Město očima nezávislého člověka

Je dobojováno a karty jsou rozdány!

12.10.2014 10:46

Po dlouhém předvolebním boji, při kterém se namísto pádných a konkrétních argumentů mnohdy jenom uráželo, nadávalo a osočovalo, ponejvíce na facebooku, voliči rozdali karty a jsou známa jména příštích zastupitelů a politických subjektů, které budou po následující čtyři roky ovlivňovat chod města a život občanů.

Vzhledem k dlouhotrvajícímu trendu, kdy voliči především v komunálních volbách projevují nechuť k zavedeným politickým stranám, které je velice často zklamaly, není překvapením, že vítězem komunálních voleb v našem městě se stalo občanské sdružení.

Vítězem voleb se stalo sdružení Naše dvojměstí, které získalo 23,37 % z celkových voličských hlasů a získalo šest mandátů. Na druhém místě se umístilo další občanské sdružení Podpora občanů se ziskem 18,65 % hlasů a získalo pět mandátů. Třetí byla, pro mne dosti překvapivě, ODS se ziskem 12,10 % hlasů, za které získala tato u nás tradičně nejoblíbenější strana tři mandáty. Poté následují dvě politické strany se ziskem dvou mandátů, TOP 09 získala 9,26 % hlasů a ČSSD 8,97 % hlasů voličů města. Hned tři strany a uskupení získaly po jednom mandátu na základě procent získaných hlasů. KSČM obdržela 6,31 % hlasů, PRO sport a zdraví 5,35 % a poslední z uskupení, která budou mít svého zastupitele byli Nezávislí 2014 s 5,16 % hlasů.

Ostatní strany nezískaly zákonných 5 % hlasů potřebných pro zisk mandátu zastupitele. Odpovědnost a komunikace získala 3,10 %, Sdružení nestraníků Pavla Bímy pouze 1,67 %, Volba pro město, za tuto politickou stranu se skrylo sdružení Sousedé, které nezískalo potřebný počet podpisů, aby se mohlo voleb zúčastnit pod vlastním jménem, získalo 3,42 % hlasů. Neuspěla ani, a to se čekalo, Dělnická strana se ziskem 0,66% hlasů, Strana svobodných občanů, která obdržela 2,36 % hlasů voličů města.

A kdo se tedy objeví v zastupitelstvu? Tato jména: Za Naše dvojměstí: Adámek, Kváča, který získal vůbec nejvyšší počet preferenčních hlasů ze všech zvolených zastupitelů. Čeněk, Jirovský, Homolka a Popelka. Za Podporu občanů: Picek, Peterová-Čierná, Zahrádková, Vojta, Synek, u tohoto skvělého veslaře si nejsem jistý, zda si mandát ponechá, ale to nám ukáže až čas. Za ODS: Přenosil, Chleboun a Tomášek. TOP 09: Nováková, Moravec, ČSSD: Huml, Kapal, PRO sport a zdraví: Nekola, Nezávislí 2014: Osuská a nakonec KSČM: Hajleková.  Toto jsou jména jedenadvaceti zastupitelů našeho města na příští čtyři roky.

Jak bude vypadat složení městské rady a především vedení města, bude záležet na výsledcích koaličních jednání. Letošní volby však postavily na hlavu mou předpověď, že nebudou mít jasného vítěze. Mýlil jsem se. Podle výsledků voleb se nabízí jasná koalice Našeho dvojměstí a Podpory občanů, které dají dohromady jedenáctičlennou většinu. Je však celkem logické, že vítězná hnutí si budou chtít tuto většinu pojistit, takže předpokládám, že do koalice přiberou ještě někoho dalšího.

O složení rady města nebudu spekulovat, je zde však možnost, že si obě vítězná hnutí rozdělí počet radních v poměru 4:3. Co se týče starosty a místostarostů města, tak opravdu netuším, na kom se nová koalice shodne a nechám se, stejně jako občané města, kteří svou účastí a vůlí ve volbách rozhodli právě takto, překvapit. Vše se dozvíme až na ustanovujícím zasedání zastupitelstva, které, dle mého odhadu, proběhne počátkem listopadu.

Letošní volby rozdaly karty na další čtyři roky. Osobně se domnívám, že složení tohoto zastupitelstva je o mnoho procent lepší, nežli bylo to minulé a předpokládám daleko užší a věcnější spolupráci mezi koalicí a opozicí, nežli tomu bylo za poslední volební období. Zároveň jsem rád, že některá jména ze zastupitelstva zmizela a jsem zvědav, jak se osvědčí ti, kdož do zastupitelstva přišli poprvé.

Chtěl bych všem novým zastupitelům poblahopřát za jejich zvolení a zároveň jim popřát mnoho sil a dobrého úsudku při řešení nelehkých otázek při správě města. Všem kandidátům, kteří se rozhodli do lítého a nemilosrdného a stále více přisprostlého volebního boje vstoupit a neuspěli, bych chtěl vyjádřit uznání a obdiv k odvaze, které bylo zapotřebí, aby do volebního klání vůbec vstoupili a chtěl bych těm, kteří se chovali slušně ze srdce poděkovat za účast ve volbách.

Vladimír

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.