Město očima nezávislého člověka

Je dominanta Staré Boleslavi první vlaštovkou?

12.01.2014 17:21

 

Vizážistka, masérka a především skvělá malířka, Soňa Zikmundová objevila, po nádherném Českém Krumlově, nový zdroj inspirací pro svou tvorbu. Jako první ji upoutal chrám Nanebevzetí Panny Marie, který v netradičním a ojedinělém pohledu zachytila na svém obrazu.

Zároveň byla okouzlena i staroboleslavským náměstím, které má, na rozdíl od brandýského Apelpltzu, jak ho nazval jeden čtenář Brandýských novin, staroboleslavský rodák, žijící trvale v Kapském městě, při své letní návštěvě, esprit, dýchá z něho historie, u staroboleslavského náměstí stoprocentně funguje genius loci.

Zatím je náměstí pouze ve skice, zato kostel Panny Marie, jak je běžně nazýván místními starousedlíky, je hotov a je to krásný obraz. „Viděla jsem mnoho fotek kostela a všechny se snažily zachytit kostel pouze zepředu, aby na nich byly vidět obě věže. Já jsem viděla kostel poněkud jinak, pouze z levé strany, takže z tohoto pohledu je z pravé věže vidět jenom špička. Maluji vždy svůj dojem z určité scenérie a právě tenhle pohled na mne působil velice silně,“ sdělila k obrazu malířka.

Musíme prozradit i to, že se jí líbil i brandýský zámek, ale opět z naprosto jiného úhlu, takže není vyloučeno, že vznikne i tento obraz. A další téma by mohlo vyústit v krásný obraz, malířka se nemohla odtrhnout od pohledu ze starého středověkého mostu pod zámkem na původní mlýnský náhon. Že by další obraz z našeho města?

Jak to tak vypadá, po opravdu nádherném Českém Krumlově a kouzelné krajině spisovatele Oty Pavla, malířka objevila další inspiraci, snad se naše město ocitne na jejich obrazech častěji.

Vladimír Kapal

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.