Město očima nezávislého člověka

Je zámek pro lidi nebo jen pro pár vyvolených?

13.02.2014 12:49

Byl jsem počátkem devadesátých let u toho, když se město snažilo získat od lesů ČR brandýský zámek. Byl jsem tehdy i u toho, když se dělal podrobný průzkum jeho stavu a viděl, jak je zámek, nádherný zámek, zdevastovaný. Byl jsem i toho, bylo to po prvních svobodných volbách do zastupitelstva, kdy jsme se rozhodli, že město bude do zámku postupně uvolňovat finanční prostředky na jeho rekonstrukci.

Jak šel čas, situace zámku se však postupně začala měnit. Nakonec vše vyústilo v situaci, kdy se zámek stal místem pouze pro vyvolené. Usídlil se na něm zámecký pán. Bylo potřeba zkulturnit přístupovou cestu do zámecké brány, byla opravdu pěkně vydlážděna. A tím se ale začal zámek pro lidi vzdalovat.

Naistalovaly se na příjezdovou cestu, upozorňuji, že mimo vlastní zámek, jakési železné sloupy, mezi nimi se natáhl řetěz a vznikla zde závora opatřená visacím zámkem. To vše jen proto, aby se návštěvníci zámku, ať už se jedná o návštěvníky kulturních akcí, vzdělávacích akcí či seminářů, ale i lidí, kteří by chtěli sledovat na vlastní oči, co zase předvádějí někteří zastupitelé při veřejných zasedáních, nedostali auty až k vlastní bráně zámku. Inu, zámecký pán má asi rád klid.

Žijeme sice v proklamované demokracii, ale v případě brandýského zámku, se neustále vracíme do feudalismu, do dob, kdy rozhodnutí zámeckého pána, v současnosti posvěceného radou města, je nediskutovatelné a prakticky rovné zákonu, kterým se plebs, v tomto případě občané města, chtě, nechtě, musejí řídit. A až k zámku se auty dostanou totiž jen ti vyvolení, kteří mají klíč od visacího zámku. Ten plebs nikoliv.

V normálně fungujících obcích a městech o tak důležitém prvku, jakým je znemožnění příjezdu a parkování aut u brány do zámeckého nádvoří, rozhoduje nejvyšší samosprávný orgán města – zastupitelstvo. Jen a pouze zastupitelé, volení občany města, tudíž jejich zástupci, mají právo o lidech rozhodovat, a to ještě pouze tehdy, pokud se občanů na to které závažné rozhodnutí zeptají, aby opravdu zastupovali občany města, nikoliv sami sebe.

U nás však žijeme ve feudalismu, jak jsem již uvedl. A rozhodnutí zámeckého pána rada města bez mrknutí oka uposlechne. Zastupitelů, či dokonce občanů, je ani nenapadne se zeptat. Na co také, že? Copak se feudál někoho na něco ptal?

A tak se lidem znemožnil příjezd a parkování u zámku. To, že při jakékoliv akci na zámku patřícího městu, to znamená lidem, nikoliv pánům, není před zámkem dostatek parkovacích míst, a ty ještě ubydou po dokončení kočárovny, nikoho z vyvolených naprosto nezajímá. Kam by  měl svůj vůz zaparkovat invalida taktéž. Co by je to také zajímalo, vždyť je to přece jenom plebs. Proto, že odmítám žít ve feudalismu, odmítám se podrobovat diktátu jednotlivců, proto, že jsem naprostým vyznavačem demokracie a spravedlnosti, na příštím veřejném zasedání zastupitelstva navrhnu usnesení, že příjezd vozům až k bráně zámku bude opět zpřístupněn. Zámek patří městu, tudíž lidem a ke svému majetku má přece právo každý mít volný přístup.

Vladimír Kapal

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.