Město očima nezávislého člověka

JE TŘEBA VOLAT LÉKAŘE?

14.11.2012 14:12

Zdá se že ano.  A jeden nestačí. Vždyť velký počet koaličních poslanců je v šoku, který následně vyvolá pocit strachu. Co tak úděsného vyvolalo tento šok? Radek John podporovaný koalicí v době, kdy strana VV přivedla k moci současný vládnoucí spolek, nyní oznámil, že se bude věnovat novinařině. To je rána. To vyvolalo šokovou situaci u mnohých.. Takže na něj dopadají od těchto poslanců řádné plivance. Že mnoho z nich sedí na dvou nebo i více židlích se nevšimli.. Ale v tomto případě jsou zase „morální“. Poslanec má být přeci jen poslancem (poznámka – a není za to málo placen.)

Ty plivance ale z části dopadají i na nás voliče. Volič dává důvěru svému poslanci. A nyní by chtěl informace? V rukou poslance je větší síla než v rukou jednoho voliče. Je smutné, když občan odpoví – politika mne nezajímá, mne se netýká. U žáka páté třídy to chápu. U dospělého to nechápu.. Politika se týká každého z nás!  A týká se nás všech denně! Kdo stanovuje zákony, výši daní, kdo stanovuje jak bude vypadat školství, zdravotnictví, doprava nebo životní prostředí? Všechny tyto a další podmínky našeho dobrého nebo méně dobrého života určují zákony a státní rozpočet. Ty vycházejí z Poslanecké sněmovny a Senátu. Poslanci nám stanovují cestu a mantinely včetně spravedlnosti nebo nespravedlnosti. Poslanec, rovná se v naprosté většině politik. Takže je třeba se zajímat o politiku a její prosazovatele, poslance. V opačném případě je právo pouze na to si říci – mlč, jsi spoluviník.

Když jsme si zvolili své poslance, máme právo vědět jak pracují za naše peníze i jak se chovají, co prosazují a co připravují.

Radek John se rozhodl, že by nám informace z tohoto prostředí mohl sdělovat, tak jak na to máme právo. Ale to bychom se mohli dozvědět o poslancích (i jmenovitě) to co se dnes nedozvídáme. Proto ten děs a plivání po Johnovi a tím i po nás. Argumentace, že by sděloval údaje, které dle zákona jsou utajené, neobstojí. Riskoval by trestní stíhání. Bude jen záležet, zda vydavatel pustí získané informace na veřejnost nebo bude provádět cenzuru. A to pod tlakem nebo sám.

Že situace nebude lehká ukázalo i bleskové odvolání Johna ze sněmovních výborů. Občané by neměli zapomenout do příštích voleb na morální kvality jednotlivých poslanců a stran.

F. Štecha

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.