Město očima nezávislého člověka

Je rozhodnuto, na Zápské Kaufland bude

31.05.2013 11:47

Ačkoliv při listopadovém setkání starosty Ondřeje Přenosila a místostarostky Niny Novákové s odpůrci výstavby Kauflandu na Zápské, především z řad zahrádkářů, ale i obyvatelů přilehlého činžáku, na zámku, prohlásila tehdy veřejně a před svědky místostarostka Nováková, že ona osobně bude hlasovat proti směně pozemků a toto stanovisko doporučí i členům své strany v zastupitelstvu, nyní své stanovisko, a tím i stanovisko celé TOP 09, radikálně otočila.

Prohlásila totiž v tisku, že pokud bude mít na pozemcích pod nemocnicí zajištěno, že se na nich nebude nic stavět, směnu pozemků podpoří. Není to nic, než ohlupování lidí a její prohlášení v listopadu bylo jenom divadélko pro občany, aby příliš neprotestovali a rada města, v součinnosti s koalicí, mohla zatím v klidu směnu pozemků připravovat.

Pokud totiž ke směně dojde, a teď už je naprosto jisté, že dojde, nikdo by na pozemcích pod nemocnicí stejně stavět nechtěl, Tedy, zatím. Ale o tom až později. Takže je zřejmé, že nejen Nina Nováková, ale celá TOP 09, spolu s ODS a dvěma radními, kteří jsou v radě sami za sebe, ale pravděpodobně i dalšími, tak zvanými opozičními zastupiteli, pro směnu pozemků ruku zvednou.

Rada města, na svém zasedání 22.5. směnu pozemků mezi městem a investorem Kauflandu, firmou Quinn Invest, projednala. Investor s městem vymění své pozemky pod nemocnicí o výměře 15.000 m2 za pozemky města. Jedná se o tyto městské pozemky, na kterých jsou nyní zahrádky: ppč. 293/1 o výměře 5.628 m2, ppč. 293/8 o výměře 858 m2, ppč. 1051/1 o výměře 1.141 m2, část pozemku ppč. 293/6 o výměře 3.973 m2 a pozemek 2108 o výměře 44 m2. Celkem se tedy jedná o 11.644 m2. Přesné výměry pozemků však budou známy až po jejich zaměření. Navíc investor zakoupí další pozemky od soukromých vlastníků v této okalitě.

Cena pozemků investora, firmy Quinn Invest, byla stanovena na 2.000 Kč/m2, což celkem činí 23.200.000 Kč. Cena městských pozemků byla stanovena na částku 1.000 Kč/m2, což celkem činí 11.600.000 Kč. Rada města rozhodla o zveřejnění záměru města na směnu pozemků, což ze zákona učinit musí, aby vůbec mohla být směna provedena.

Už samotné ohodnocení pozemků je podivné. Zatímco pozemky pod nemocnicí, které dle platného územního plánu města jsou silně omezeny ve velikosti a výšce výstavby, proto také zde investor nemohl bez výjimky či změny územního plánu stavět, pozemky na Zápské jsou v průmyslové zóně, kde omezení výstavby není. A přitom je cena pozemků investora dvakrát vyšší nežli městských. Není to podivné?  

Čachry s cenami pozemků nejsou ničím novým, vzpomeňme jen za kolik město koupilo od brandýské nemocnice pozemky před lety, jsou právě pod nemocnicí, a to dle územního plánu byly zařazeny do nízké zeleně. Jenomže město je platilo jako pozemky stavební, navíc v lukrativní lokalitě. Různé a podivné ceny pozemků jsou lehce vysvětlitelné, vedení města a rady města musí mít nějaký důvod ke směně pozemků, při nichž připraví zahrádkáře o jejich zahrádky, které dlouhá desetiletí obhospodařovali. A ten důvod, zcela určitě bude výhodná cena pro město. Fakt, že jde jen o umělé stanovení ceny, se říkat nebude.

Odpor zahrádkářům nebyl platný vůbec nic, byli zcela v područí rady města. A odpor obyvatel přilehlého činžáku se zlikvidoval tím nejjednodušším způsobem. Investor obyvatelům postaví garáže a lidé jsou spokojeni. Fakt, že budou až do konce života nuceni žít na parkovišti, jim zřejmě nevadí, budou přece mít ty garáže. I takhle Češi uvažují.

Kaufland tedy bude stát. Nikoliv pod nemocnicí, ale na Zápské. Jenomže ono to tak vůbec nemusí být navěky. A teď si zaspekuluji. Quinn Invest si v majetku ponechal nějaké pozemky pod nemocnicí, ty s městem nesměnil. Je zajímavé, že se jedná o pozemky sousedící s pozemky a parkovištěm Penny.

A co se může stát? Zásluhou Kauflandu na Zápské může Penny přijít o zákazníky, on také není nic moc. A klidně se může rozhodnout, že objekt i s pozemky prodá. Kdo by ho tak asi koupil? Co když ho koupí Kaufland, spojí všechny sousedící pozemky dohromady a město bude mít Kauflandy dva? A lidé v sídlišti se budou moci na hlavu stavět, ničemu už nezabrání, protože prodejna přece stojí, takže vše půjde naprosto mimo město a pravomoc zastupitelstva.

Netvrdím, že to takto bude, ale vyloučit se to nedá.

Díky, koalice, za Kaufland v Brandýse, díky vám za to, že jste na dlouho, pokud ne navždy, odsoudili staroboleslaváky k nakupování v Normě. Teď už totiž nikdo do Boleslavi řetězec nedostane. Prý starost o jedno jediné město, tvrdí koalice. Je to vidět. Právě na případu Kaufland. 

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.