Město očima nezávislého člověka

Je to nějaké podivné

22.11.2011 17:44

Je všeobecně známo, a to již od počátku let devadesátých, že zastupitelé velmi často podléhají tlaku veřejnosti. V současnosti se tento fakt potvrdil při hlasování zastupitelů o nesouhlasu s rozšiřováním těžby písku u jatek. Tenkrát pro tento návrh usnesení, který jsem podal, hlasovalo i všech sedm radních, kteří předtím nájemní smlouvou rozšíření těžby podpořili. To dokázali občané města, bydlící ve Staré Boleslavi, protože se zasedání konalo právě tam.

Podle původního plánu a programu jednání zastupitelstva, a po předešlém pracovním zasedání zastupitelů, se mělo v pondělí 28. listopadu hlasovat i o výstavbě Kauflandu. Jenomže toto zasedání se bude konat ve Staré Boleslavi a ať si starosta říká jak chce, že nepřipustí dělení města na Brandýs a Boleslav, je to prostě tak. Lidem v Brandýse vůbec nezáleží na tom, zda se těžba písku rozšíří či nikoliv a lidem v Boleslavi je zase putna, jestli bude v Brandýse Kaufland stát či nikoliv. Starosta, nestarosta.

Proto jsem byl velice překvapen, že oproti původnímu plánu, nebude bod Kaufland zařazen na program jednání právě zde, ale ponechá se až na jednání zastupitelů v prosinci v Brandýse. Není to náhodou proto, že část brandýských občanů je proti obchoďáku? Není to náhodou proto, aby zastupitelé podlehli tlaku veřejnosti právě v Brandýse? Nevím, ale zdá se mi to být velice podivné, ne-li účelové.

Původně jsem byl i já proti výstavbě dalšího obchoďáku v Brandýse. Ne proto, že by se enormně zvýšila automobilová doprava ve středu města. Domnívám se totiž, že by tomu tak nebylo, ale nemám rád cizí obchodní řetězce, kteří daně z peněz českých občanů odvádějí do cizí země.

Jenomže pak se stalo několik zásadních věcí.

 Za prvé: Město koupilo 20.000 m2 pozemků od Martina Vojtíška za neuvěřitelných 38 milionů korun s tím, že by na nich měla vyrůst odpočinkově relaxační zóna, jakýsi park.

 Za druhé: Ministr Kalousek svým opatřením trvale připravil město nejméně o sto padesát milionů, které před tím mělo, aniž by se mu snížily povinné platby. A město je někde musí sehnat.

Za třetí: Daveloper Kauflandu přišel s návrhem, že by současně s výstavbou obchoďáku na své náklady a při jednom stavebním povolení na městských pozemcích vystavěl park v hodnotě patnácti milionů korun a navíc i další, velmi nutnou silnici, která by ústila do Chobotské nebo, což by záleželo na dohodě, přímo do Kralupské ulice, čímž by se velice ulehčilo Zahradnické ulici a přilehlému sídlišti.

Za čtvrté: Jsem do hloubi duše přesvědčen, že město na výstavbu parku nikdy mít peníze nebude, navíc by jich bylo daleko více potřeba na opravy stále ještě obrovského množství rozmlácených ulic ve městě. A protože bude v rozpočtu neustále scházet oněch zmiňovaných 150 milionů korun, mohlo by dojít k prodeji těchto pozemků a mohlo by zde vyrůst další sídliště. A úžasný záměr na park by šel do kopru. Toho se opravdu bojím.

Za páté: Jsem toho názoru, a vždy jsem to v životě dodržoval, že sliby se mají plnit. Minulé zastupitelstvo záměr výstavby de facto schválilo, daveloper pozemky koupil v dobré víře, že bude moci stavět, dokonce nechal vypracovat EIA, kde se s enormním nárůstem dopravy ve středu města nepočítalo. A teď, po výměně části zastupitelů, by se řeklo máte pánové smůlu a vaše pozemky si naložte třeba do octa? To se mi také nelíbí.

Za šesté: Souhlasím s tím, že by se doprava ve města navýšila. Je to pravda, ale nejezdí v současné době lidé ze sídliště v Zahradnické ulici masivně nakupovat do obchoďáků na Průmyslové? Jezdí! A kudy musí jezdit? No přece středem města nebo po Kralupské. Takže za nesouhlasem s výstavbou Kauflandu mohou být i soukromé zájmy a zájmy ostatních řetězců, protože by pravděpodobně došlo k omezení jejich zisku a v jednom případě i omezení zisku soukromého podnikatele z města. Nefouká právě odsud vítr?

A konečně za sedmé: Je více než pravděpodobné, že daveloper a hlavně spolupracující firma, která pozemky letos v lednu zakoupila, by se znemožněním investičního záměru, po předešlém faktickém souhlasu zastupitelstva, vehementně bránila. Zaslechl jsem i částku 40 milionů korun. A ptám se. Jak by se město s touto nutností platby vyrovnalo? Kde by bralo peníze na další velmi nutné investice? Zase by se zadlužilo tak, že by dluhy platili i naši vnuci? Koneckonců vyjádření právníků i o této možnosti hovoří i v návaznosti na nový zákon č. 102/2011, který bude od nového roku platit.

Závěr? Po opravdu dlouhém a pečlivém rozvažování jsem se rozhodl, že pro výstavbu Kauflandu, byť ho nemám rád, ruku zvednu. A to s plnou odpovědností, protože se nechci dožít toho, že město nebude mít ani na zimní údržbu ulic a svícení.

A ještě dodatek: Zastupitelé Javůrek a Bíma šíří informaci, že daveloper každému, kdo pro výstavbu obchoďáku zvedne ruku, slíbil milion korun.

Mně nikdo žádné peníze nesliboval, žádné mi nedal a ani o tom se mnou nikdo nehovořil, takže se jedná pouze o zastrašování zastupitelů, že by mohli být spojeni s korupcí.

A to u mne opravdu, ale opravdu, nehrozí. Nikdy jsem se v mém životě zkorumpovat nenechal a nyní v důchodovém věku s korupcí začínat nehodlám. Pro výstavbu ruku zvednu naprosto zadarmo a z přesvědčení, že ze dvou zel, je výstavba Kauflandu zlem menším. Pro město, pro lidi, ale i pro mne.

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.