na okrese, ale i se samotným hejtmanem Rathem, z původní organizace odešel a založil vlastní frakci – MO ČSSD Brandýs nad Labem – Stará Boleslav II.

Předsedou této frakce se stal Veselý, který byl dokonce zvolen i místopředsedou OVV ČSSD Praha – východ. Při těchto volbách, po kauze Rath, byl Javůrek z okresu vytěsněn. Obě organizace si jely po vlastní linii, ta dvojka má dodnes na svých stránkách, že se odtrhla kvůli setrvání Josefa Daška v radě města.

Tím, že Bohumil Javůrek vystoupil z ČSSD, padla jedna z příčin rozdělení organizace. Pokud by se vyřešilo i další setrvání Josefa Daška v radě města a zároveň zůstal členem ČSSD, která je v opozici, nastal by čas, aby se obě organizace opět sloučily a začaly konečně táhnout za jeden provaz.

Bohumil Javůrek však pro město vykonal i mnoho dobrého. Nádherná staroboleslavská radnice je jeho dílem, stejně jako další stavby, na které pomohl získat dotace. Na druhou stranu ale hlasoval spolu s koalicí, ale i s Josefem Daškem, pro zbytečný nákup Houštky, či odkup zařízení vybavení zámecké restaurace včetně úhrady jejímu bývalému nájemci za investice do budovy.

Naskýtá se otázka, kam dále bude Bohumil Javůrek směřovat. Že by do ODS? I takové zkazky zazněly na zastupitelstvu. Nebo se přidá k Zemanovi a jeho SPOZ? Či k Paroubkově straně LEV 21? Nevím. Ale Bohumil Javůrek je bojovník a nikdy se nevzdává. Předpokládám, že se nevzdá ani teď.

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.